سیستم مبتنی بر Skylake از Haswell چقدر گران تر خواهد بود ؟ ( بخش اول : مقایسه سیستم های رده ارزان قیمت )

0

پس از معرفی پلتفرم Skylake توسط اینتل ،  به عنوان  دومین  پلتفرمی  که پس از Haswell-E  ، از حافظه های  نسل جدید DDR4  بهره می برند ، و البته با تنوع بیشتر  در چیپست های ارائه شده  و همچنین پردازنده ها برای این پلتفرم  و با هدف توسعه  فروش  و سوق دادن مشتریان به سمت  استفاده از  حافظه های  نسل جدید  ، گرایش خریداران  به سمت  این  پلتفرم  با شتاب نسبتاً بالایی  صورت گرفت  و حتی  بعضاً  کاربرانی  همیشه در حال کوچ  و ارتقاء بین نسل های مختلف پردازنده ها بودند و  البته  توانایی  مالی  و قدرت  پذیرش ریسک و ضرر و زیان ناشی ازارتقاء  را داشتند  ، قطعات قدیمی خود را فروخته  و به سمت ارتقاء خیز برداشتند ! البته حواشی عجیب  و غریب و سریالی این پلتفرم جدید  هم  بعضا  آنها  را از این اقدام منصرف نمی کرد  چرا که  انگار  نمی  توانستند بدون ارتقاء شب را راحت  به صبح برسانند !  
در کنار این   اقلیت  ، دسته بزرگی از کاربران که تازه  بودجه خود را جمع آوری کرده بودند  تا  یک سیستم  جدید بخرند و احتمالاً از سیستم قدیمی و زغالی (!)  خود  نجات پیدا کنند ، مجدداً با  یک نسل  جدید  قطعات رو به رو شدند که  مجدداً و عمدتاً به دلیل  کسری بودجه  خرید آنها را دچار تعویق  کرده بود و احتمالاً این سؤال  درذهنشان شکل گرفت  که  « آیا مجدداً  منتظر بمانم و بودجه برای خرید سیستم نسل جدید  را  تأمین کنم  ؟ یا بی خیال نسل جدید شوم و تا  بودجه ام  صرف نشده   سیستمی که در توانم است  را خریداری کنم » مخاطب اصلی این مطلب  دقیقاً این عزیزان هستند.
در این مطلب قصد داریم مقایسه ای  داشته باشیم   بر قیمت قطعات   بین دو نسل در  رده  سیستم های ارزان قیمت تا  ببینیم  «حداقل تفاوت  قیمت » بین دو نسل  به طور میانگین  چقدر خواهد بود و آیا یک کاربر  ارزش دارد این اختلاف هزینه  را بابت  خرید نسل جدیدتر بپردازد ؟  پس در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ این دو سؤال برسیم .

همانگونه که می دانید قطعات اصلی و تعیین کننده پلتفرم یک سیستم شامل مادربرد ، پردازنده اصلی (CPU ) و رم است که در هر پلتفرم تناسب و رابطه مشخصی بین این سه قطعه باید برقرار باشد و این سه قطعه باید با هم سازگاری اولیه را داشته باشند و همچنین برای ایجاد حداکثر توازن و تعادل کارایی در برابر هزینه پرداخت شده رعایت یک سری نکات جرئی تر نیز لازم است . اکنون به بررسی این سه قطعه در هردو پلتفرم خواهیم پرداخت و مقایسه ای فنی و همچنین اقتصادی در مورد هردو نسل خواهیم داشت . توجه کنید که همان گونه که در عنوان مطلب عرض شد ،ملاک ما در مورد این مقاله سیستم های ارزان قیمت است و برای مقایسه عادلانه ، قطعات متناظر را در هردو نسل ، مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم .

  1. مادربرد :

مادربرد های ارزان قیمت   سری Haswell   شامل دو چیپستH81  وB85  سازگار با پردازنده های سوکت LGA1150  به عنوان ارزان ترین  و پایین ترین رده از چیپست های این خانواده ، برای مصارف  خانگی و اداری ارزان قیمت  می شدند و امکانات در نظر گرفته شده برای آنها در حالت  پایه  بود و عمدتاً از امکانات خاصی برخوردار نبودند. هرچند تعداد  محدودی از مدل  های برند ازراک  برای کاربرد  ماینینگ و استفاده در این حوزه بهینه شده  بودند و از کانکتورهای برق کمکی برای تأمین توان مورد نیاز درزیرفشار بالای کاری بهره می برند ،  اما به طور کلی می توان گفت این حداکثر  امکانات خاصی بود که می توان  از یک چیپست محدود و Entry-Level انتظار  داشت. توانایی پشتیبانی از حداکثرفرکانس1600 مگاهرتز حافظهDDR3  به عنوان  فرکانس پایه ، و حداکثر دو اسلات حافظه  با  ظرفیت  پشتیبانی از حداکثر 16 گیگابایت  حافظه  ، عدم پتانسیل اورکلاک پردازنده و تعدادی خروجی تصویری که برروی مادربرد قرار گرفته تا تصویر پردازش شده  در  پردازنده  گرافیکی مجتمع را به  مانیتور منتقل کند و بهره گیری از یک کانکتور 4 پین EPS برای تأمین  برق پردازنده در حالت  معمول و حداکثر 2 عدد پورت SATA  نسل سوم وهمچنین دوعدد پورت  SATA نسل دوم  و همچنین 2عدد پورت USB3 برای انتقال داده ، از امکانات ذاتی این چیپست دانست .
محدوده قیمتی این مادربردها در بازار کشور در تاریخ نگارش این مطلب در بین معدود مدل های موجود دربازار در حدود 202 تا حداکثر 275 هزار تومان است .


درطرف مقابل از نسل جدید  مادربردهای با چیپست H110  معرفی شدند که همانند  جد خود دارای پابه ای ترین امکانات  در حد رفع نیازیک کاربر کم توقع  هستند . این مادربردها در دو سری  مختلف با پشتیبانی از حافظه هایDDR3  و یک سری دیگر هم با پشتیبانی از حافظه های نسل جدید DDR4 به بازارعرضه شدند  که مدل های با  پشتیبانی از رم های DDR3 ازطریق پسوندهایی مثل D3  در آخر  مدل  مادربرد قابل تمایز با مدل هایDDR4 ساپورت می باشند . البته با توجه به تفاوت  ولتاژ این دو نسل حافظه  و مسائلی که بعدها در رسانه ها  در خصوص احتمال  بروز مشکل در IMC  (کنترلر حافظه مجتمع ) پردازنده های اسکای لیک درصورت استفاده از رم های DDR3  معمولی به جای DDR3L   مطرح  شد و با توجه به اختلاف قیمت نه چندان زیاد و معنا دار  مادربردهای  DDR3ساپورت و DDR4  ساپورت ، استقبال زیادی از این طرح صورت نگرفت.
مادربردهای H110  با قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR4نیز ، حداکثر توانایی پشتیبانی از فرکانس  پایه 2133 مگاهرتز مانند همه مادربردهای  غیر از سری Z دارند و خرید  حافظه هایی  با فرکانس بالاتر برای این چیپست ، اتلاف هزینه  خواهد بود . حداکثر ظرفیت  حافظه قابل پشتیبانی در این چیپست با وجود تنها دو اسلات حافظه به 32 گیگابایت ارتقاء یافته و  پشتیبانی ذاتی این چیپست از نسل  سوم  رابط PCI-Express از دیگر تفاوت ها و برتری های  این چیپست نسبت به نسل پیشین است. محدوده قیمتی مادربردهای چیپست  H110 با پشتیبانی از حافظه DDR4  ، از 255  تا 280 هزار تومان است .
دیگر چیپست ارزان قیمت و البته پرطرفدار و خوش قیمت  هردو نسل  ، به ترتیب B85   برای  پلتفرم Haswell و B150 برای  پلتفرمSkylake  است .
 B150 نیز همانند H110  در دو سری با قابلیت  پشتیبانی از  حافظه های DDR3 وDDR4 تولید شد  و همان گونه که شرح داده شد ، استقبال چندانی از آنها صورت نگرفت. بهره مندی از 4 اسلات رم  با پشتیبانی از حداکثر 64 گیگابایت حافظهDDR4  با  فرکانس پایه 2133 مگاهرتز ،  بهره گیری از پورت های USB3.1 Type- A  و Type- C  همانند چیپست های  رده بالای این خانواده و به طور کلی  امکانات  مناسب و بیشتر این مادربردها سبب شد  تا  علی رغم اینکه  این چیپست ها  در کلاس تجاری طبقه بندی  می شدند ، اما  شرکت های سازنده به تولید مدل های گیمینگ از این  چیپست ها نیز رو بیاورند. البته در مورد چیپست  B85 نیز این موضوع صدق  می کرد .
محدوده قیمتی  مادربردهای چیپستB85  از نسل قبل در حدود 235 تا 405 هزار تومان و محدوده قیمت  مادربردهای سری جدید B150  با پشتیبانی از حافظه هایDDR4  ، از310 هزار تومان تا 460 هزارتومان برای یکی از مدل های  گیمینگ این چیپست ،می باشد .

  1. CPU

 

ابتدا  این نکته را مجدداً یادآور می شویم که برای مقایسه منطقی تر،  در هر قطعه مدل های متناظر را بررسی می کننیم ؛ لذا  پردازنده های  پنتیوم و سلرون  به دلیل آن که مدل های  نسل جدید آن ها  تا این تاریخ وارد بازار نشده اند  مورد  مقایسه  قرار  نمی گیرند  و همچنین همانگونه که گفته شد چون  هدف  این مطلب به طور ویژه بررسی  و مقایسه قطعات و سیستم های ارزان قیمت بین دو نسل  است ، صرفاً به مقایسه پردازنده های سریCore i3  خواهیم پرداخت .
در نسل Haswell  و Haswell-Refresh ، باید Core i3 4170  را آخرین بازمانده  پردازنده هایCore i3   دانست که هنوز هم  از فروش قابل قبولی به ویژه  در بازار سایر استان ها و شهرستان ها  که بعضاً فروشندگان آنجا از وجود نسل جدیدتر بی خبرند (!) ، برخوردار است . قیمت این مدل در حال حاضر حدود 390 هزار تومان است .
در طرف دیگر و در نسل نورسیده و البته  پرحاشیه  اینتل، دو مدل پردازنده Core i3 6100  و Core i3 6300  در بازار کشورمان موجود هستند  که عمده ترین تفاوت فنی آنها 1 مگابایت  حافظه کش  بیشتر  درCore i3 6300  و کمی اختلاف فرکانس کاری است . اختلاف حدود 130 هزار تومانی این دو مدل با میزان تفاوت  فنی  این مدل  چندان همخوانی ندارد. Core i3 6300  که در ابتدای ورود به بازار کشور قیمتی  حدود 540 هزار تومان داشت  اکنون با 15 هزار تومان افزایش قیمت به فروش می رسد که البته یکی از دلایل آن  تغییرات  نرخ ارز است. مدل Core i3 6100   قیمتی معادل 420 هزار تومان دارد که نسبت به قیمت اولیه حدود 20 هزار تومان کاهش داشته است. با این اوصاف  خریدار باید  حداقل تفاوت 30هزار تومانی بین دو مدل   Core i3 4170 وCore i3 6100  و حداکثر 165 هزار تومانی  بین Core i3 4170 و Core i3 6300 را در صورت  تصمیم به خرید نسل جدید، از جیب مبارک  بپردازد .

  1. RAM

در ابتدای معرفی نسل Haswell-E که برای اولین بار حافظه هایDDR4 پا به بازار فروش گذاشتند اختلاف قیمتی حافظه های DDR4 بسیار بالا بود و به هیچ عنوان در خوش بینانه ترین حالت ممکن هم نمی توانستیم تصور کنیم که پس از گذشت چند ماه و با ورود نسل Skylake و توسعه و افزایش تنوع مدل ها و ظرفیت های مختلف این حافظه جدید ، به خصوص در حجم های پایین تر کار به جایی برسد که بتوان با 175 هزار تومان یک حافظه 8 گیگابایتی DDR4 فرکانس 2133 مگاهرتز خریداری کرد! قیمت حافظه های DDR4 فرکانس پایه در ظرفیت 4 گیگابایت در حدود 120هزار تومان و برای ظرفیت 8 گیگابایت درهمین فرکانس ، در محدوده 175 تا 290 هزار تومان است. این در حالی است که حافظه های DDR3 فرکانس1600 مگاهرتز در ظرفیت 4 گیگابایت را می توان در محدوده 70 تا 120 هزار تومان بسته به زمان تأخیر و برند و سایر عوامل خریداری کرد و در مورد ظرفیت 8 گیگابایتی این حافظه ها محدوده قیمتی بین حداقل 140 هزار تومان تا 230 هزار تومان با توجه به عوامل مختلف به ویژه برند ، گارانتی و زمان تأخیر و … را خریداری کرد . باید در نظر داشت که شیب اختلاف قیمت مدل ها در فرکانس های بالاتر و ظرفیت های بالاتر، تند تر است .

حساب و کتاب و چرتکه اندازی

اگر نگاهی به آمار و ارقام ذکر شده داشته باشیم  می توان نتیجه گیری کرد که  در صورت انتخاب  Core i3 6300  به عنوان پردازنده ، 8 گیگابایت حافظهDDR4  فرکانس 2133 مگاهرتز مدل G.Skill Value NT 2*4GB=8GB 2133MHz  و یک مادربرد ASUS H110M-C  باید حدود  985 هزار تومان از جیب مبارک  پرداخت کنید که با تغییر مدل پردازنده به Core i3 6100 ، این مبلغ به 850 هزار تومان کاهش خواهد یافت .
در طرف مقابل و از نسل Haswell  با انتخاب پردازنده Core i3 4170  ، 8 گیگابایت حافظه G.Skill Ripjaws X 2*4GB=8GB 1600MHz CL7    به قیمت  230 هزار تومان و مادربرد  ASUS H81M-C  به قیمت 238 هزار تومان و به عنوان میانگینی از محدوده قیمت مادربردهای H81   ، مبلغ کل قطعات تشکیل دهنده پلتفرم سیستم شما به حدود 860 هزار تومان خواهد رسید .
در مورد انتخاب رم سیستم Haswell  یکسان بودن نوع چینش حافظه لحاظ گردید تا شرایط  یکسان باشد ؛ چرا که  قیمت  رم های دو ماژول همیشه از نمونه Single  آن گران تر است. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن نوع چینش حداقل قیمت حافظه را در نظر بگیریم ، با انتخاب حافظه مدل  G.Skill  Ageis   8GB 1600MHz CL11  به قیمت حدودی 145 هزار تومان ، قیمت کل قطعات تشکیل دهنده پلتفرم به 773 هزار تومان می رسد.
حال اگر سراغ چیپستB150  با پشتیبانی از حافظه های DDR4 برویم  ، با انتخاب  مادربرد B150  با حداقل قیمت 310 هزار تومان باید حداقل 55 هزار تومان نسبت به یک مادربردH110  از جیب مبارک اضافه پرداخت کنید و در صورت انتخاب مادربرد سری گیمینگ این چیپست از مدل ASUS B150 Pro Gaming Aura  به قیمت 460 هزار تومان ، این اضافه پرداختی به 205 هزار تومان نسبت به  مادربرد با چیپست H110 خواهد رسید و قیمت کل پلتفرم به حداقل 1055000 با در نظر گرفتن پردازندهCore i3 6100  و حداکثر 1190000 تومان  به ازای انتخاب پردازنده Core i3 6300  خواهد رسید.
از سوی  دیگر در  پلتفرم Haswell   با انتخاب مادربرد  چیپست B85  با حداقل قیمت 235 هزار تومان  از مدلASRock P85-Pro 3  ( فاقد  خروجی تصویر و نیاز به  کارت گرافیک برای ارائه تصویر ) شاهد تغییر قیمت افزایشی نخواهیم بود  بلکه  3 هزار تومان هم کاهش قیمت رخ می دهد ! و با انتخاب مادربردهای سری گیمینگB85  به قیمت 405 هزار تومان ، شاهد افزایش قیمت معادل 167 هزار تومانی نسبت به مادربرد های H81  هستیم که قیمت کل پلتفرم با در نظر گرفتن  رم  دو کاناله ، به  1025000 تومان می رسد و با در نظر گرفتن رم تک ماژول ، مبلغ کل پلتفرم ، 940 هزار تومان خواهد بود.
در نهایت اگر این آمار و محاسبات وحالات مختلف انتخاب  قطعات را جمع بندی کنیم ، بازه  اختلاف قیمتی دو پلتفرم در رده ارزان قیمت  به طور متوسط  از80 تا 160هزار تومان خواهد شد.
برای کاربری که  پس از چندین سال  قراراست سیستم  قدیمی خود را تعویض کند ، در صورت اینکه وضعیت  اقتصادی کاربر اجازه دهد ، پرداخت این اختلاف هزینه  و خرید نسل به روز تر یک آینده نگری  خواهد بود و از طرف مشاورین  در صورتی که برای شخص کاربر محدودیت اقتصادی نداشته باشد ، این کار توصیه می شود .
در پایان باید اشاره کرد،  سایر قطعات سیستم  که در تعیین پلتفرم سیستم  تأثیر گذار نبوه اند و می توان به طور مشترک از آنها در  هردو پلتفرم استفاده کرد ( همانند کارت گرافیک- منبع تغذیه –خنک کننده و… ) ، در مقایسه لحاظ نشده اند.
شما اگر بخواهید  یک سیستم ارزان قیمت تهیه کنید انتخابتان ار کدام پلتفرم خواهد بود ؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید