سیستم پیشنهادی نیمه اول اسفند : یک سیستم کوچولوی پرادعا که در سکوت فریم ها را می کشد !

0

سیستم پیشنهادی  نیمه اول اسفند : یک سیستم کوچولوی پرادعا که در سکوت فریم ها را می کشد !

در این هفته قصد داریم با کمی تغییر و تنوع در موضوع وهدف سیستم پیشنهادی ، بحث فضای مورد نیاز قطعات سیستم و همچنین فضای قرار گیری خود کیس در محل مورد استفاده را سوژه پیشنهادمان کنیم، نه صرفاً نوع کاربری سیستم که گیم باشد یا رندرینگ یا سیستم خانگی که بارها و بارها در بودجه ها و سطوح مختلف از ارزان قیمت تا سیستم های گران قیمت و حرفه ای در وب سایت پیشنهاد داده شده است . پس در ابتدای متن هدف کار را عرض کردیم تا شما عزیزان نظرات را مطابق هدف ارائه شده برای این سیستم ، با ما در میان بگذارید .

بارها مشاهده کرده ایم که کاربران در مشاوره های خود از ابتدا به ما گوشزد می کنند که شرایط ومحدودیت های خاصی از نظر فضای قرار گیری کیس خود به خصوص از نظر ارتفاع داشته و مثلاً میخواهند کیس سیستم خود را در یک فضای با ارتفاع محدود ومشخص قرار داده کنند تا به نیاز نباشد که مجدداً هزینه ای بابت خرید یک میز کامپیوتر جدید که دارای محدودیت نیست پرداخت کنند و از طرفی نیز کیس هایی که با شرایط آنها مطابقت داشته و دربازار کشور موجود است نیاز و سلیقه آنها را از نظر زیبایی ، کیفیت قانع نکرده و کار به جایی میرسد که کیس با ابعاد دلخواه خودشان سفارش ساخت بدهند ! در طرف مقابل درسال های گذشته   کیس های کوچکتر از فاکتورفرم ATX  یعنی با ابعاد حداکثر Micro-ATX محدودیت های ابعادی زیادی داشته و یا قطعات و سخت افزارهای سازگار با آنها در بازار موجود نبودند و افراد و کاربرانی که هدفشان خرید این نوع سیستم ها بود زمانی که از ما این پاسخ ها مبنی بر نبود قطعات مناسب و سازگار با این کیس ها وهمچنین عدم تنوع در موجودی آن ها دریافت می کردند همان طور که ذکرشد به فکر سفارش ساخت کیس های سفارشی می افتادند ! اما در حال حاضر به احتمال زیاد این عزیزان با دیدن این مطلب خوشحال خواهند شد که مشاهده می کنند سیستمی با این موضوع و البته با قطعات رده بالا و حرفه ای پیشنهاد شده و می توانند عزم خود را برای خرید مجدداً جزم نمایند . البته موضوع محدودیت انتخاب به دلایل مختلف از جمله خاص ومحدود بودن این حالت و نیاز ، نوع نگرش طیف گسترده کاربران به انتخاب کیس ، بالا بودن قیمت کیس و مادربردهای سازگار با این فاکتورفرم به نسبت قیمت فاکتورفرم متداول ATX و نهایتاً نوع نگرش وارد کنندگان محترم قطعات همچنان وجود دارد و طبیعی است . در طرف مقابل کاربران محترم متقاضی این نوع سیستم ها نیاز به مشاوره دقیق و آگاهی و اطمینان کامل از پشتیبانی از قطعات انتخاب شده خود به دلیل محدودیت انتخاب دارند که در این زمینه بخش های مختلف مجموعه سخت افزار اعم از وب سایت و انجمن تخصصی خود با پرسنل حرفه ای در این زمینه آمادگی کامل دارد .
در انتخاب قطعات لیست پیشنهادی تمامی ملاحظات لازم از دیگاه سازگاری کلیه قطعات با یکدیگر و همچنین سازگاری با کیس به دلیل شرایط و محدودیت های خاص این گروه از کیس ها در نظر گرفته شده است و به دلیل شرایط خاص این سیستم در صورت نیاز به اعمال تغییرات کاربر می بایست از پشتیبانی قطعه جدید با کیس اطمینان حاصل نماید .

حال به طور مختصر نگاهی دقیقتر به دلایل انتخاب و ویژگی های تعدادی از قطعات خواهیم پرداخت :

1. کیس پیشنهاد شده یعنی DS Cube ازبرند خوشنام AeroCool در حال حاضر خوش قیمت ترین کیس با استاندارد Mini-Tower با قابلیت پشتیبانی از مادربردهای با فاکتور فرم های حداکثر Micro-ATX است در این کیس امکان نصب کارت گرافیک هایی با محدوده طولی حداقل 255 تا 350 حداکثر میلی متر در وضعیت های مختلف وجود دارد که نشان می دهد علیرغم ابعاد کوچک این کیس ، دست کمی از کیس های ATX هم قیمت خود از نظر امکانات وپشتیبانی ازقطعات حرفه ای ندارد و یک کیس حرفه ای در گروه خود محسوب می شود . محدودیت طولی برای نصب منبع تغذیه در این کیس همانند اکثر کیس های هم خانواده خود 16 سانتی متر بوده و از این نظر در مجموع کاربر دچار محدودیت انتخاب بوده و باید در انتخاب پاور مناسب دقت کند. پشتیبانی از واترکولرهای با رادیاتور حداکثر 24 سانتی متری (در صورت  جداسازی محفظه درایو نوری وعدم نصب این درایو ) و ایرکولرهایی با ارتفاع 19 سانتی متر جای هیچ گونه صحبتی باقی نمی گذارد ! کیفیت بسیار بالا در طراحی و ساخت این کیس سبب شده تا شرکت سازنده عنوان Dead Silence به معنای «سکوت مرگبار » را به این کیس نسبت دهد .
2.  منبع تغذیه پیشنهادی یعنی V750 از برند صاحب نام و پرآوازه کولرمستر تنها منبع تغذیه فول ماژولار با ابعاد سازگار با کیس های خانواده Micro-ATX نظیر کیس پیشنهادی موجود در بازار کشورمان است! در ابن گونه سیستم ها به دلیل محدودیت فضای داخلی کیس فول ماژولار بودن یک ضرورت محسوب می شود چرا که در غیر این صورت   اسمبل و نظم ومدیریت کابل کشی در این گونه کیس ها با چالشی اساسی رو به رو خواهد شد .
3. به دلیل آنکه عرض کردیم کیس پیشنهادی به سکوت مرگبار معروف است ، لذا در بخش پیشنهاد تجهیزات ذخیره سازی این موضوع را لحاظ کرده و هارد دیسک پیشنهاد ندادیم تا این سکوت شکسته نشده و شأن این عنوان حفظ گردد ! استفاده ازدرایو SSD از برند خوشنام سامسونگ با ظرفیت مناسب256 گیگابایتی با بالاترین سرعت ممکن میزبان ویندوز و نرم افزارهای کاربردی شما خواهد بود و درصورت لزوم به آرشیو کاربر می تواند از هارد دیسک های اکسترنال استفاده نماید .
سیستم پیشنهادی علی رغم کوچک بودن ابعاد اما از سخت افزارهای قدرتمندی بهره برده که می تواند به راحتی ودر سکوت فریم ها را برای شمابه زانو در آورد . استفاده از کارت گرافیک قدرتمند GTX980Ti آن هم از سری قدرتمند اکستریم گیمینگ گیگابایت ، استفاده از پردازنده Core i5 6600K و 16 گیگابایت حافظهDDR4 ازسری TridentZبرند خوشنام جی اسکیل و سایر قطعات حرفه ای و با کیفیت بالا گواه این صحبت است .

 و اما برویم سراغ لیست یشنهادی این هفته که چیزی حدود 6800000 تومان باید بابت آن  هزینه بپردازید !

مشخصات فنی سیستم پیشنهادی این هفته

قطعه

 مدل

قیمت(تومان)

مادربرد

ASUS Maximus VIII Gene

830000

پردازنده

Core i5 6600K

820000

رم

G.Skill TridentZ 2*8GB=16GB 3000MHz CL14

500000

درایو S.S.D

Samsung 850 Pro 256GB SATA6Gb/s

500000

کارت گرافیک

GIGABYTE GTX980Ti Xtreme Gaming 6GB GDDR5

3110000

درایو نوری

Liteon iHAS124 24X

60000

کیس

AeroCool DS Cube Window Black

370000

منبع تغذیه

CoolerMaster V750 80PLUS Gold FullModular

470000

خنک کننده پردازنده

Green GLACIER120 GLC120-A

170000

 

 قیمت کل

6830000

و اما فراموش نکرده ایم که قرار بود در پایان هرسیستم پیشنهادی برای ارتقاء سطح فنی کامنت های شما عزیزان (که البته بعضاً به درخواست وابرازعلاقه شما برای یادگیری و ارتقاء معلومات فنی در حوزه سخت افزار بوده است ) یک سؤال چالشی چهار گزینه ای را مطرح کنیم تا در کامنت های خود به آن پاسخ دهید .

سؤال :

در صورت جایگزینی  کیس AeroCool DS Cube با Crosair Graphit 380T در سیستم پیشنهادی ، کدام عبارت صحیح است ؟

الف) از بین پاور ، کارت گرافیک و خنک کننده پردازنده موجود در لیست اولیه ، برای سازگاری با کیس جدید ، تنها تغییر مدل کارت گرافیک الزامی است

ب) از بین مادربرد و کارت گرافیک موجود در لیست اولیه برای سازگاری با کیس جدید ، تغییر هردو الزامی است

ج) صرفاً تغییر مادربرد برای سازگاری با کیس جدید کفایت می کند .

د) با تغییر مادربرد به Maximus VIII Impact به منظور سازگاری با کیس جدید ، حداکثر می توان ازیک کارت گرافیک با خنک کننده تک اسلاته استفاده نمود در نتیجه مدل کارت گرافیک نیز باید تغییر یابد .

 

و در نهایت  لازم به ذکر است که :

وب سایت سخت افزار هیچگونه نفع مالی از خرید قطعات معرفی شده ندارد و لیست های مذبور تنها به منظور آشنایی شما عزیزان با بهترین کامپیوترهایی است که می توان در بازار کشور تهیه کرد.انتخاب قطعات بر اساس بهترین کانفیگ به منظور دستیابی به اهداف مشخص شده برای هر پیشنهاد است.کاربران می توانند گاها قطعاتی دیگر را به آنها اضافه و یا تعویض نمایند.البته همان طور که گفته شدبرای این سیستم به دلیل شرایط خاص آن تغییرات درقطعات باید با دقت کافی صورت گیرد مگر اینکه کاربرقصد داشته باشد به طور کلی استاندارد و فاکتورفرم سیستم رابه یک سیستم  ATX تبدیل کند که در این صورت محدودیت انتخاب کیس – منبع تغذیه و مادربرد ،رفع خواهد شد. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید