سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنی

0

گیگر:

به گزارش بولتن نیوز، بی تردید یکی از برجسته ترین این رهبران، «آیت الله سید محمد حسینی بهشتی» است که در تمامی مراحل پرفراز و نشیب مبارزه و نیز در گذار انقلاب نوپای اسلامی از بحران های بنیان برافکن سال های اولیه ی پیروزی انقلاب، نقشی بی بدیل داشت.

مدیریت اعتصابات و تظاهرات خیابانی، هماهنگی نیروهای انقلاب در قالب تشکل هایی چون جامعه ی روحانیت و حزب جمهوری اسلامی، مدیریت جلسات خبرگان قانون اساسی، مدیریت قوه ی قضائیه و نیز تألیف چندین اثر علمی در حوزه ی مباحث دینی، بخشی از فعالیت های وی، قبل و پس از پیروزی انقلاب است.

شاید برای شناخت شخصیت و جایگاه «شهید آیت الله دکتر بهشتی»، گویاترین بیان، فرمایش حضرت امام (ره) باشد که فرمود: «بهشتی به تنهایی یک ملت بود».

«شهید بهشتی» در شامگاه هفتم تیر 1360 به همراه 72 تن از یارانش در حزب جمهوری اسلامی، در انفجار دفتر این حزب به دست گروهک نفاق به شهادت رسید.

هم زمان با فرارسیدن ایام شهادت اعضای حزب جمهوری اسلامی و در صدر آنها شهید بهشتی، این شماره از بسته مطالعاتی «بولتن نیوز» را به معرفی کتاب هایی پیرامون این شهید عزیز اختصاص داده ایم تا با معرفی برخی از کتب مناسب در این زمینه، فرصتی برای مخاطبان عزیز در زمینه آشنایی بیشتر با شخصیت، ویژگی ها و اندیشه های این متفکر شهید فراهم آید.

1ـ بهشتی از زبان بهشتی

«بهشتی از زبان بهشتی» از چند جهت اهمیت ویژه ای دارد. یکی از این جهت که این کتاب روایت زندگی شهید مظلوم محمد بهشتی است و از سویی هم یک نوآوری در عرصه تدوین تاریخ شفاهی است.

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنی

مخاطب در این کتاب جنبه های مختلف زندگی شهید بهشتی را از زبان خود او می خواند. به طوری که برای تدوین این اثر از تمام مکتوبات شهید و بیانات منتشر نشده ایشان استفاده شده که از طریق مرکز حفظ آثار ایشان در دسترس نویسنده قرار گرفت. همچنین به جراید و نشریاتی که در مورد ایشان مطلبی نوشته و یا صحبت های ایشان را منتشر کرده بودند، مراجعه و سخنان مرتبطشان با هر بخش را به صورتی مرتب، به شکل خاطرات چاپ شده است.

نگارش و تهیه این کتاب ۷ سال به طول انجامید، چراکه هم خود نویسنده نسبت مطالب و شخصیت شهید حساسیت داشته و هم رجوع به منابع و دسته بندی هر کدام از فصول زمان بر بوده است.

این کتاب در مجموع سه جلد است: جلد اول روایت زندگی شهید از زبان خود شهید می پردازد و خاطرات ایشان را از هنگام تولد و کودکی، تحصیل، ورود به حوزه علمیه، سفر به آلمان، آشنایی با امام خمینی، برگشت از آلمان و ورود به مسائل سیاسی و مبارزاتی، ماجرای زندانی شدن و انقلاب اسلامی و مسئولیت هایی که در نظام داشتند را تا زمان شهادت ایشان دربرمی گیرد.

این جلد از کتاب یازده فصل دارد که فصل آخر آن تحت عنوان «سکوت» به پاسخ شبهاتی می پردازد که در مورد شهید مطرح شده بود. عنوان این فصل هم از عملکرد خود شهید برداشت شده است؛ چراکه این بزرگوار هیچ گاه برای دفاع از خود لب سخن باز نکردند.

جلد دوم به نظرات ایشان در مورد حکومت اسلامی و جامعه اسلامی می‎پردازد و جلد سوم هم مجموع اسناد و عکس هایی است که از زمان زندگی ایشان تا لحظه شهادت را شامل می شود.

این اثر مجموعه کاملی برای کسانی است که می خواهند در مورد زندگی شهید بهشتی تحقیق مستند انجام دهند و همین طور برای افرادی که در مورد تدوین تاریخ شفاهی تحقیق می کنند نیز بسیار مفید است.

تحقیق و تنظیم «بهشتی از زبان بهشتی» را « فرامرز شعاع حسینی» برعهده داشته و کار ویراستاری آن را « حمیده حسینی هنجنی» انجام داده و «شرکت تعاونی کارآفرینان فرهنگ و هنر» آن را روانه بازار نشر کرده است.


2ـ الگوی حضور

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنیاین کتاب با زیر عنوان «نگاهی به سیره شهید بهشتی در عرصه تعلیم و تربیت» توسط «حسین رودسری» نوشته شده و انتشارات «مدرسه» آن را منتشر کرده است.

آیت‌الله شهید دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی، از جمله شخصیت‌هایی است که هم در جایگاه یک مجتهد و متفکر دینی ژرف‌اندیش و هم به عنوان یک دولتمرد مدبّر و هشیار، در پی‌ریزی و معماری ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران، نقش ویژه‌ای داشته است.

نظرات و اندیشه های ایشان در حوزه تعلیم و تربیت نیز از ویژگی های منحصربفردی برخوردار است که نویسنده «الگوی حضور» سعی نموده در این اثر آنها را تبیین نماید.


3ـ هم حسینی بود و هم بهشتی

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنیانتشارات «دفتر نشر معارف» این کتاب را با زیر عنوان « گلگشتی در زندگانی و خاطرات شهید دکتر آیت الله سید محمد حسینی بهشتی» و به قلم «مهدی آقایی» در 108 صفحه منتشر کرده است.

نویسنده در این کتاب پس از ارائه شرح حالی کوتاه از «شهید دکتر آیت الله سیدمحمد حسینی بهشتی» به بازنویسی خاطرات ایشان پرداخته است.

در این خاطرات دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و ویژگی های شخصیتی و رفتاری، ازدواج، فعالیت های انقلابی، اندیشه های سیاسی، شهادت و… مورد توجه قرار گرفته است. در پایان نیز سخنانی از شهید بهشتی در موضوعات مختلف به نثر در آمده است.


4ـ تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت الله شهید دکتر بهشتی

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنیکتاب «تاریخ شفاهی زندگانی و مبارزات آیت الله شهید بهشتی» به قلم دکتر «امامعلی شعبانی» عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اراک به حق یکی از آثار قابل اعتنا در مورد این شخصیت منحصر به فرد تاریخ معاصر است.

نویسنده این کتاب پس از جمع آوری، مصاحبه، مطالعه و پژوهش کوشیده در هشت فصل مختصری از زندگینامه و فعالیت های سیاسی و مبارزاتی این روحانی انقلابی را به تصویر بکشد.

«تاریخ شفاهی زندگانی و مبارزات آیت الله شهید بهشتی» در ۳۹۶ صفحه در قالب «طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی» توسط «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» منتشر شده است.


5ـ پشت شیشه های مات

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنی«عزت الله الوندی» در «پشت شیشه های مات»، زندگینامه داستانی شهید آیت الله بهشتی را از دید نوه لینگن، یکی از 53 گروگان لانه جاسوسی آمریکا برای نوجوانان روایت کرده است.

او سعی می کند در اثرش مقتضیات این گروه سنی را لحاظ کند. بیان روایت زندگی شهید بهشتی از زبان شخصیت های مختلف داستان، انتخاب یک زمینه داستانی تازه تر خارج از عرف معمول این دست کتاب ها، حجم کم کتاب و بیان کردن اصل مطلب در حدود 100 صفحه، تقسیم بندی همین حجم کم در 12 فصل مختلف، روایت خطی ساده با بازگشت به عقب های کوتاه و توانایی خلق چند نیمه شخصیت دیگر به جز شخصیت اصلی داستان، نکاتی است که مخاطب نوجوان کتاب را به خواندن آن علاقه مند می کند.

لینگن در 444 روز گروگان بودنش در ایران، ملاقاتی با شهید بهشتی انجام داده بود. او خاطرات این دیدار را برای نوه اش بیان می کند و این نوجوان که تحت تاثیر زندگی شهید بهشتی قرار گرفته درباره وی تحقیقاتی را انجام می دهد. همین خاطرات دستمایه کتاب «پشت شیشه های مات» برای روایت داستانی زندگی شهید بهشتی می شود.

«پشت شیشه های مات» که با زیر عنوان « روایتی داستانی از زندگی شهید آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی» پانزدهمین جلد از مجموعه «قهرمانان انقلاب» است که انتشارات «سوره مهر» آن را منتشر کرده است.


6ـ سرچشمه

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنی«دکتر یعقوب توکلی»، تاریخ‌‏نگار و عضو هیأت علمی دانشگاه معارف اسلامی، «سرچشمه» را با روایتی داستانی و البته بسیار روان تحریر کرده و «دفتر نشر معارف» نیز آن را منتشر کرده است.

نویسنده در این کتاب تلاش می کند تا با روایتی داستانی غبار مظلومیت را از چهره این شخصیت برجسته انقلابی و اسلامی معاصر بزداید.

این کتاب خوش خوان با روایت داستانی، حجم کم و صفحه ‏آرایی جذاب، برای همگان خواندنی و قابل استفاده است.


7ـ او یک ملت بود

سیمای بهشتی در اوراق چند کتاب خواندنیاین کتاب را انتشارات «یا زهرا (س)» به قلم «محمدعلی صمدی» در 224 صفحه منتشر نموده است.

این کتاب از دوازدهمین جلد از سری مجموعه «یاران ناب» است که با گردآوری خاطرات دوستان و همراهان شهید بهشتی به شرایط سخت سال های آخر زندگی وی می پردازد.

در این کتاب ۴۰ روایت از زندگی و شهادت ایشان ذکر شده است و کتاب دارای بخش هایی چون تولد، مبارزات و حضور ایشان در آلمان، تشکیل حزب جمهوری، ریاست دیوان عالی کشور، شورای انقلاب، عوامل ونحوه ترور و صیت نامه است.

جراید، مطبوعات، سخنرانی ها و خاطرات شفاهی از منابع مورد استفاده در کتاب هستند.

در این بین مقدمه کتاب نیز خواندنی است، زیرا بخشی از اطلاعات مربوطه در تقسیم بندی های کتاب نمی گنجید که در مقدمه به آن پرداخته شده است.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید