شایع‌ترین سن خودکشی 15 تا 24 سال است

0

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: شایع‌ترین سن خودکشی 15 تا 24 سال است بنابراین باید همکاری بین بخشی بین وزارت بهداشت و آموزش و پرورش برای سطوح ابتدایی و دبیرستان صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ احمد حاجدی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در خصوص وضعیت خودکشی در کشور گفت: خودکشی اقدام فردی به صورت تعمدی برای به خطر انداختن جان، یک معضل اجتماعی و بهداشتی به شمار می‌رود و باید به ابعاد و دلایل آن پرداخته شود.

وی با بیان اینکه سیستم ثبت خودکشی در نظام سلامت راه‌اندازی شده است؛ گفت‌: راه‌اندازی این سیستم یکی از موفقیت‌های نظام سلامت بوده که برای جمع‌آوری اطلاعات در راستای برنامه‌ریزی برای کنترل این معضل اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حاجدی با تأکید بر اینکه میزان خودکشی در زنان بیش از مردان است، گفت: میزان مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان است.

وی در خصوص میزان خودکشی در مناطق روستایی و شهری عنوان کرد:‌ تا سال 91، 20 درصد خودکشی‌ها در روستا و 80 درصد در شهر بوده اما از سال 91 به بعد این آمار به 30 درصد در روستاها و 70 درصد در شهر تغییر یافت.

حاجدی گفت: سطح تحصیلات افرادی که دست به خودکشی می‌زنند اغلب دیپلم بوده و کمترین میزان خودکشی مربوط به مقاطع تحصیلی فوق‌ لیسانس و دکتری است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در خصوص وضعیت تأهل افرادی که خودکشی می‌کنند، بیان کرد: تا سال 92 میزان خودکشی در افراد مجرد بیشتر بوده اما از سال 92 به بعد میزان خودکشی در افراد متأهل سیر صعودی داشت، به طور کلی 2.9 درصد از موارد خودکشی منجر به فوت می‌شود.

وی در خصوص افرادی که بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند، گفت: افرادی که تاریخچه خانوادگی خودکشی دارند یا قبلا دست به خودکشی زده‌اند بیشتر از سایرین در معرض خودکشی هستند.

حاجدی عنوان کرد: ایران تنها کشور در منطقه مدیترانه است که سیستم جمع‌آوری داده خودکشی را ثبت کرده و این اولین اقدام وزارت بهداشت در راستای کنترل این آسیب اجتماعی است.

وی با بیان اینکه مداخلات کنترلی برای کاهش آسیب اجتماعی به دو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: سیستم ارجاع قبل از پدیده خودکشی صورت می‌گیرد اما وقتی فردی در اثر خودکشی به اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کند باید پس از درمان مورد معالجه یک روانشناس قرار گیرد و این ارتباط بعد از ترخیص نیز ادامه می‌یابد.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ضمن تأکید بر لزوم ارتباط بین بخشی منسجم و تعریف شده برای کنترل این پدیده اجتماعی گفت: از آنجایی که یکی از عمده‌ترین علل خودکشی مسمومیت است باید ارتباط بین بخشی وزارت بهداشت و کشاورزی بیش از پیش قوی‌تر شود.

وی تصریح کرد: شایع‌ترین سن خودکشی 15 تا 24 سال است بنابراین باید همکاری بین بخشی بین وزارت بهداشت و آموزش و پرورش برای سطوح ابتدایی و دبیرستان صورت گیرد.

وی در پایان گفت: افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات سلامت روان، انعکاس اصولی و منطقی خبر توسط رسانه‌ها و همکاری بین بخشی بین دستگاه‌ها و سازمان‌ها و جهت‌دهی اذهان مدیران ارشد نظام به حل معضل‌های اجتماعی از جمله خواسته‌های وزارت بهداشت برای حل آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید