شباهت موسیقی با کونگ‌فو چیست؟

0

گیگر:

علی قمصری در پنجمین تجربه از مجموعه رویدادهای «شب شنبه‌ها» که بر پایه گفت‌وگو و ایجاد گفتمان فرهنگی و هنری در تالار حافظ برگزار می‏‌شود، روی صحنه رفت.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، در روز شنبه که به رسم معمول، تئاترها تعطیل هستند، علی قمصری با جمعیتی بیش از ظرفیت عادی تالار حافظ روبه‌رو شد.

علی قمصری

او ابتدا با بیان این‌که این برنامه صرفا یک کنسرت موسیقی نیست، درباره عنوان برنامه‌اش (همسو با شال‌های کونگ‌فو) توضیح‌ داد: وقتی در کودکی به‌طور همزمان مشغول آموختن کونگ فو بودم و به موسیقی هم علاقه‌مند شدم، با وجود ظاهر متفاوت این دو مقوله، در هیجان درونی موسیقی و نمود بیرونی کونگ‌فو، به شباهت‌های زیادی بین آن‏‌ها پی بردم.

او عرفان نهفته در ذات موسیقی ایرانی را بسیار شبیه فلسفه شرقی رنگ در شال‌های کونگ‌فو دانست و به این موضوع اشاره کرد که در موسیقی ایرانی هم، شاگرد در آموزش سینه به سینه از استاد خود، مدارج کمال را آرام آرام طی می‏‌کند.

وی ادامه داد: شروع آموختن ردیف دستگاهی از ماهور، مانند تلاش برای رسیدن به شال‌های رنگی دیگر است. شور و هیجان جوانی از ماهور آغاز می‏‌شود و به راست‏‌پنجگاه استوار و جا افتاده می‏‌رسد.

قمصری گفت: در این سال‏‌ها تلاش کرده‌ام تا با همین نگاه، شیوه نوازندگی و صدادهی و سونوریته قدما را با روش‌ها و تکنیک‌های امروز در نواختن تار همسو کنم.

او سپس با فراخواندن دوستانش روی صحنه، قطعاتی را با تار، دیوان و گیتار نواخت و خواند که بارها مورد تشویق تماشاگران حاضر در سالن قرار گرفت.   

مجموعه رویداد پرفورمنس موسیقی «شب شنبه‌ها» هر هفته با تجربه‌ای متفاوت در تالار حافظ روی صحنه می‏‌رود.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید