شبکه یک در انتظار «هم‌پرواز»

0

گیگر:

به گزارش بولتن نیوز به نقل از جام جم؛ سلما بابایی، تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه «هم‌پرواز» در پاسخ به این پرسش که آیا این اولین تجربه کارگردانی‌اش است، به جام‌جم گفت: این اولین کار مستند داستانی بلند من است، اما یک فیلم کوتاه برای جشنواره رویش ساختم و یک مستند هم برای سازمان انرژی اتمی کارگردانی کردم که چند بار از شبکه‌های سیما پخش شد. در حال حاضر به سفارش نیروی هوایی مجموعه هم‌پرواز را کارگردانی می‌کنم.

زندگی 5 شهید

وی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتم در این اثر به زندگی شهدای خلبانی بپردازم که خیلی نامشان مطرح نشده است. تصویربرداری این پروژه 22 شهریور در یکی از روستاهای اطراف شهرستان پاوه در استان کردستان و 30 شهریور در پایگاه یکم شکاری تهران (شهید لشکری) به پایان رسید.

این کارگردان عنوان کرد: هدفم از ساخت این مجموعه، زنده کردن یاد شهدا، رزمندگان و کسانی است که در جنگ تحمیلی زحمات زیادی را کشیده و با از خودگذشتگی حماسه آفریدند. مجموعه هم‌پرواز شامل پنج اپیزود 30 دقیقه‌ای از زندگی پنج شهید نیروی هوایی ارتش است که بازسازی بخشی از زندگی این شهداست که به صورت مستند داستانی به تصویر کشیده می‌شود.

بابایی اظهار کرد: تاکنون تدوین 40 درصد کار به پایان رسیده و الان دو قسمت مجموعه آماده پخش است. در کنار تدوین، کار صداگذاری و موسیقی هم در حال انجام است و امیدوارم طبق قولی که به مدیر محترم شبکه یک داده‌ام تا پایان مهر مجموعه برای پخش تحویل شبکه شود.

نزدیکی چهره بازیگران به شهدا

این کارگردان درباره اپیزودهای این مجموعه نمایشی گفت: مجموعه هم‌پرواز پنج اپیزود مجزا دارد که در قسمت اول با نام آخرین پرواز، زندگی شهید بیژن بیک‌محمدی را که در تبریز به شهادت رسید به تصویر کشیده می‌شود. قسمت دوم درباره شهید سرلشکرخلبان حسین دل‌حامد است با نام شاهین سهند که در بوشهر ساخته شده است. اپیزود سوم هم که درباره خلبان جانباز محمد غلامحسینی است با نام طعمه، که این خود یک مینی سریال پنج قسمتی است که در استان کرمانشاه و تهران ساخته شده است. در این اپیزود، . نگارش اپیزود اول و دوم به عهده شاهرخ‌ باقری‌نژاد و اپیزود سوم را ونداد دوشن انجام داده است.

بابایی:

هدفم از ساخت این مجموعه، زنده کردن یاد شهدا، رزمندگان و کسانی است که در جنگ تحمیلی با از خود گذشتگی حماسه آفریدند

بابایی درباره اپیزود چهارم این سریال توضیح داد: اپیزود چهارم این اثر درباره خلبان مرحوم دانش‌پور است. در حال حاضر مراحل تحقیقات این اپیزود انجام می‌شود.

اداره تحقیقات نیروی هوایی مشغول بررسی پرونده خلبانان است تا مشخص کند برای اپیزود پنجم به سراغ کدام یک از دلاورمردان نیروی هوایی برود.

وی درباره انتخاب بازیگران این سریال گفت: برای اپیزود اول این سریال خیلی به‌دنبال بازیگری گشتیم که شباهت زیادی به شهید بیک‌محمدی داشته باشد و خوشبختانه این چهره را پیدا کردیم. این نقش را مجتبی عراقی بازی کرد. برای اپیزودهای دیگر هم این اتفاق افتاد و بازیگرانی انتخاب شدند که چهره‌شان به شهدای خلبان نزدیک باشد.

حسن جوهرچی، سعید زارعی، محمدرضا غیاث‌آبادی، ابوالفضل همراه، سلمان فرخنده، مهرداد بنکداری، نسا اصلانی، ترانه امینی‌پور، افشین زعیم، ابراهیم سعداللهی، ماشاءالله وروایی وعطاءالله یزدان‌بخش از بازیگران مجموعه مستند داستانی هم‌پرواز هستند.

ونداد دوشن، نویسنده سریال نیز درباره نگارش اپیزود طعمه به جام‌جم گفت: مجموعه هم‌پرواز بر اساس اتفاقات واقعی ساخته می‌شود و من برای نگارش اپیزود طمعه کاملا به مستندات زندگی شهید غلامحسینی وفادار بودم و فقط برای بار دراماتیک قصه بخش‌های کوچکی را اضافه کردم. اولین بار زندگی شهید غلامحسینی را از زبان یکی از خلبانان بازنشسته شنیدم.

وی ادامه داد: البته در ابتدا یک دوست دیگر نوشته بود، اما کار خوب درنیامد. بعد به دوست دیگری پیشنهاد دادیم که باز هم آن چیزی نبود که ما مدنظر داشتیم، به همین دلیل خودم دست به قلم شدم.

ادای دین به شهدا

محسن همتی‌نژاد، مدیرتامین برنامه شبکه یک درباره هدف تولید این مجموعه به جام‌جم گفت: این مجموعه برای گروه تامین برنامه شبکه یک تهیه می‌شود و هدف از تولید آن پرداختن به زندگی شهدایی است که کمتر به زندگی‌شان پرداخته شده است یا اصلا پرداخته نشده است. کارگردانی این مجموعه به عهده خانم بابایی است که خودش به موضوع اشراف دارد، حتی این فضا را از نزدیک لمس کرده و کاملا موضوع را درک می‌کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تلاش کردیم با ساخت چنین اثری مخاطبان را با زندگی شهدا بیشتر آشنا کنیم تا بتوانیم ادای‌دین به شهدا کنیم. خانم بابایی با علاقه و وسواس زیادی این اثر را کارگردانی می‌کند و ما هم مشورت‌های لازم را در طول کار به او می‌دهیم. یکی از ویژگی‌های این مجموعه وفادار بودن به مستندات زندگی شهدا و خلبانان جانباز است.

جوهرچی بر فراز آسمان‌ها

حسن جوهرچی نزدیک به دو دهه است که در تلویزیون بازی می‌کند. جوهرچی با بازی در سریال «در پناه تو» به شهرت رسید و در ادامه با حضور در غریبانه، او یک فرشته بود، فاصله‌ها و مشق عشق نشان داد می‌تواند متفاوت هم باشد. آخرین بازی جوهرچی در تلویزیون در سریال تنهایی‌لیلاست که نقش عموی لیلا را به عهده داشت. جوهرچی در اپیزود «طعمه» نقش شهید خلبان محمود خضرایی را بازی کرده و این تجربه را برای خودش ارزشمند می‌داند و معتقد است: بازی در نقش شهدا افتخار بزرگی است، هر چند کوتاه.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید