شروع زندگی روی زمین بسیار زودتر از آنچه بوده که تصور می‌کردیم

0

گیگر :

این مطالعه که در نشریه PNAS منتشر شده، بر این نکته تاکید دارد که زندگی روی زمین ۳۰۰ میلیون سال زودتر از آنچه که تصور می کردیم آغاز شده است. یعنی اینکه نشانه های حیات روی زمینه حداقل به ۴.۱ میلیارد سال پیش می رسد. این تحقیقات می‌گویند که سن حیات روی زمین به قبل از بمباران سیارکی سطح ماه بر می گردد و با محاسبات فعلی فاصله چندانی میان تولد این سیاره پیر در ۴.۵۴ میلیارد سال پیش و شروع زندگی روی آن وجود نداشته است.

انها در این تحقیقات به مطالعه بیش از ۱۰ هزار سنگ زیرکن پرداختند که یک سنگ معدنی شکل گرفته توسط ماگمای مذاب است و به همین دلیل می توانسته محیط پیرامونی خویش در لحظه شکل گیری را درون خود جای داده و حفظ کند. تصور کنید که پشه‌های کهربایی سری فیلمهای پارک ژوراسیک به جای خلق از روی دی ان ای، از دل سنگها بیرون بیایند. در مطالعه این ۱۰ هزار قطعه سنگ آنها توانستند ۶۵۶ نمونه از لکه های سیاهی را بیابند که ممکن است توسط مواد معدنی دیگر ایجاد شده باشد. در این میان آنها ۷۹ نمونه را انتخاب کرده و توسط تکنیک سنجش طیف سه بعدی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در میان این نمونه ها، این تیم توانست یک سنگ حاوی گرافیت را بیابد. و اکنون انها می‌دانند که این سنگ متعلق به ۴.۱ میلیون سال قبل است و لذا گرافیت داخل ان حتی ممکن است قدیمی تر باشد.

گرافیت در واقع نوعی از کربن است و تا جایی که می‌دانیم یکی از بلوکهای ساختاری پایه برای زندگی به شمار می رود. این یافته می‌تواند دلیلی بر این باشد که پیش‌ساختهای غیرارگانیک و معدنی حیات اندکی بعد از شکل گیری سیاره، بر روی زمین وجود داشته اند. این می‌تواند نشانه ای مبنی بر شکل گیری بسیار سریع حیات روی کره زمین باشد. و پس از آن مدت زمان زیاد و فضای مناسبی برای سنتز و ترکیب حیات در اختیار موجودات اولیه بوده است.

مارک هاریسون استاد ژئوشیمی دانشگاه UCLA میگوید: اکنون می توان گفت که سیاره زمین اولیه یک جهنم خشک و سوزان و در حال غلیان نبوده است. ما تا کنون هیچ شواهد و مدارک محکمی مبنی بر این نظریه پیدا نکرده‌ایم. این سیاره از همان ابتدا بسیار بیشتر از انچه تصور می کردیم شبیه به کره زمین امروزی بوده است.

cover

پاسخ دهید