شرکت سونی امکان استریم بازی های PS4 بر روی PC را رسماً تایید کرد

0

شرکت سونی امکان استریم بازی های PS4 بر روی PC را رسماً تایید کرد

ظرف روز های گذشته اخبار متعددی مبنی بر ساخته شدن اپلیکیشنی غیر رسمی به منظور استریم کردن بازی های کنسول PS4 بر روی پلتفرم PC در گوشه و کنار به چشم می خورد که به دلیل غیر رسمی بودن اپلیکیشن ریموت پلی مذکور، ما توجه چندانی به آن نکردیم. اما ساعاتی قبل شاهد انتشار خبری بودیم که بر ساخته شدن یک اپلیکیشن مبتنی بر Remote Play کاملاً رسمی از سوی سونی مهر تایید می زد.

رییس استودیو های جهانی سونی یعنی آقای شوهی یوشیدا ساعاتی قبل از طریق حساب کاربری خود در شبکه ی توییتر اعلام کرد که شرکت سونی در حال کار بر روی طراحی نسخه ی ارتقا یافته ای از ابزار ریموت پلی خود است که از فرآیند استریم عناوین کنسول PS4 پشتیبانی می کند و پلتفرم مقصد آن نیز کامپیوتر های شخصی مبتنی بر سیستم عامل ویندوز و لینوکس خواهد بود. البته ریموت پلی مذکور ابزار کاملاً جدیدی محسوب نمی شود و نسخه های اصلی آن هم زمان با آمدن کنسول PS4 به بازار، عرضه شده بودند. البته تا پیش از این تنها پلتفرم PS Vita و برخی ابزار های مبتنی بر سیستم عامل اندروید توسط اپلیکیشن مذکور پشتیبانی می شدند که به زودی پلتفرم PC نیز به این لیست افزوده خواهد شد. به نظر می رسد که سران ارشد شرکت سونی ارتقا دادن توانایی های ریموت پلی کنسول PS4 را بیشتر به منظور از میدان به در کردن همان اپلیکیشن غیر رسمی کذایی که طی روز های اخیر اخبار تولید آن از گوشه و کنار شنیده می شد در دستور کار قرار داده اند. از آن جایی که اپلیکیشن مذکور برنامه ای کاملاً رایگان محسوب نشده و علاقمندان برای در اختیار گرفتن توانایی های موجود در آن ناچار به پرداخت مبلغی معادل 10 دلار هستند، شاید با ظهور نسخه ی رسمی این اپلیکیشن ریموت پلی توسط سونی، اپلیکیشن غیر رسمی نو ظهور ما مجال چندانی برای عرض اندام نداشته باشد. خصوصاً آن که توانایی ها و قابلیت های موجود در این نسخه ی غیر رسمی از اپلیکیشن استریم کننده ی کنسول PS4 در نوع خود چندان وسوسه کننده یا خارق العاده به نظر نمی رسد. گفتنی است که اپلیکیشن مذکور قابلیت اجرا بر روی کامپیوتر هایی را دارد که از سیستم عامل ویندوز ویستا یا نسخه های جدید تر ویندوز استفاده می کنند و سوای آن وجود نسخه ی دایرکت اکس 9 نیز برای اجرای این اپلیکیشن ریموت پلی کفایت می کند. در کنار این امر برای استفاده از این اپلیکیشن غیر رسمی پردازنده های سخت افزاری Quad Core نیز پاسخگو هستند و حتی سازنده ی اپلیکیشن مذکور به این نکته اشاره کرده است که اگر چه به آزمایش قابلیت اجرای این برنامه بر روی پردازنده های Dual Core نپرداخته است، اما شاید این برنامه بر روی پردازنده های مذکور نیز قابلیت اجرا را داشته باشند.

 PS4

قابلیتی که تا پیش از این در انحصار برخی پلتفرم های موبایل و کنسول دستی ویتا قرار داشت می رود تا برای PC نیز مهیا شود

 نکته ی دیگری که سازنده ی این اپلیکیشن به آن اشاره کرده است قرار داشتن مراحل طراحی آن در بخش آلفاست و در واقع نسخه ای که هم اکنون در دسترس علاقمندان استریم کردن و کنترل نمودن بازی های کنسول PS4 بر روی پلتفرم PC قرار گرفته است نسخه ی آلفا از این اپلیکیشن محسوب می شود. از قابلیت های این اپلیکیشن می توان به امکان استریم کردن بازی های کنسول PS4 با نرخ فریم 60 و کیفیت تصویری 720 پیکسلی اشاره کرد که شاید در فرآیند انتشار نسخه ی رسمی مبتنی بر ریموت پلی این قابلیت، شاهد افزایش کیفیت تصویر به میزان 1080 پیکسل باشیم. البته از قابلیت های دیگر این اپلیکیشن می توان به امکان بهره گرفتن از ماوس و کی بورد همراه با استفاده از کنترلر های معمولی در کنار کنترلر رسمی کنسول PS4 یا همان Dual Shock 4 اشاره کرد. همچنین این اپلیکیشن قابلیت اتصال مستقیم به وای فای کنسول PS4 را نیز دارا خواهد بود. در کل به نظر نمی رسد که این قابلیت ها بتوانند برای کسانی که به زودی از نسخه ی رسمی این ریموت پلی استریم کننده بهره مند می شوند چندان جذاب یا وسوسه کننده جلوه کند (خصوصاً این که اپلیکیشن مذکور در حالت آلفا قرار دارد و بد تر از آن این که رایگان هم نیست). حال باید دید که شرکت سونی قابلیت استریم کردن بازی های کنسول PS4 بر روی کامپیوتر های شخصی را دقیقاً در چه زمانی در اختیار علاقمندان این قابلیت قرار خواهد داد.    

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید