شرکت کرایتک نسخه ای جدید از موتور گرافیکی انحصاری خود را معرفی کرد

0

شرکت کرایتک نسخه ای جدید از موتور گرافیکی انحصاری خود را معرفی کرد

بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری شرکت کرایتک و موتور گرافیکی اختصاصی این شرکت یعنی کرای انجین را بیش از هر چیز با مجموعه بازی های کرایسیس می شناسند. در واقع موتور گرافیکی کرای انجین در قالب نسخه های متعدد منتشر شده به قدر کافی قدرت و توانایی خود را به رخ همگان کشیده است و بعید به نظر می رسد که کسی در توانایی های محصول انحصاری شرکت کرایتک شک و شبهه ای داشته باشد. با این حال با مرور زمان همه چیز مشمول ارتقا و دگرگونی می شود و موتور گرافیکی کرای انجین نیز به هیچ وجه از این قاعده ی کلی مستثنی نیست. بر همین اساس اعضای شرکت کرایتک به تازگی نسخه ای جدید از موتور گرافیکی انحصاری خود را به دوست داران دنیای بازی های کامپیوتری معرفی کرده اند.

 

 

ساعاتی قبل شرکت کرایتک در همایش توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری سال جاری به معرفی نسخه ی جدیدی از موتور گرافیکی خود پرداخت. نسخه ای که با نام CRYENGINE V شناخته می شود و از آن جا که نسل جدید از موتور گرافیکی کرای انجین را به نمایش می گذارد تغییرات فراوانی را در ساختار خود می بیند. مسلماً مهم ترین تغییر موجود در موتور CRYENGINE V به نسبت نسخه های پیشین این موتور گرافیکی تغییر در چگونگی استفاده از آن توسط بازی سازان خواهد بود. به این ترتیب که اعضای شرکت کرایتک از سیاست جدیدی در قبال موتور گرافیکی CRYENGINE V بهره گرفته اند که به بازی سازان علاقه مند به استفاده از توانایی های این موتور گرافیکی این اجازه را می دهد که برای استفاده از موتور CRYENGINE V هر چقدر که دوست داشته باشند پول بپردازند. در واقع به موجب اتخاذ این سیاست جدید کد های منبع موتور CRYENGINE V به طور کامل در اختیار علاقه مندان به استفاده از آن قرار خواهد گرفت و بازی سازان خواهند توانست در عوض استفاده از امکانات و خدمات جانبی این موتور گرافیکی به سازندگان و صاحب امتیازان آن پول بپردازند. به نظر می رسد که این سیاست در نتیجه ی همکاری اخیر شرکت کرایتک با کمپانی آمازون اتخاذ شده باشد. همکاری دو جانبه ای که به موجب آن سران آمازون با خریداری حق امتیاز استفاده از موتور گرافیکی انحصاری شرکت کرایتک، طراحی و تولید موتور گرافیکی انحصاری خود را در دستور کار قرار داده اند. محصولی که قرار است کم و بیش ساز و کاری مشابه با موتور های گرافیکی شاخص دنیای بازی های کامپیوتری نظیر Unity داشته باشد و به تدریج خود را از موتور کرای انجین جدا نماید. در واقع به نظر می رسد که سران کرایتک و در راس آن ها مدیر عامل این شرکت یعنی چوات یرلی به منظور رقابت هر چه بیشتر در دنیای موتور های گرافیکی این سیاست جدید را در قبال موتور گرافیکی CRYENGINE V در پیش گرفته باشند. گذشته از آن همکاری دو جانبه ی شرکت کرایتک با کمپانی آمازون رقمی بیش 50 میلیون دلار را عاید این شرکت کرده است که بنا بر تایید سران شرکت کرایتک رقم مذکور قرار است در امر پیشرفت و توسعه ی قابلیت های موتور گرافیکی کرای انجین و همچنین تولید بازی های کامپیوتری گوناگون و متنوع هزینه شود.

 crysis

در کنار تغییر سیاست های مالی، نسخه ی جدید از موتور گرافیکی کرای انجین از لحاظ ویژگی های فنی نیز تغییرات فراوانی را به خود می بیند. از جمله ی مهم ترین این تغییرات می توان به پشتیبانی کامل موتور CRYENGINE V از واسط برنامه نویسی Direct X 12 اشاره کرد که به استفاده کنندگان از موتور اختصاصی کرایتک این امکان را می دهد تا بتوانند مدیریت بهتری را در امر کنترل منابع سخت افزاری در اختیار داشته باشند. علاوه بر آن ساختار فنی این موتور گرافیکی اکنون به گونه ای بهینه سازی شده است تا بتواند بهترین خروجی ممکن را بر اساس سخت افزار های گرافیکی روز در اختیار بازی سازان قرار دهد. در کنار موارد فوق می توان به افزوده شدن تکنیک های گرافیکی جدید به ساختار نسخه ی تازه از موتور اختصاصی شرکت کرایتک هم اشاره کرد. به عنوان مثال سیستم ذره ای جدیدی که در موتور گرافیکی CRYENGINE V پیاده سازی شده است به سازندگان بازی های کامپیوتری جدید این اجازه را می دهد تا بتوانند به شکل هم زمان از افکت های سیال برای طراحی بخش فنی ساخته های خود بهره بگیرند. اما نکته ی مهم قضیه این جاست که به کمک توانایی های موجود در موتور CRYENGINE V می توان فرآیند پردازشی تمامی افکت های مذکور را تنها مبتنی بر اجرا توسط پردازنده ی گرافیکی سیستم های اجرا کننده ی بازی های کامپیوتری تعریف کرد. در کنار موارد مذکور یکی از ویژگی های قابل توجه موجود در موتور گرافیکی CRYENGINE V پشتیبانی کامل و بی چون و چرای این موتور گرافیکی از بازی های کامپیوتری مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی است. به نظر می رسد که شرکت کرایتک ظرف سال های پیش رو تمرکز قابل توجهی بر روی تکنولوژی واقعیت مجازی و تولید بازی های جدید مبتنی بر آن خواهد داشت. در همین راستا اعضای این شرکت هم اکنون پروژه ی ساخت دو بازی Robinson: The Journey و The Climb را در دست انجام دارند. آن ها همچنین به همراه معرفی موتور گرافیکی CRYENGINE V یک دموی تکنیکی به نام Sky Harbor را هم به نمایش در آوردند که برخی معتقدند می تواند یکی از بازی های بعدی شرکت کرایتک در دنیای واقعیت مجازی باشد. به هر حال اعلام این نکته از سوی اعضای ارشد شرکت کرایتک مبنی بر این که این شرکت قصد تاسیس 7 لابراتوار و استودیوی مجزای متمرکز بر تکنولوژی واقعیت مجازی در بخش امریکای شمالی را دارد، خود می تواند دلیل بسیار روشنی بر عزم راسخ شرکت کرایتک بر حضور گسترده در دنیای واقعیت مجازی باشد. البته این شرکت آلمانی طی ماه های اخیر نخستین لابراتوار متمرکز بر تکنولوژی واقعیت مجازی خود را هم در شهر استانبول ترکیه تاسیس نموده است. به هر حال عده ای از کارشناسان امر تکنولوژی معتقدند که تکنولوژی نوین واقعیت مجازی می تواند تا سال 2020 میلادی نوعی گردش مالی با رقم 30 میلیون دلار را پدید آورد و بر همین اساس بسیاری از شرکت های بازی سازی از هم اکنون قصد دارند بخش مهمی از این رقم را به سهمی از خود تبدیل سازند. به هر حال با توجه به سیاست های جدید شرکت کرایتک در رابطه با نسخه ی جدید از موتور گرافیکی کرای انجین و همچنین با نظر به پتانسیل های فنی بالای این موتور گرافیکی (که هم اکنون در قالب موتور CRYENGINE V بیش از پیش قدرتمند و به روز جلوه می کند) لا اقل بر روی کاغذ می توان آینده ی روشن تری را برای موتور گرافیکی کرای انجین متصور بود.    

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید