شعله ور شدن آتش زیر خاکستر در گاراژ تیم مرسدس بنز

0

شعله ور شدن آتش زیر خاکستر در گاراژ تیم مرسدس بنز

مسابقات فرمول 1 سال 2016 به نهمین مرحله خود رسید و در این مرحله رانندگان و تیم های حاضر در پیست ردبول رینگ در اشپیلبرگ اتریش به مصاف هم رفتند و این مسابقه تبدیل به یکی از جذاب ترین مسابقات فصل امسال شد. اتفاقات و حواشی پیرامون این مسابقه از روز های تمرین آغاز شد و تا آخرین دور مسابقه و حتی بعد از مسابقه نیز ادامه داشت. در ادامه مطلب با نگاهی به ویدئوی خلاصه مسابقه فرمول 1 جایزه بزرگ اتریش به بررسی اتفاقات و حوادث این مسابقه خواهیم پرداخت.

کرب های (kerbs) بلند پیست ردبول رینگ تمرینات آسانی را برای راننده ها در پی نداشت، تمامی راننده ها و تیم ها در هنگام عبور از پیچ ها از روی این کرب های عبور می کردند و فشار زیادی به سیستم تعلیق خودرو هایشان وارد می شد. عبور کردن با فاصله از این کرب ها نیز برای بعضی دردسر ساز شد و در طول تمرینات چندین خودرو به این دلیل از مسیر خارج شده و اسپین شدند. اما در نهایت نیکو رزبرگ از تیم مرسدس بنز توانست دو تمرین اول را با ثبت بهترین زمانها برای خود به پایان برساند ولی در تمرین سومین پیست خشن ردبول رینگ او را قربانی خود کرد و برخورد خودروی رزبرگ با دیوار کنار پیست چالش سختی برای تیم مرسدس بنز جهت رساندن ماشین وی به زمانگیری به وجود آورد. فراری ها از این فرصت استفاده کردند و بهترین زمان های تمرین سوم بترتیب به نام سباستین فتل و کیمی رایکونن ثبت شد.

زمانگیری مسابقه جایزه بزرگ اتریش نیز خالی از هیجان نبود و علاوه بر مسیر سخت پیست آب و هوای اشپیلبرگ هم مزید بر علت شد تا زمانگیری با هیجان مضاعف ادامه پیدا کند. نیکو رزبرگ از تیم مرسدس بنز و سباستین فتل از تیم فراری به دلیل تعویض جعبه دنده های خودرو هایشان پنج رده جریمه دریافت کرده بودند و به همین دلیل برای کسب بالاترین رده ممکن به رقابت می پرداختند. در میانه های زمانگیری عبور خودروی دنیل کویات از تیم تورو روسو بر روی یکی از کرب های پیچ هشتم پیست باعث شد سیستم تعلیق این خودرو آسیب شدیدی ببیند و کنترل آن از دست راننده خارج شده و بشدت با دیواره پیچ بعدی برخورد کند. این تصادف شدید برای دقایقی زمانگیری را متوقف کرد و بعد از آن نیز قطرات باران به پیشواز ادامه زمانگیری آمده بود.

خیس شدن سطح پیست راننده ها را مجبور به تعویض لاستیک کرده بود ولی بارش باران چند دقیقه ای بیشتر طول نکشید و به خاطر عبور راننده ها با سرعت زیاد بر روی پیست خیسی آن به سرعت از بین رفت و در حالی که دقایق اندکی به پایان زمانگیری باقی مانده بود راننده ها به پیت برگشته و اقدام به استفاده از لاستیک های سریع تر کردند با بتوانند با ثبت بهترین زمان جایگاه بالاتری کسب کنند. در نهایت لوییس همیلتون موفق شد با ثبت زمان 1:7:992 ثانیه جایگاه اول در مسابقه فردا را برای خود بدست بیاورد اما نیکو رزبرگ و سباستین فتل که در زمانگیری جایگاه های دوم و چهارم را کسب کردند با اجرای جریمه هایشان باعث شدند تا نیکو هالکنبرگ از تیم فورس ایندیا و جنسن باتن از تیم مکلارن-هوندا جایگاه های دوم و سوم را در روز مسابقه داشته باشند.

خود مسابقه نیز پر از افت و خیز های فراوان بود. اتفاقاتی که با اشتباه جالب پاسکال ورلاین از تیم مانور مرسدس در هنگام قرار گرفتن در جایگاه شروع مسابقه آغاز شد و با کنار کشیدن بدشانس ترین راننده امسال یعنی دنیل کویات از تیم تورو روسو ادامه پیدا کرد و در ادامه مسابقه با ترکیدن لاستیک خودروی سباستین فتل و حضور خودروی ایمنی در پیست تمام محاسبات تیم ها به هم خورد و استراتژی متفاوت و عجیب تیم مرسدس در تغییر لاستیک های خودرو های دو راننده اش به نفع نیکو رزبرگ باعث و پیت استاپ نسبتا طولانی برای لوییس همیلتون باعث شد تا آتش زیر خاکستر جنگ بین این دو راننده دوباره بر افروخته شود.

مبارزه دو راننده مرسدس بنز در نهایت در آخرین دور از مسابقه باعث برخوردی بین خودرو های آنها شد که جایگاه اول نیکو روزبرگ را به جایگاه چهارمی بدل کرد و خشم مدیران این تیم را در پی داشت. اگرچه این اتفاق باعث شد تا در نگاه اول تماشاچیان لوییس همیلتون را مقصر دانسته و وی را بر روی سکو و هنگام دریافت کاپ نفر اول مسابقه هو کنند اما بررسی های بعد از مسابقه و نظر داوران بر این بود که رزبرگ با آگاهی از اشکال ترمز های خودروی خود وقتی همیلتون در کنار وی قرار گرفت به عمد در آخرین لحظه ترمز گرفت و اقدام به حرکت به سمت داخل پیچ نکرد تا همیلتون مجبور به برخورد با وی شود و در نهایت بخاطر این حرکت با جریمه نیز مواجه شد.

رتبه

شماره

راننده

ملیت

تیم

زمان نهایی و فاصله رانندگان

امتیاز مسابقه

امتیاز در جدول قهرمانی فصل

1

44

لوییس همیلتون

آلمان

مرسدس

71 دور در 1 ساعت و 27 دقیقه و 38.107 ثانیه

25

142

2

33

مکس ورشتاپن

هلند

ردبول-تگ هرر

5.719+

18

72

3

7

کیمی رایکونن

فنلاند

فراری

6.024+

15

96

4

6

نیکو رزبرگ

آلمان

مرسدس

26.710+

12

153

5

3

دنیل ریکیاردو

استرالیا

ردبول-تگ هرر

3.981+

10

88

6

22

جنسن باتن

انگلیس

مکلارن-هوندا

37.706+

8

13

7

8

رومن گروژان

فرانسه

هاس-فراری

44.668+

6

28

8

55

کارلوس ساینز

اسپانیا

تورو روسو

47.400+

4

22

9

77

والتری بوتاس

فنلاند

ویلیامز-مرسدس

+1 دور

2

54

10

94

پاسکال ورلاین

آلمان

مانور-مرسدس

+1 دور

1

1

11

21

اشتبان گوتیرز

مکزیک

هاس-فراری

+1 دور

0

0

12

30

جولین پالمر

انگلیس

رنو

+1 دور

0

.

13

12

فلیپه نصر

برزیل

سائوبر-فراری

+1 دور

0

0

14

20

کوین مگنسن

دانمارک

رنو

+1 دور

0

6

15

9

مارکوس اریکسون

سوئد

سائوبر-فراری

+1 دور

0

0

16

88

ریو هریانتو

اندونزی

مانور-مرسدس

+1 دور

0

0

17

11

سرجیو پرز

مکزیک

فورس ایندیا-مرسدس

دچار تصادف شد

0

39

18

14

فرناندو آلونسو

اسپانیا

مکلارن-هوندا

بدلیل مشکل باطری از مسابقه خارج شد

0

18

19

27

نیکو هالکنبرگ

آلمان

فورس ایندیا-مرسدس

بدلیل مشکل ترمز از مسابقه خارج شد

0

20

20

19

فلیپه ماسا

بزریل

ویلیامز-مرسدس

بدلیل مشکل ترمز از مسابقه خارج شد

0

38

Ret

5

سباستین فتل

آلمان

فراری

دچار تصادف شد

0

96

Ret

26

دنیل کویات

روسیه

تورو روسو

بدلیل مشکل مکانیکی از مسابقه خارج شد

0

22

 خشم مدیران تیم مرسدس بنز از تصادف های راننده های این تیم که جرقه آن از سال 2014 در زمانگیری مسابقه جایزه بزرگ موناکو شروع شده بود تا حدی زیاد بود که توتو ولف مدیر رسانه ای این تیم در مصاحبه های گوناگون اعلام کرد که ممکن است دوباره با دستورات تیمی راننده ها را مجبور به تعویض جایگاهشان در طول مسابقه کنند. این اظهارات وی در حالی عنوان شده است که مسابقه بعدی در پیست خانگی لوییس همیلتون در کشور انگلستان برگزار خواهد شد و وی انگیزه زیادی برای گذشتن از فاصله 11 امتیازی با هم تیمی خود در جدول قهرمانی دارد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید