شما نظر دهید : آیا ایران می تواند به یک قطب دیجیتال بدل شود؟

0

شما نظر دهید : آیا ایران می تواند به یک قطب دیجیتال بدل شود؟

در قرن 21 دیگر کسی به فکر نفت و گاز و دیگر منابعی که کشورها را به یک مصرف کننده تبدیل می کنند نیست. قرن 21 قرن ارتباطات دیجیتال است.کشورهای در حال توسعه با سرمایه گذاری بلند مدت ، از دوران دبستان به دانش آموزان شان یاد می دهند که چگونه از فضای دیجیتال به درستی استفاده کنند.کشور های کره جنوبی و سنگاپور نمونه ای از این دست هستند که اگر پیشینه اقتصادی نه چندان دور آن ها را نیم نگاهی بیندازیم متوجه پیشرفت آن ها به وسیله این فضا می شویم. قشر دانشجو و تحصیلکرده هند هم با میل کردن به صنعت IT توانسته کشور خود را به چهارمین اقتصاد جهان و با رشد اقتصادی 8 درصد در 8 سال گذشته تبدیل کند. این کشور عظیم با نیروی کار بسیار ارزان توانسته جایگاه خوبی برای سرمایه گذاری شرکت هایی همچون مایکروسافت در این باشد.

 

در کشور ما اما دولت ها سال هاست که شعار دولت الکترونیک را می دهند. اما این امر تا به امروز آنچنان که باید اجرا نشده است و سیستم اتوماسیون اداری جامعی هنوز ساخته نشده است. هرجا هم که کارتان را به وسیله سیستم اتوماسیون انجام می دهند به موازات آن هم باید کاغذ بازی های اداری را انجام دهید که به معنی این است که سیستم اتوماسیون در واقع به یک دکوری برای ادارات و سازمان های کشور تبدیل شده است.دلیل کشیدن پای سیستم اتوماسیون به این مطلب این است که هر کشوری که برای پیشرفت صنعت IT خود برنامه ریزی دقیق دارد، اولین گامش تحقق دولت الکترونیک است.

البته جوانان کشورمان با پیشی گرفتن از دولت و ثبت نام در کلاس های حضوری و آنلاین حوزه IT توانسته اند نیاز داخلی کشور را تا حدی برطرف کنند. برای مثال اگر اپلیکیشن های ایرانی 2 سال پیش را با اپ های امروز مقایسه کنید متوجه پیشرفت فوق العاده آن ها می شوید. مهندسان نرم افزار ایرانی یاد گرفته اند که اگر در قالب یک تیم کار کنند می توانند بهتر عمل کنند و تا حدی در منطقه خود را نشان دهند. تیم هایی که به دلیل تحریم های نرم افزاری که علیه کشورمان وضع شده بود نتوانستند آنچنان که باید خود را در عرصه های بین المللی مطرح کنند. خود تحریم های نرم افزاری نبودند که مانع حضور ایرانی ها در مجامع بین المللی می شدند بلکه این تحریم های بانکی بودند که از تبادل مالی بین ایرانی ها و شرکت های خارجی جلوگیری می کردند.

اما با رفع تحریم های هسته ای علیه کشورمان و رفع تحریم های نرم افزاری دوباره امید به فعالین حوزه IT در ایران برگشت و شرکت های خارجی منتظر رفع کامل تحریم ها و ورود به بازار ایران هستند.همانطور که می دانید ایران یکی از چند کشور برتر از نظر تولید مهندس است که فارغ از جنبه های منفی آن مثل بیکاری، می تواند به عنوان یک سرمایه انسانی و علمی تلقی شود.از همین رو با سرمایه گذاری شرکت های خارجی در بازار IT ایران می توان شاهد شکوفایی استعداد های ایرانی ها بود. اما متاسفانه هنوز مشکلات زیرساختی زیادی در کشورمان وجود دارند که می توانند تا حدودی جلوی این پیشرفت را بگیرند.مشکلاتی از قبیل سرعت کم اینترنت، قوانین دست و پاگیر، عدم حمایت دولت باعث شده اند تا رشد کشورمان در حوزه IT تا حدی کند باشد.

سیستم آموزشی ما هم که می تواند سهم عظیمی در این رشد داشته باشد، متاسفانه هنوز نتوانسته استفاده درست از این فضا را به کودکان آموزش دهد و آن ها را به یک مصرف کننده این بازار تبدیل کرده است. باید دید که در آینده مسئولان کشورمان چه برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را برای پیشرفت کشورمان در صنعت IT در دستور کار خود قرار می دهند.

اما حال این سوال مطرح می شود که با فاصله زیادی که از غول های کامپیوتری جهان داریم :

آیا می توانیم به یک قدرت دیجیتال در منطقه و جهان تبدیل شویم ؟

راهکار شما برای جذب سرمایه خارجی در حوزه IT چیست ؟

اگر شما مسئول تدوین یک برنامه جامع برای 10 سال آینده IT ایران بودید، آن را به چه صورت تدوین می کردید ؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید