شناسایی آحاد اجتماع نخبگان در همه زمینه‌ ها رسالت بنیاد است

0

‎ رسالت بنیاد ملی نخبگان شناسایی آحاد اجتماع نخبگانی در همه زمینه‌ها است و به همین دلیل یکی از اولویت‌های این نهاد در دور جدید، شناسایی و حمایت از اجتماع نخبگان ادبی است.

پرویز کرمی مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ افزود: بنیاد ملی نخبگان در تلاش است اجتماع نخبگانی ادبی کشور را در سه حوزه شعر، داستان و تخصص‌های زبانی-ادبی شناسایی کند و در این میان  تخصص‌های زبان شامل حوزه‌های نویسندگی، ویرایش، آموزش‌های زبانی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های زبانی-ادبی نیز در نظر گرفته می شود. 

پرویز کرمی ادامه داد: از این‌رو پس از تصویب آیین‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان ادبي‌كشور، شیوه‌نامه این آیین‌نامه مشتمل بر يك مقدمه، هشت مادّه و دوازده تبصره به منظور ارتقاي زبان و ادب فارسي و با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در زمينة ادبي در چارچوب گفتمان فرهنگي نظام جمهوري اسلامي، پس از تأييد شوراي شناسايي برگزيدگان ادبي به تصويب ریيس بنياد ملّي نخبگان رسيده است. 

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: بر این اساس بنیاد با هدف تسهيلِ مسير فعاليت‌هاي نخبگاني برگزيدگان ادبي و با همكاري نهادهاي ذي‌ربط، تسهيلاتي را به منظور زمينه‌سازي براي رشد مستعدان برتر ادبي و اثرگذاري و الگوسازي از سرآمدان ادبي به دو رده سرآمدان ادبي و مستعدان برتر ادبي اعطا مي‌كند. 

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه به شاخص‌های شناسایی مستعدان برتر ادبي اشاره کرد و گفت: مستعدبرتر ادبي، فردی است که در بازه سنی 15 تا 40 سال قرار دارد و بر اساس معيارهايی همچون داشتن پيشينه برجسته تحصيلي شامل مواردی از قبیل رتبه‌ برتر در آزمون‌های ورودی دانشگاه، برگزیده‌شدن در المپیادهای ادبی، استفاده از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، داشتن فعاليت‌هاي ادبي مانند برگزیده‌شدن در رویدادهای ادبی معتبر و یا نگارش کتاب شعر و یا کتاب داستان و همچنین انجام فعالیت‌های پژوهشي و ترويجي درحوزة ادبيات شناسایی و معرفی می‌شود. 

مشاور معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری ادامه داد: شورایی متشکل از مسئولان مرتبط در دستگاه‌های ذی‌ربط همچون؛ بنياد ملی نخبگان، وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان‌وادب فارسی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان تبلیغات‌اسلامی مسئولیت شناسایی این برگزیدگان را با توجه به چارچوب مصوب هیئت‌امنا برعهده دارند. 

کرمی در ادامه افزود: کارگروه‌های تخصصی برای هر یکی از مصادیق ذکر شده اعم از شعر، داستان و تخصصی‌های ادبی-زبانی در ذیل شورای شناسایی برگزیدگان ادبی تشکیل شده است که فعالان هر حوزه را به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار داده و اسامی را به شورای شناسایی برگزیدگان ادبی ارجاع می‌دهندو در نهایت پس از تأیید افراد انتخاب‌شده توسط شورا و رئیس بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان معرفی می شوند. 

15مردادماه سال جاری فرصت  ارسال اطلاعات نخبگان به کارگروه های ادبی بنیاد نخبگان 

کرمی رییس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی تصریح کرد: متقاضیان تا 15 مردادماه سال جاری فرصت دارند، اطلاعات خود را به بنیاد ملی نخبگان ارسال کنند و لازم به یادآوری است که افراد هم می‌توانند به‌شخصه متقاضی این آیین‌نامه باشند و هم از طریق معرفی نهادها و یا سازمان‌های ذی‌ربط وارد این گردونه شوند و پس از طی این مرحله، کارنامه افراد در کارگروه تخصصی و پس از آن در شورای شناسایی برگزیدگان ادبی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پس از ارزیابی فعالیت‌ها، نفرات برگزیده از سوی بنیادملی نخبگان معرفی خواهند شد. 

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان سپس با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته‌شده برای مستعدان ادبی، گفت: جایزه قیصر به یادبود مرحوم قیصر امین‌پور، به مستعدان‌برتر ادبی کشور اعطا خواهد شد و افراد می‌توانند از اعتبارات درنظر گرفته‌شده در ذیل این جایزه مانند تسهیلات مادّی رای بهره مندی از محضر استادان رشته تخصصی ادبی، و نیز كمك‌هزينة اشتراك نشريات ادبي داخلي‌وخارجي، عضويت در مجامع ادبي داخلي و خارجي، خريد آثار ادبي، شركت در مجامع ادبي داخلي و ساير موارد مشابه، درنظرگرفتن امتیاز در جداول جایزه­های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر و تسهیلات دانش­آموختگان برترِ دانشگاهی و تسهیلات فرهنگی و رفاهي­: شامل هدية ازدواج، کمک هزینۀ سفرهاي زيارتي، گردش‌گري ملّي و مشابه آن، برخوردار شوند. 

مشاور معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری تصریح کرد: علاوه بر آنچه گفته شد، سرآمدان ادبی که به عنوان عضو هیأت‌علمی در دانشگاه فعال هستند می‌توانند سالانه سه نفر دانشجوی پسادکتری از بین مستعدان‌برتر ادبی و سرآمدان ادبی که در دانشگاه فعالیت ندارند، سه نفر ادب‌آموز از بین مستعدان‌برتر ادبی جذب کنند و به‌طور ویژه مورد آموزش‌های لازم قرار دهند. هزینه این دوره‌ها نیز توسط بنیاد ملی نخبگان تأمین می‌شود. 

وی در پایان گفت: شيوه‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان ادبی که به منظور تدوين فرايند شناسايي و چگونگي پشتيباني از مشمولان آيين‌نامه، تصویب شده تا پايان سال 1396 اجرا و سپس اصلاحات لازم در آن اعمال می‌شود. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید