شورای عالی فضای مجازی همچنان به دنبال انتقال سرور برنامه های خارجی به ایران

0

شورای عالی فضای مجازی همچنان به دنبال انتقال سرور برنامه های خارجی به ایران

روز گذشته ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شواری عالی فضای مجازی، بار دیگر از تلاش برای انتقال سرور برنامه های خارجی به ایران سخن گفت و با اعلام نا امن بودن تلگرام عنوان کرد توسعه دهندگان این برنامه موافقت خود را با انتقال سرورهای خود به ایران ابراز کرده اند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری مهر توضیح داد که طبق طرح هایی که در دستور کار این شورا قرار دارد، سرورهای مربوط به سایر شبکه های اجتماعی خارجی نیز به ایران منتقل خواهد شد. فیروزآبادی در توضیح شایعات مربوط به هک شدن تلگرام و انتشار اطلاعات کاربران ایرانی با رد این ادعا اضافه کرد که هک شدن این شبکه به صورت رسمی از سوی تلگرام تائید نشده اما ماهیت این اپلیکیشن به دلیل متن باز بودن آن را به شدت در معرض خطر هک شدن قرار می دهد و “از آنجا که تلگرام بر مبنای وب ساخته شده، قابلیت خزش داشته و می تواند حریم خصوصی کاربران را به خطر بیندازد”. دبیر شواری عالی فضای مجازی همچنین اعلام کرد در صورتی که در آینده شاهد شکل گیری و پیشرفت شبکه های اجتماعی بومی نباشیم، شبکه های خارجی می بایست با رعایت استانداردها سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند و در حال حاضر تعداد زیادی از شبکه های خارجی برای انتقال سرورها به ایران اعلام آمادگی کرده اند اما به دلیل آنکه هنوز در حال مذاکره هستیم امکان افشای نام آنها وجود ندارد.

متاسفانه دبیر عالی شورای مجازی به این سوال پاسخ ندادند که با وجود نیاز به هزینه بسیار زیاد و نیاز به تجهیزات و زیرساخت های پیشرفته و گسترده که در کشور وجود ندارند و همچنین قیمت بسیار بالای خدمات میزبانی و اینترنتی در ایران، شرکت های خارجی چرا می بایست به انتقال سرورهای خود به ایران ابراز تمایل کنند و آیا برای مثال شبکه اجتماعی واتس اپ که پر کاربردترین برنامه پیام رسان جهان به حساب می آید، در تک تک کشورهایی که در آنها مردم از واتس اپ استفاده می کنند فرآیند انتقال سرور را انجام داده و حالا در بیش از 80 کشور جهان دارای سرورهای اختصاصی برای کاربران آن کشور خاص است؟ بدون شک هیچ شرکتی حاضر به تقبل این هزینه بسیار سنگین نخواهد بود. به نظر می رسد همان گونه که پیش شرط هایی برای تائید انتشار بازی پوکمون گو در ایران مطرح شد که با توجه به امکان ناپذیر بودن آنها، عملا تنها راه ممکن به فیلتر شدن آن انجامید، این بار هم تصمیمات مشابهی برای شبکه های اجتماعی گرفته شده که در آینده جزئیات بیشتری از آنها مشخص خواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید