شکایت کوالکام از میزو به دلیل تخطی در پتنت مخابراتی 3G/4G

0

شکایت کوالکام از میزو به دلیل تخطی در پتنت مخابراتی 3G/4G

در این دوره از دنیای فناوری، جنگ بر سر پتنت ها بیش از هر زمان دیگری ادامه دارد. طبیعتا هیچ کمپانی نمیخواهد اختراعات خود را به رایگان در اختیار دیگر رقبا قرار دهد و یا کمپانی ها به صورت غیر قانونی از این پتنت ها استفاده کند که میتوان در این مورد به آنها حق داد. ثبت یک پتنت از زمان ارائه ی یک ایده تا زمان اجرایی شدن وقت و هزینه ی بسیار زیادی را میطلبد در نتیجه کمپانی تمام تلاش خود را برای حفظ پتنت ها میکنند. اما در این میان بسیاری کمپانی ها به خصوص کمپانی های نام آشنا و مطرح وارد این نزاع ها شده اند که اکثر این چالش ها به دادگاه و پرداخت خسارت از سوی کمپانی متخلف ختم شده است.

 

اکنون کمپانی مطرح دیگری که کمتر نام آن را در اینگونه موارد شنیده ایم وارد این نزاع ها شده است. کمپانی امریکایی کوالکام که به عنوان بزرگترین چیپست ساز دنیا شناخته میشود و چندین پتنت اساسی و ضروری را در زمینه ی ارتباطات مخابراتی 3G و 4G به نام خود ثبت کرده است، شکایتی را در شهر پکن بر علیه کمپانی چینی میزو که از مطرح ترین سازندگان گوشی های هوشمند در این کشور به شمار میرود تنظیم کرده است. کوالکام به شدت معتقد است که کمپانی میزو در حال استفاده ی غیر قانونی از پتنت های متعلق به این شرکت امریکایی است.

کوالکام اکنون در حال حاضر حفاظت از پتنت های خود در چین کشور چین است که به عنوان بزرگترین بازار گوشی های هوشمند در جهان شناخته میشود. جالب است که بدانید سال گذشته کوالکام به دلیل اتهامات بی پایه و اساس حدود 1 میلیارد دلار توسط مسئولین چین جریمه شد که در نوع خود یک رکورد شکنی محسوب میشود. پس از این اتفاق کوالکام اقدام به عقد قرار داد در زمینه ی پتنت های خود با چندین سازنده ی مطرح چینی از جمله لنوو، هواوی، شیائومی و میزو کرد و این طور که به نظر میرسد کمپانی میزو در مورد استفاده از پتنت های کوالکام بر خلاف قرار داد تنظیم شده بین دو کمپانی عمل کرده است. بر اساس صحبت های آقای Don Rosenberg، معاون مدیر ارشد کوالکام آمده است که ” میزو این گزینه را انتخاب کرده است که از فناوری های کوالکام بدون مجوز استفاده کند که نه تنها این اقدام غیر قانونی است، بلکه بی انصافی در حق مجوز های دیگر کمپانی ها است که به خوبی و به صورت قانونی و محترمانه در حال استفاده از پتنت ها هستند و این کار میزو به شدت به اکو سیستم های موبایل و مصرف کنندگان صدمه میزند. “

کوالکام ادعا میکند که تلاش خود را برای عقد قرار داد با کمپانی میزو کرده است اما پس از اینکه میزو از پای میز مذاکره کنار رفته ، کوالکام مجبور به اقدام از طریق قانون شده است وبرای دفاع از حقوق خود بر علیه این سازنده ی چینی وارد عمل شده است. در مقابل، آقای Li Nian، معاون مدیر کمپانی میزو نیز طبق پستی که در اپلیکیشن WeChat به اشتراک گذاشته است و پاسخی را در این مورد ارائه داده است گفته که: ” میزو در مورد مسائل پتنت ها همواره رابطی نزدیکی با کوالکام داشته است و چندین جلسه ی مفصل در این مورد با مسئولین کمپانی بحث شده است. اگر کوالکام با مذاکرات کاری راضی نمیشود، ما به اقدام قانونی این کمپانی برای حقوق خود احترام میگذاریم. ”  

این فقط بخشی از نزاع بر سر پتنت ها در کشور چین به شمار میرود. شاید بتوان گفت بیشترین شکایات در زمینه ی پتنت ها در این کشور صورت میگیرد. حدود یک هفته ی پیش بود که یک کمپانی بی نام و نشان از کمپانی اپل به دلیل تخطی در پتنت های آیفون 6اس و 6اس پلاس شکایت کرده بود که البته حتی به دادگاه راه پیدا نکرد و ماه گذشته نیز کمپانی هواوی از سامسونگ به اتهام تخلف در استفاده از 11 پتنت این کمپانی شکایت کرده بود. مطمئنا این جدال ها تمامی نخواهد داشت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید