شیشه‌ای به محکمی استیل

0

گیگر :

همه می‌دانند شیشه به دلیل ماهیتی که دارد، به سادگی می‌شکند؛ اما اخیراً دانشمندان شیشه‌ای ساخته‌اند که به اندازه استیل محکم و قوی است

آستانه تحمل شیشه و شکنندگی آن به ضخامت آن نیز بستگی دارد. به همین دلیل شیشه‌های مختلفی از شیشه‌های ضدگلوله تا پل‌هایی که از شیشه ساخته شده‌اند، وجود دارد. حالا گروهی از دانشمندان ژاپنی ادعا می‌کنند نوعی شیشه ابداع کرده‌اند که تقریباً به اندازه استیل محکم است و می‌توان آن را در ساخت نسل جدید پنل‌های شیشه‌ای فوق‌العاده قوی به کار گرفت که باعث ایجاد پیشرفت‌ها و نوآوری‌های بزرگی در پنجره‌های ساختمان‌ها و وسایل نقلیه، صفحه‌نمایش‌های دستگاه‌های الکترونیکی و غیره می‌شود.
 


استادیار دانشگاه توکیو، آتسونوبو ماسونو، در این باره گفت: «ما به دنبال تجاری‌سازی این روش طی ۵ سال آینده هستیم».
این شیشه جدید با استفاده از آلومین، نوعی اکسید آلومینیوم، ساخته شده است. این روش قبلاً مورد آزمایش قرار گرفته بود؛ اما هرگونه ارتباط میان این مواد و محفظه‌ای که داخل آن قرار داشتند، باعث می‌شد کریستال‌هایی به وجود آیند و ترکیب موردنظر از بین برود. این گروه از گاز برای وارد کردن ترکیبات داخل هوا استفاده کردند. بدین طریق ترکیبات بدون نیاز به یک محفظه با یکدیگر مخلوط شدند و یک شیشه شفاف جدید ساختند که ۵۰ درصد آن از آلومین ساخته شده است. این شیشه جدید می‌تواند با استیل و آهن از نظر استحکام به رقابت بپردازد. فعلاً اطلاعات دیگری در این مورد منتشر نشده؛ اما احتمالاً طی چند سال آینده اطلاعات بیشتری در مورد این شیشه به دست خواهیم آورد.

cover

پاسخ دهید