شیوع “سرطان مثانه” در ایران/ افزایش سرطان مثانه به علت مصرف سیگار است

0

رییس نوزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران از بالا بودن میزان شیوع سرطان مثانه در کشور به دلیل مصرف گسترده سیگار خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ محمد سدهی‌ رییس نوزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران در نشست خبری که به این منظور در محل این انجمن برگزار شد اظهار کرد: سنگ‌های کلیوی در ایران به خاطر مسائل ژنتیک و آب و هوا شایع است که درمان این سنگ‌ها از طریق جراحی‌های کم تهاجمی و سنگ‌شکنی با دستگاه و لیزر متحول شده است.

وی با بیان اینکه درمان سنگ‌های کلیوی امروزه منحصر به درمان‌های آندوسکوپی و بدون جراحی‌های باز است گفت: علاوه بر سنگ‌های کلیوی بیماری‌های مادرزادی تنگی مجرا، اختلالات برگشت ادرار و سرطان‌های مجاری ادراری در ایران شایع می‌باشد.

رییس نوزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران تصریح کرد: سرطان مثانه در ایران شیوع بسیاری دارد که متأسفانه از دلایل عمده آن استعمال سیگار و سایر مواد دخانی است اما در میان مبتلایان نیز افرادی نیز با سابقه مصرف سیگار یافت می‌شوند.

وی با اعلام اینکه درمان به سن و علائم بیماری بستگی دارد، گفت: در سرطان مثانه در موارد شدید این عضو از بدن خارج می‌شود که عمل جراحی بسیار سنگینی است.

سدهی‌ با اشاره به شیوع سرطان پروستات در دو دهه اخیر در کشور به علت آزمایش‌های تشخیصی دقیق اظهار کرد: تومور‌های کلیه در ایران مانند دیگر نقاط دنیا شایع است که درمان آن‌ها به بهترین صورت انجام می‌‌شود.

وی درباره پیوند کلیه در کشور بیان کرد: در ایران بیشتر پیوند‌ها از افراد زنده به علت مشکلات مالی آن‌ها انجام می‌شود که امیدواریم مانند سایر نقاط دنیا پیش‌تر از بیماران مرگ مغزی پیوند داشته باشیم.

رییس نوزدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران با اشاره به اینکه ایران بر روی کمربند سنگ کلیه قرار دارد گفت: برای پیشگیری از سنگ کلیه افراد باید مصرف ماعات به ویژه آب را افزایش دهند.

در ادامه محسن آیتی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران دبیر علمی کنگره اظهار کرد: این کنگره در سال 68 آغاز شد که در آن به موضوع‌های اورولوژی زنان پیوند کلیه، آنکو‌لوژی، اطفال با حضور بیش از هزار شرکت کننده پرداخته می‌شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید