صادقی: وزیر و معاونانش در جریان ارسال نامه نبودند، اما نگویید خودسرانه بود

0

ورزش > لیگ برتر – تسنیم نوشت: مدیرکل دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان گفت که هیچ قصد و غرضی از ارسال نامه به شورای المپیک آسیا نداشته است.

حیدر صادقی درباره ارسال نامه از سوی وزارت ورزش و جوانان به شورای المپیک آسیا توضیحاتی را ارائه کرد که در زیر می‌خوانید:

* درخصوص نامه‌ای که به شورای المپیک آسیا ارسال کرده و خواستار ارائه توضیحاتی درباره نشست این شورا در ترکمنستان شدید، چه صحبتی دارید؟

داستان اینگونه نبوده است. شیخ احمد (رئیس شورای المپیک آسیا) در نشست قبلی این شورا در ایران خواسته بود که وزیر ورزش و جوانان کشورمان در نشست ترکمنستان به عنوان میهمان ویژه حضور داشته باشد. رابط ما در خصوص اینکه برنامه جلسه عشق‌آباد چه خواهد بود، قرار بود اطلاعاتی بگیرد. بر همین اساس نامه زده شده بود که ببینیم برای اعزام نفرات و کسانی که می‌خواهند بروند و بیایند، آیا ضرورت دارد یا خیر.

* مدیر امور بین الملل OCA هم در جواب شما گفت که مکاتبات از طریق کمیته ملی المپیک ایران انجام شود.

آنها متوجه نشده بودند وگرنه این حرف‌ها نبوده و مشکلی با کمیته ملی المپیک نداریم. بحث دعوت مستقیم از وزیر ورزش توسط شیخ احمد بود که وزیر ایران در آن نشست به عنوان میهمان شرکت کند و ما می‌خواستیم اطلاعات را بررسی کنیم که اصلاً شرکت کند یا خیر. مسئله اینگونه بوده و چیز خاصی نبوده است.

* کمیته ملی المپیک را در جریان این موضوع قرار داده بودید؟

خیر. کارشناسان ما جستجو کردند که آیا در سایت OCA اطلاعاتی هست یا نه. این موضوع خیلی هم ساده است و بحثی نبوده است. ما بنا بر دعوت شیخ احمد از وزیر فقط اطلاعات را خواستیم و قرار بود ببینیم چه هست. به  همین دلیل کارشناس ما در همین حد پیگیری کرده است. دنبال جمع‌آوری اطلاعات بودیم که در سایت آنها پیدا نکردیم.

* در بخشی از نامه ارسال آورده‌اید که «وزارت ورزش و جوانان ایران تنها نهاد مسئول در این کشور در امور ورزش و جوانان است» و این شبهه برانگیز است.

منظور این نبوده است. بگذارید دوباره نامه را بررسی کنم. کمیته ملی المپیک جایگاه بین‌المللی و قانونی دارد. جلسه شورای المپیک آسیا که برای کمیته‌هاست، اصلا چه ربطی به ما دارد؟ وزیر ورزش را شیخ احمد به عنوان میهمان دعوت کرد. این دعوت در اردیبهشت ماه انجام شد. در نشست OCA در تهران دوستان در کمیته هماهنگ کرده بودند که دیداری بین شیخ احمد و وزیر صورت بگیرد. پس از آن شیخ احمد دعوت کرد که وزیر ورزش به عنوان میهمان ویژه شرکت کند.

* چرا اطلاعات را از بهرام افشارزاده که قرار بود در نشست عشق آباد شرکت کند، درخواست نکردید؟

افشارزاده آن زمان در وزارت حضور نداشت. مکاتبات برای یک نامه اداری رسمی که اطلاعات را کسب کنیم، بود. افشارزاده هم چون قبلاً عضو OCA بوده، در آن جلسه حضور داشت. البته می‌شد این کار یعنی کسب اطلاعات از او صورت بگیرد.

* هیچ‌کس در وزارت ورزش اعم از وزیر و معاونانش در جریان این نامه نبودند؟

خیر.

* یعنی خودسرانه فرستادید؟

نگویید خودسرانه. در راستای وظایف بین‌المللی این کار انجام شده است. قرار بود کارشناس ما پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات کند که ببینیم چه کاری انجام کنیم و بعد به وزیر نامه بدهیم که ببینیم نظرش شرکت کردن در این جلسه هست یا خیر و کار ما در بخش مقدماتی بود.

* به نظر شما  ارسال نامه بدون هماهنگی کار درستی بود؟

گفتم که برای جمع‌آوری اطلاعات کانال‌هایی وجود داشته است. بخشی از آن خود سایت OCA است. البته دعوت کتبی هم صورت گرفت اما فرصت برای فراهم کردن مقدمات نبود و سفر منتفی شد.

* شما در نامه بحثی از دعوت از وزیر ورزش را مطرح نکردید و خواستار مفاد این نشست بودید.

دعوت از وزیر به صورت شفاهی در تهران صورت گرفت و نمی‌توانستیم بگوییم که دعوتنامه کتبی بفرستند. ما می‌خواستیم اطلاعات اولیه را آماده و جمع‌بندی کنیم. ضمن اینکه ما در نامه عنوان نکردیم که وزیر می‌خواهد در آن جلسه شرکت کند. فقط گفتیم که یکسری اطلاعات داشته باشیم برای بررسی واحد کارشناسی خودمان.

*  بهتر نبود با کمیته ملی المپیک هماهنگی می‌کردید؟

به هر حال ممکن است کارشناس مربوطه برای کسب اطلاعات تماس گرفته باشد، اما هیچ قصد و غرضی نبوده است. اینها نهادهای بین‌المللی هستند که جایگاه خودشان را دارند.

* همه می‌دانند که مکاتبات با شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک از طریق کمیته ملی المپیک ایران صورت می‌گیرد که مورد اخیر تاکنون رخ نداده بود.

به هر حال اجازه بدهید موضوع را بررسی کنم. الان در حال رانندگی هستم.

 

251 43

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید