صنعت خودرو، پیش و پس از برجام: مشکلات و بهانه‌ها!

0

تحریم‌ها شوک و فشار بسیار شدیدی را به شاکله اقتصاد نه‌چندان قوی ایران وارد کرد و به عبارتی به اقتصادی که بی باد ابرش باران بود، گردباد شدیدی برخورد کرد، صنعت خودرو هم که در همان زمان برای خودش مشکلات ریز و درشت بسیار داشت، به یک‌باره با معضلات جدی مواجه شد.
قبل از هر چیزی باید یادآور شد که نه اینجا جای بحث در مورد برجام هست و نه ما قصد این را داریم که به خود برجام بپردازیم، درواقع برجام خوب یا بد به‌خودی‌خود بستری را فراهم آورده و می‌خواهیم ببینیم از این بستر چه دستاوردی می‌توانستیم و می‌توانیم کسب کنیم و در عمل به چه چیزی دست پیدا کردیم.
در این مقاله ابتدا نگاهی داریم به مشکلاتی که در زمان تحریم‌ها صنعت خودرو با آن دست‌به‌گریبان بود. چرا که بررسی نتایج برجام بدون بررسی شرایط صنعت خودرو در قبل از برجام و در زمان تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست. به‌طور مختصر عمده‌ترین معضلات صنعت خودرو در چند سال اخیر و در برهه تحریم‌های شدید را می‌توان موارد زیر برشمرد:

۱- نقدینگی

افزایش قیمت خودرو

مهم‌ترین قسمت تحریم‌ها همین قسمت عدم نقل‌وانتقال پول بود، (وای از آن روزی که سوئیفت را بستند و برخی گفتند سوئیفت چی هست اصلا؟)، دیگر گفتن ندارد وقتی نتوانی پول منتقل کنی، خبری از مواد اولیه، قطعات یدکی، دستگاه‌های موردنیاز کارخانه‌ها و قطعه سازان و خیلی چیزهای دیگر نیست، و اتفاقا در مقایسه با سایر تحریم‌ها، دیرتر و کندتر از همه روند برداشته شدنش انجام گرفت، در اینجا ذکر دو نکته ضروری است، یکی اینکه برخلاف آنچه مدتی پیش به‌عنوان یک‌سالگی برجام گفتند و نوشتند و غر زدند که پس چی شد، درواقع روز اجرای برجام ۲۶ دی‌ماه بود و فقط ۶ ماه و اندی از اجرای برجام گذشته، و تا قبل از آن خصوصا در زمینه نقل‌وانتقال وجه تحریم‌ها کماکان و با قوت به‌جای خودش باقی بود، نکته دومین همان سوئیفت هست که فرایند اتصال مجدد بانک‌های ایرانی به خاطر نبود تفاهم‌نامه‌های بانکی و بستر لازم عملا مدتی طول کشید و این مهم‌ترین قسمت تحریم‌ها دیرتر عملی شد، پس در این مورد باید به صنعت خودرو حق داد و این‌طور حساب کرد که درزمینه مالی به‌تازگی دست این صنعت بازشده است.

۲- عدم دسترسی به بازارهای بین‌المللی و شرکای معتبر

مونتاژ خودرو

این مشکل وقتی بیشتر خود را نشان داد که با توجه به بحران نقدینگی که گریبان خودروسازان را گرفته بود، عملا بهترین راه تامین مالی برای اجرای پروژه‌های جدید بسته شد و حتی برای خودرویی مثل تندر ۹۰ که طی قراردادی با رنو مشترکا می‌بایست تولید شود هم مشکلاتی به وجود آورد. اینجا هم مثل همه جای دیگر نام کشور عزیز چین می‌درخشد، در روزگاری که تمام خودروسازان معتبر و نیمه معتبر اروپایی ایران را ترک کردند تنها چین بود که در کمال سخاوت در کنار ما ماند! در مورد نحوه ماندنشان در بخش مشکلات مدیریتی سخن خواهیم گفت.

۳- مشکل در تامین مواد اولیه و قطعات یدکی

کارخانه ایران خودرو
حتما به خاطر دارید قبل از تحریم‌ها هر وقت کسی صدای انتقادش به دلیل کیفیت و تعرفه بالای واردات خودرو بلند می‌شد، می‌گفتند: هیس، می‌خواهید قطعه سازان و خودروسازان بیکار بشوند؟ و هر وقت می‌خواستند پز بدهند می‌گفتند ۹۹.۹% فلان خودروی ما الان کاملا در داخل تولید می‌شود، اما با شروع تحریم‌ها مشخص شد ظاهراا یا اون ۹۹ درصد کوچک‌تر از ۱ درصد باقی‌مانده هست (۹۹< ۱)، یا موارد دیگری در کارند که برشمردن آن‌ها از حوصله این مقاله و این‌جانب خارج است، این عامل باعث افت شدید کیفیت خودروهای داخلی شد که همان وقت هم کیفیت قابل‌ تعریف و دفاعی نداشتند، اما در راستای شعار ما می‌توانیم، خودروسازان نشان دادند همان خودروها را چنان می‌توانند بی‌کیفیت‌تر کنند که در بازار این صحبت دهان‌به‌دهان می‌چرخید که ماشین کارکرده تا سال ۹۰ بگیرید اما خودرو از سال ۹۱ به بعد و خودروی صفر را یه هیچ عنوان سراغش نروید، شمردن شاهکارهایی که به دلیل این مشکل قطعات یدکی در خودروها زده شد هم از حوصله خارج است وگرنه بخواهیم برویم کی‌برد بیاوریم، مثنوی هفتاد مگ تکست می‌شود!

۴- مدیریت

modir
مردد بودم این مشکل را کجای لیست قرار بدهم، که اگر بنا به اثرات تحریم بود، مدیریت اصلا جایی در این لیست نداشت، و اگر بنا به اثرات سوء مدیریت بود، باید در بالای همه قرار می‌گرفت، علی‌ای‌حال تحریم‌ها برای مدیران خودروساز هرچند مشکلات بسیاری فراهم آورد اما درعین‌حال بهانه بسیار بزرگ‌تری هم‌دستشان داد که همه کاستی‌ها و اشتباهاتشان را هم گردن تحریم‌ها بیندازند، چرا کیفیت خودرو پایین است؟ تحریمیم، خودروی جدید چه شد؟ تحریمیم، کیفیت پایین قطعات یدکی؟ تحریمیم، چرا قیمت ماشین ۳ برابر شد؟ چون تحریمیم و دلار گران شد، مگه همه خودرو در داخل تولید نمی‌شد چه ربطی به دلار داره؟ به‌هرحال تحریمیم دیگه …. این‌ها بخشی از پاسخ‌های دندان‌شکن مدیران به انتقادات بود و خب طبیعی است که حالا نوبت منتقدان باشد که کیفیت و امکانات خودروهای داخلی را گاه حتی با مازراتی و جنسیس و … مقایسه کنند و بگویند تحریم‌ها که برداشته شد چرا خودروهای داخلی توان رقابت با این‌ها را ندارند؟!

از شاهکارهای مدیریت دوران تحریم هم هرچه بگوییم کم است، به‌عنوان مثال این خودروسازان باتدبیر ما بودند که با توجه به خاطرات خوش خودروهای باکیفیت چینی در دوران قبل تحریم‌ها مثل کشنده هوو و ترمزهای معروفش و… با آغوش باز به استقبال سخاوتمندی چینی‌ها رفتند و برای اینکه نبوغ مدیریتشان را حتی در زمان دشوار تحریم‌ها نشان دهند، در بین خودروسازان چینی هم سراغ معتبرترین‌ها نرفتند بلکه به خودروسازان متوسط و کوچک چینی بسنده کردند که واقعا جای شگفتی دارد، البته در یکی دو مورد به دلیل شراکت خودروساز چینی با جنرال موتورز و برخی خودروسازان اروپایی امکان انعقاد قرارداد با آن کمپانی‌ها وجود نداشت اما قطعا بازهم انتخاب‌های بهتری حتی در بین چینی‌ها امکان پذیر بود.

البته این چهار معضل عمده‌ترین مشکلاتی بود که صنعت خودرو را درگیر خودکرده وگرنه فهرست مشکلات صنعت خودرو طولانی‌تر از این چند مورد است، اما با توجه به همین چهار مورد ذکرشده، تعجبی ندارد که وضعیت صنعت خودرو تا قبل از برجام چنان باشد که می‌دانیم.
اما آیا برجام توانسته سروسامانی به این صنعت بدهد؟ اصلا برجام چه ارمغانی می‌تواند برای خودروسازها بیاورد و خودروسازان چقدر از آن بهره‌مند شده‌اند؟ بخش پس از برجام صنعت خودرو را در مطلب بعدی تقدیم شما خواهیم کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید