ضربات سر در فوتبال می توانند باعث بروز مشکلات مغزی شوند

0

ضربات سر در فوتبال می توانند باعث بروز مشکلات مغزی شوند

مغز انسان می تواند بعد از وارد شدن یک ضربه به آن دوباره به حالت عادی بازگردد ، اما ضربه های متعدد به آن در تکرار های سریع ، به مغز زمان کافی برای بازیابی و ترمیم خود را نمی دهد. حالا یافته های جدید از تحقیقات بر روی موش ها به دانشمندان درک واضحتری را راجع به ضربه های تکرار شونده و تاثیرشان بر مغز در ورزش هایی مانند فوتبال به آن ها می دهد.

نتایج این تحقیقات در نسخه ماه مارس American Journal of Pathology با عنوان “یک ضربه ی آرام به سر ضرورتا دلیلی برای  یک هشدار نیست” به چاپ رسیده است. مارک برنز از دانشگاه مرکز پزشکی جورج تاون در واشنگتن در توضیح این تحقیقات می گوید ” بعد از وارد آمدن ضربه به سر جای نگرانی هست ، اما هر ضربه ای باعث صدمات بلند مدت به مغز نمی شود”. ایشان روی موش ها آزمایشی را انجام دادند  و متوجه شدند در اثر ضربه ای که موجب جراحت جزیی روی مغز موش شود  ، 13 درصد برآمدگی دندریتی ( مکان اتصالی که به ارتباط سلول های مغز کمک می کند ) در یک قسمت خاص مغز ناپدید می شود. سه روز بعد از این صدمه ، این اتصالات  از بین رفته دوباره پدیدار می شوند ، حتی بیشتر از اتصالات اولیه!

برنز عقیده دارد این اتفاق بدین معنی است که سلول ها نمرده بودند بلکه فقط داشتند به اثر  آن ضربه پاسخ می دادند . تیم تحقیقاتی این ضربه ها را تکرار کرد و انتظار داشت مقدار بیشتری از این اتصالات ناپدید شوند ، اما این اتفاق نیفتاد! نوسانات برآمدگی دندریتی متوقف شده بود.  تحقیقات نشان می دهند برای این بازیابی درموش ها نیاز به یک هفته استراحت برای مغز و وارد نیامدن هیچ ضربه ای در این یک هفته وجود دارد . پزشک متخصص اطفال دنی توماس از بیمارستان کودکان وسیکانسین در این رابطه عقیده دارد ” به عنوان یک نتیجه ی پزشکی می توان گفت افرادی که دچار ضربه مغزی می شوند نباید خود را در معرض ضربات بعدی قرار دهند ، این بدترین کاریست که می توانند بکنند! ” بعد از گذشت یکسال از جراحات روی مغز موش ها محققان متوجه التهاب در ماده سفید مغز موش ها ( که اطلاعات را از یک منطقه به منطقه دیگر میبرند ) شدند. همینطور نشانه هایی از عدم تعادل آن ها روی میله چرخان و تشویش در آن ها مشاهده شده است. چنین نتیجه ای نشان می دهد کسانی که به ورزش هایی نظیر فوتبال یا سایر ورزش هایی که در آنها ضرباتی به سر افراد وارد می شوند می پردازند، به شدت در معرض بروز خطر آسیب های مغزی قرار خواهند داشت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید