ضرورت ایجاد رشته‌های تحصیلات تکمیلی برای پرتوکاران در گام دوم تحول سلامت

0

گرایش‌های علوم پرتونگاری هر روز رنگی تازه از نوآوری می‌گیرند با این حال در کشور ما مقطع کارشناسی تصویربرداری آنطور که نیاز روز جامعه است از نظر تحصیلات تکمیلی در کشور ما تعریف نشده است.

کرامت حافظی کارشناس رادیولوژی و تصویر برداری پزشکی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با بیان اینکه گام دوم طرح تحول سلامت گام تحول در آموزش علوم پزشکی است، بیان کرد: علوم تصویر برداری پزشکی مانند چشم تیم درمان هستند و هر چه از این علوم بهتر بهره گرفته شود تشخیص درست تر و درمان موثر تر را نتیجه خواهد داد.

وی افزود: تصویر برداری پزشکی از بخش‌های بسیار با اهمیت و ضروری تیم تشخیص و درمان بیماری‌هاست و روز به روز پیشرفت سریع دارد و گرایش‌های مختلف این رشته هر کدام دریایی از دانش است، گرایش‌هایی همچون ام ار ای‌، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، پزشکی هسته‌ای و پرتودرمانی، گرایش‌های علوم پرتونگاری هر روز رنگی تازه از نوآوری می‌گیرند با این حال در کشور ما مقطع کارشناسی تصویربرداری آنطور که نیاز روز جامعه است از نظر تحصیلات تکمیلی در کشور ما تعریف نشده است‌.

حافظی با اشاره به این که ادامه رشته کارشناسی رادیولوژی برای پرتوکاران در ایران بسیار محدود است، عنوان کرد‌: تنها در یکی دو دانشگاه کشور، در حالیکه در کشورهای پیشرفته رشته‌های تحصیلات تکمیلی کارشناسی رادیولوژی در مقاطع ارشد و دکتری در گرایش متنوع این علم همچون پزشکی هسته‌ای، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، ام آر آی، پرتودرمانی، رادیولوژی و… وجود دارد.

وی ادامه داد: لذا پرتوکاران کشور در این مرحله از طرح تحول سلامت و گام آموزشی طرح، خواهان را‌ه اندازی و تاسیس رشته‌های کارشناسی ارشد تصویربرداری پزشکی در دانشگاه‌های استان هایی هستند که مقطع کارشناسی رادیولوژی تدریس می‌شود و این خواست مشتاقان علوم پرتونگاری و تصویر برداری کشورمان است که روند تشخیص بیماری‌ها را در نظام سلامت ایران متحول خواهد کرد.

این پرتوکار خاطر نشان کرد: طرح تحول سلامت اگر به درستی و کارشناسی اجرا شود لازم و ضروری است چراکه به راستی نظام آموزش و درمان و بهداشت کشور نیازمند تحول اساسی و بنیادی است.

وی با توجه  این که فردا روز جهانی رادیولوژی(17 آبان ماه) است، گفت: از وزیر بهداشت میخواهیم به وعده های خود در روز جهانی رادیولوژی عمل کند و پرتوکاران کشور را شادمان کند و حقوق نادیده گرفته ایشان را احیا کند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید