طراحی٢٠ خوابگاه جدید پاسخگوی 10 درصد دانشجویان علوم پزشکی

0

معاون فرهنگی و امور مجلس وزارت بهداشت از طراحی ٢٠ خوابگاه جدید خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در نشست خبری هفته خوابگاه‌های دانشجویی که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: اسکان و معیشت دانشجویان از موارد مهمی است که در صورت عدم توجه، صدمات و آسیب‌های فراوانی در پی دارد. 

وی بیش از ٧٠ درصد دانشجویان را غیر بومی خواند و افزود: این تعداد دانشجو برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند و محل زندگی‌شان در تکریم شخصیت و اهداف تحصیلی نقش دارد. به ویژه دانشجویان حوزه سلامت نیاز به توجه بیشتری دارند چرا که فعالان آینده در این حوزه هستند. 

فراهانی ادامه داد: شش درصد از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی درگیر آسیب‌های اجتماعی هستند که درصد بالایی از آن‌ها در خوابگاه‌های خودگردان و خصوصی سکونت دارند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان اینکه در قانون اساسی به تامین معیشت دانشجویی توجهی نمی‌شود، بیان کرد: نظام باید عدالت آموزشی را برقرار کند و طراحی برنامه هفته خوابگاه‌ها نیز مسئولان، ستاد‌ها، دانشگاه‌ها و خیرین را به این حوزه جذب می‌کند. 

وی عنوان کرد: منابع دولت در این حوزه کافی نیست و بدون کمک خیرین و بخش خصوصی ساماندهی خوابگاه‌ها صورت نمی‌گیرد. استفاده یک میلیون نفر از خوابگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت و اسکان ٨۵ هزار نفر از دانشجویان علوم پزشکی، اهمیت موضوع را نشان می‌دهد. 

وی روز شمار هفته خوابگاهها را اینگونه اعلام کرد: ٢۵ اردیبهشت ماه روز مشارکت دانشجویی، ٢۶ اردیبهشت ماه روز خوابگاه پاک، دانشجو و تغذیه سالم، ٢٧ اردیبهشت روز دانشجو و سالم زیستی، ٢٨ اردیبهشت ماه روز سیمای مطلوب زندگی خوابگاهی و رونمایی از منشور زندگی خوابگاهی، ٢٩ اردیبهشت ماه روز فرهنگ امید و نشاط دانشجویی، ٣٠ اردیبهشت روز خوابگاه دانشجو، مسئولین و خیرین و ٣١ اردیبهشت ماه روز ورزش همگانی نامگذاری شد. 

فراهانی تعداد خوابگاه‌های بهره برداری شده از سال گذشته تا هفته کنونی را، ٨ خوابگاه اعلام کرد و گفت: این هشت خوابگاه در شهرهای بیرجند، جیرفت، زاهدان، شهرکرد، گناباد، قم و لارستان به بهره برداری رسید. ظرفیت این خوابگاه‌ها در مجموع دو هزار و ٨٠ نفر و دارای متراژ ٣۴ هزار و ٩٢٠ متر است. 

وی از طراحی ٢٠ خوابگاه مبتنی بر سند استاندارد خوابگاهی خبر داد و افزود: قرارداد‌ها در این زمینه بسته شده و استاندار‌ها تدوین شده است. پس از شناسایی خوابگاه‌های واجد شرایط، پیاده سازی طرح را آغاز می‌کنیم. پیش از این سرانه خوابگاهی برای هر فرد ١٠ متر بود که این میزان به ١٨ متر افزایش یافته است.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید