طراح سیستم پردازنده مرکزی IBM درگذشت

0

خبرگزاری میزان – جین آمداهل، مردی که طراحی پیشگامانه پردازنده مرکزی را در شرکت IBM انجام داده، هفته گذشته در سن 92 سالگی درگذشت.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا، اآمداهل که در ایالت داکوتای جنوبی بزرگ شده بود، به تحصیل در رشته فیزیک مهندسی و فیزیک نظری پرداخت.

وی در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه ویسکانسین، یک رایانه دیجیتالی اولیه موسوم به رایانه هماهنگ شده یکپارچه ویسکانسین را برای پایان‌نامه دکترای خود تولید کرد.

آمداهل پس از فارغ‌التحصیلی به شرکت IBM پیوست و همزمان در دانشکده خود به خدمت گرفته شد. وی نقشی سودمند در تولید سیستم پردازنده مرکزی IBM موسوم به “مجموعه‌های سیستم 360” ایفا کرد. این سیستم در آوریل سال 1964 در نشست سهامداران مطرح و به موفق‌ترین خط سیستم‌های پردازنده مرکزی برای این شرکت تبدیل شد.

آمداهل برای شش سال در شرکت IBM به کار خود ادامه داد و سپس از آنجا خارج شده و راه خود را در پیش گرفت. وی یک شرکت رقیب موسوم به شرکت آمداهل را در سال 1970 بنیان گذاشت که سخت‌افزار ارزان‌تر و سریع‌تری تولید می‌کرد و با نرم‌افزار IBM سازگاری داشت. این شرکت نخستین شرکتی بود که واقعا با IBM رقابت می‌کرد.

شرکت آمداهل در سال 1997 با فوجیتسو ادغام شد و دیگر به شکل مستقل به کار خود ادامه نداد اما بر اساس اعلام موزه تاریخ رایانه، آمداهل زمانی حدود یک پنجم بازار را در تسخیر خود درآورده بود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید