طرح رديابی كالاهای سلامت محور حمایت از حقوق مصرف كننده است

0

رئيس انجمن مسئولين فنی شركت‌های وارد كننده گفت: نظام رهگيری و كنترل اصالت محصولات سلامت محور ، در راستای اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  درپي درخواست رئیس اتاق تهران، مبنی بر توقف اجرای طرح نصب برچسب کنترل سلامت و اصالت کالاهای حوزه سلامت (شناسه گذاری کالا)، رئيس انجمن مسئولين فني شركت هاي وارد كننده در پاسخ به خوانساری با اشاره به مسئوليت قانونی اين تشكل در دستورالعمل نظام رديابی، رهگيری و كنترل اصالت محصولات سلامت محور، گفت: در مباحث ملی و عمومی نبايد احساسی عمل كرد و حقوق مصرف كننده را به لحاظ جناح بندی ناديده گرفت و يا زير سئوال برد.

اميد احمدی با اشاره به اجرای درست و دقيق شناسه گذاری کالا، افزود: توليد كننده و يا تاجر بايد دغدغه مصرف كننده را داشته باشند و برای افزايش آگاهی به ذی نفعان طرح به خصوص مصرف كننده در اين طرح بكوشند و سبب كاهش تخلف و كالاهاي غير اصل از بازار شوند.

وي با بيان اينكه طرح رديابی كالا در راستاي رعايت حقوق مصرف كننده است، خاطرنشان كرد: اين طرح به مصرف كننده كمک مي كند كه بابت كالاي غير اصل هزينه نكرده و سلامتش دچار آسيب نشود. اين طرح همچنين موجبات افزايش آگاهي مصرف كننده را فراهم مي كند و با تشخيص اصل از غير اصل بودن كالا، تقاضاي كالاي قاچاق در بازار خود بخود كم مي شود و در نهايت كاهش اقدام به قاچاق توسط سودجويان را در پي دارد.

رئيس انجمن مسئولين فني شركت های وارد كننده با اشاره به اينكه اين انجمن به عنوان تنها تشكل نظارتي در حوزه واردات كالاهاي سلامت محور، مسوليتي قانوني دردستورالعمل نظام رديابي،رهگيري و كنترل اصالت محصولات بردوش دارد، سوالاتي را از رييس اتاق بازرگاني تهران مطرح كرد.

وی گفت: چه رانتی در شرکت های تولید برچسب می تواند به وجود بیاید که شما و برخی از واردکنندگان اطراف شما نگران آن هستید؟ در حالی که به هر متقاضی تولید برچسب بر اساس بررسی و تایید صلاحیت، این مجوز داده شده است.

احمدی با بيان اينكه این طرح دقیقا در راستای مبانی اقتصاد مقاومتی است و ایجاد همزمان چندین کار نظارتی را برای محصولات بوجود می آورد، اظهار داشت: سیستم recall را اکثر شرکت ها می باید در سازمان خود انجام بدهند و جزو الزامات است، در حالی که از انجام آن امتناع می کنند. آیا شما به این قضیه واقف بودید و احساس نگراني كرديد؟

وي با طرح اين سئوال كه آیا بارکد دو بعدی پیشنهادی شما را نمی توان جعل کرد، ادامه داد: آیا نرم افزاری وجود دارد که فقط در بارکد دوبعدی برای هر محصول مشخصه منحصر بفرد تولید کند ولی در طرح نشانه گذاری و نظام ردیابی این امکان وجود نداشته باشد؟ آیا بارکد دوبعدی توسط مبدا قابل اجراست و برچسب كنترل كالا در مبدا، قابل اجرا نیست؟

احمدی با اشاره به اينكه اگر اتاق بازرگانی تهران نگران حقوق مصرف كننده باشد، بايد آگاهی خود را از نقش و عملكرد مسئولين فنی در شركت های وارد كننده بالا ببرد، افزود: در اجرای این طرح، کارشناسانی به نام مسئول فنی، متعهد و ملزم به کنترل این فرآیند هستند و در شرکت های بازرگانی مستقر بوده و از کارمندان آنها هستند. در اين خصوص اگر اتاق بازرگاني نگران حقوق مصرف کننده است، بايد تلاش کند که کارفرمایان بدون ممانعت اجازه بدهند برای حفظ سلامت مصرف کننده، مسئولین فنی واردات نقش خود را درست ایفا كنند و به عنوان پیشنهاد از اعضای اتاق خود بخواهید که لیست بیمه خود را ارائه بدهند و آن وقت متوجه خواهید شد که بیشتر واردکنندگان کالاهای سلامت محور، مسئول فنی خود را حتی بیمه هم نمی کند، چون اعتقادی به نظارت ندارند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید