طرح شکایت قربانیان 11 سپتامبر از عربستان، به قانون تبدیل شد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از فارس؛ قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به ابطال وتوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا علیه طرحی که شکایت قربانیان حادثه 11 سپتامبر از دولت عربستان سعودی را ممکن می‌کند، رأی مثبت دادند. 

اوباما روز جمعه (دوم مهرماه/23 سپتامبر) پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرد. 

این اولین بار در دوران ریاست‌جمهوری اوباما است که نمایندگان کنگره موفق به لغو وتوی رئیس‌جمهور آمریکا می‌شوند. اوباما از سال 2009 تا کنون دوازده طرح کنگره را وتو کرده است.

این قانون، موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر سال 2001 امکان می‌دهد مقامات سعودی دخیل در  این حملات را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

تصویب این قانون بعد از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا با انتشار 28 صفحه سند مدعی شد دست‌کم چند نفر از عاملان حملات 11 سپتامبر با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند. 15 نفر از 19 هواپیماربای عامل حملات 11 سپتامبر نیز شهروندان عربستان بوده‌اند.

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش گفته بود ریاض در صورت تصویب قانون مذکور سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج خواهد کرد.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید