عاقبت تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده/قیمت خوابگاه‌های دانشجویی از سال آینده تغییر می‌کند

0

در هفته ای که گذشت اخبار زیادی از جمله جزئیاتی از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 95، در حوزه وزارت علوم منتشر شد.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ، وزارت علوم در هفته ای که گذشت با اخبار بی شماری روبه رو بود که از جمله آنها می توان به عاقبت تاثیر سوابق تحصیلی و اعلام جزئیاتی از ثبت نام شوندگان در کنکور سال آینده ، فرصت دریافت تسهیلات شهریه به دانشجویان دانشگاه پیام نور ، تغییر قیمت خوابگاه های دانشجویی ، برگزاری نشریات دانشجویی و … اشاره کرد.

عاقبت تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده چه می شود؟

ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش و آموزش گفت: پس از صدور رای دیوان عدالت اداری، در مورد قانون تأثیر معدل متوسطه در کنکور مشکلی نداریم و تنها بحث بر این است که طبق برداشت شورای سنجش و پذیرش دانشجو و کمیسیون تحقیقات تأثیر قطعی 25 درصدی معدل باید به قوت خود باقی بماند، در نتیجه برای این که تأثیر قطعی تأیید شود باید منتظر نظر تفسیری مجلس شورای اسلامی باشیم. 

وی افزود: بنا به نظر شورای اسلامی اگر قانون 25درصدی تأثیر قطعی مورد تأیید مجلس شورای اسلامی قرار گیرد این تغییر را اعمال می‌کنیم. اما اگر نظر مجلس خلاف این بود همچنان پیرو قانون سال 86 خواهیم بود.

خدایی با اشاره به اینکه رای دیوان برای فارغ التحصیلان سال های گذشته اعمال می شود یا خیر، افزود: رای دیوان منوط به سال های گذشته نیست و تنها ناظر به آینده است و برای شرکت کنندگان در آزمون های سال 95 به بعد عملی می شود.

ثبت‌نام حدود 73 هزار داوطلب در آزمون سراسری 95

حسین توکلی مشاورعالی سازمان سنجش آموزش گفت: ثبت نام آزمون سراسری سال 95 از روز دوشنبه 19 بهمن ماه 1394 از طریق سامانه اینترنتی سازمان سنجش آغاز شده و روز شنبه 24 بهمن ماه 1394 پایان می‌پذیرد.  تا ساعت 8 صبح 21 بهمن ماه  تعداد 73 هزار و 84 داوطلب جهت شرکت در آزمون سراسری سال 1395 ثبت نام کرده‌اند. 

آزمون سراسری سال 95 در صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه 24 و 25 تیر ماه در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود.

وی با اشاره به تاخیر برگزاری آزمون سراسری نسبت به سالهای گذشته عنوان کرد: امسال به دلیل ماه مبارک رمضان آزمون سراسری قبل از شروع این ماه برگزار شد و آزمون سراسری 95 طوری برنامه ریزی شده است که این آزمون بعد از ماه رمضان برگزار شود. بنابراین این آزمون نسبت به سالهای قبل کمی دیرتر برگزار می شود. 

دانشجویان دانشگاه پیام نور جهت دریافت تسهیلات شهریه اقدام نمایند

فیصل حسنی معاون اداری و مالی دانشگاه پیام نور گفت: با توجه به دستورات ریاست دانشگاه و به منظور رفاه حال کلیه دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویانی که شهریه ثابت را واریز نموده و نسبت به انتخاب واحد اولیه اقدام نموده‌اند می‌توانند از تسهیلات قرض الحسنه جهت شهریه متغیر استفاده نمایند. 

وی افزود: مهلت دریافت وام صرفا از تاریخ 17 لغایت 24 بهمن است و این تاریخ قابل تمدید نیست، لذا دانشجویان متقاضی استفاده از این تسهیلات هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت درخواست دریافت تسهیلات از طریق لینک https://loan.irankish.com  اقدام نمایند.

اعلام آخرین مهلت ثبت‌نام دوره‌های کاردانی فنی و حرفه‌ای دانشگاه جامع 

حسین توکلی مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت نام دوره‌های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای آموزش مهارتی دانشگاه علمی کاربردی از 14 بهمن آغاز شده و تا ساعت 24 روز 24 بهمن ادامه دارد. تا ساعت 8 صبح 21 بهمن ماه، تعدد 81 هزار و 377 داوطلب برای شرکت در پذیرش دوره‌های مذکور ثبت نام کرده‌اند.

وی همچنین بیان کرد: ثبت نام دوره‌های مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای دانشگاه جامع کاربردی از 18 بهمن آغاز و روز شنبه 24 بهمن پایان می‌پذیرد .

مهلت ثبت‌نام ارشد پزشکی تمدید شد

محمدحسین پورکاظمی رئیس سازمان سنجش پزشکی کشور بیان کرد: در دوره اول ثبت‌نام کارشناسی ارشد پزشکی ،کمتر از 60 هزار نفر ثبت‌نام کردند. داوطلبان می توانند در تاریخ 11 الی 14 اسفندماه نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.

قیمت خوابگاه‌های دانشجویی از سال آینده تغییر می‌کند

یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اتمام کار رتبه‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی ادامه داد: ما تمام خوابگاه‌های دانشجویی دولتی را از بین صفر تا ده رتبه‌بندی کردیم و با توجه به امتیازاتی که خوابگاه‌ها کسب کردند ، قیمت آنها را براساس امکانات آن، نوع شهر و رتبه تعیین می کنیم.

تحصیل 50 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور

سالار آملی قائم مقام  وزیر علوم و رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده،‌ 0.74 درصد دانشجویان 32 دانشگاه بزرگ کشور،‌ بین المللی هستند که نشان می‌دهد زیر یک درصد دانشجوی بین المللی داریم. جمعیت دانشجویان ما 4 میلیون و 800 هزار نفر و جمعیت دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی ایران حدود 21 هزار نفر هستند همچنین در نهادهایی مانند جامعه المصطفی و دانشگاه غیر انتفاعی 30 هزار دانشجوی خارجی داریم بنابراین در مجموع  از 100کشور دنیا حدود 50  هزار دانشجو را تحت پوشش داریم.

مدت زمان تحصیل در دوره دکتری کاهش می‌یابد

مجتبی شریعتی نیاسرمعاون آموزشی وزیرعلوم گفت: آیین‌نامه دکتری بازنگری و نهایی شده است و در صورت تصویب شورای عالی ظرف یک ماه آینده ابلاغ می‌شود. یکی از ویژگی‌های این آیین‌نامه در صورت تصویب نهایی کوتاه‌ترشدن طول دوره دکتری است.

صادرات 85 میلیون دلاری محصولات پارک‌های علم و فناوری

وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از اشتغال 29 هزار نفر در پارک‌های علم و فناوری و صادرات 85 میلیون دلاری محصولات آن‌ها خبر داد.

ثبت نام بیش از 6 هزار نفر در آزمون استخدامی دستیاران ستادی

حسین توکلی مشاورعالی سازمان سنجش افزود: مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دستیاران ستادی کشور 15 بهمن به پایان رسید . در این آزمون حدود 6 هزار و 839 نفر ثبت نام کرد . کارت شرکت در آزمون و برگه راهنمای مربوط دوشنبه 17 اسفند ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است آزمون مذکور در روز جمعه 21 اسفند ماه برگزار خواهد شد. 

طرح‌های پژوهشی قرآنی تسهیلات قرض الحسنه دریافت می‌کنند

خوش منش رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور،از حمایت پایان نامه‌های منطبق با اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی و اعطای تسهیلات بانکی به آنها در راستای برنامه‌های ملی و بین‌المللی پژوهشی و آموزش عالی قرآنی خبر داد و تصریح کرد: حمایت از فعالیت‌های قرآنی اقدامی است که هم اکنون در حال اجرا است و از پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی قرآنی که به توسعه نظام سازی قرآنی کمک کند تا سقف 200 میلیون ریال تسهیلات قرضه الحسنه پرداخت می‌شود.

تدوین سیاستی جدید در برنامه ششم توسعه برای یارانه تغذیه دانشجویان

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور در خصوص کسری بودجه دانشگاه‌ها در زمینه یارانه تغذیه گفت: معمولا حدود 500 میلیارد تومان یارانه تغذیه ذیل اعتبارات دانشگاه‌ها اختصاص داده می‌شود که نیاز است معادل همین مبلغ به یارانه تغذیه اختصاص داده شود.  سیاست کلی تبدیل یارانه تغذیه دانشجویی به تسهیلات در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است. 

بازنگری رشته‌های قدیمی تا 2 ماه آینده تکمیل می‌شود

شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم گفت: بازنگری تمام رشته‌ها و رشته مقطع‌های قدیمی دانشگاه‌ها انجام شده و تنها یک مورد مانده است. بازنگری‌ها در 600 رشته مقطع از مجموع دو هزار و 200 رشته مقطع که بیش از یک سال قدمت داشتند، صورت گرفته و بیش از 95 درصد به روز شده است.

وی ادامه داد: فقط کارهای ویرایشی در حال انجام است که به تدریج روی سایت وزارت علوم قرار می‌گیرد و آن‌هایی که باقی مانده است تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

نحوه پذیرش دانشجوی غیر ایرانی غیر بورس در دانشگاه آزاد

دکتر حسین ابراهیمی مدیر کل بین‌المللی دانشگاه آزاد گفت: پذیرش دانشجوی غیر ایرانی بر اساس ضوابط وزارت علوم و داشتن شرایط لازم انجام می‌شود.

جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد همچنان ادامه دارد

دکتر مصیری رییس مرکز جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جهت فراخوان جذب هیأت علمی این دانشگاه از تاریخ94.10.05 آغاز شده و قرار بر این بود پس از تمدید مجدد فقط تا امروز سه‌شنبه 94.11.20 ادامه داشته باشد اما با توجه به درخواست متقاضیان و روسای واحدهای استان‌ها مهلت جذب هیأت علمی برای بار دوم تمدید شد و احتمالاً تا اوایل اسفند پایان می‌یابد.

وی در خصوص تعداد افراد متقاضی جهت جذب در هیأت علمی دانشگاه آزاد افزود: تاکنون تعداد کل متقاضیان 4 هزار و 728 نفر بوده که از این تعداد 4 هزار و 497 نفر نهایی شده‌اند. که  2 هزار و 915 نفر دارای مدرک دکتری، هزار و 555 نفر دانشجوی مقطع دکتری و 27 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

کمبود اساتید راهنما در دانشگاه آزاد

ابراهیم واشقانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از مشکلات دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری کمبود استاد راهنمای پایان‌نامه‌ها است که با توجه به بخش‌نامه جدید ابلاغ شده از وزارت علوم امکان برگزاری کارشناسی ارشد بدون ارائه پایان‌نامه وجود دارد.

اساتید راهنمای دانشجویان خارجی، تسهیلات ویژه پژوهشی دریافت می‌کنند

کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: طبق برنامه‌ای قرار است به اساتید این دانشگاه که پایان نامه‌های دانشجویان خارجی را راهنمایی می‌کنند، علاوه بر تسهیلات پژوهشی معمول، مبلغ 10 میلیون تومان هم تسهیلات پژوهشی ویژه پرداخت شود.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر با کمبود بودجه حوزه‌ عمرانی مواجه است

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر بودجه‌ اختصاصی به این دانشگاه در حوزه عمرانی را ناکافی دانست.

احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: در لایحه‌ی بودجه‌ی سال 95 میزان افزایش بودجه دانشگاه‌ها حدود 12 درصد است که با این مقدار پیش بینی می شود که دانشگاه ها در سال آینده همچنان با مشکل مالی مواجه هستند. البته اختصاص مبلغی از بودجه‌ی مربوط به حوزه‌ی پژوهش به دانشگاه‌ها ممکن است، بتواند راه‌حلی برای این مشکل باشد.

پنج استان کشور میزبان دفاتر کنسولی دانشجویان خارجی می‌شوند

صمد حاج‌جباری مدیر کل دانشجویان داخل سازمان دانشجویان وزارت علوم، در خصوص راه اندازی دفاتر کنسولی دانشجویان خارجی گفت‌: دانشجویان غیر ایرانی برای تمدید اقامت، مهاجرت، صدور ویزا و به طور کلی امور کنسولی خود باید به دفتر کنسولی مرکزی در تهران مراجعه کنند اما با راه اندازی این دفاتر در 5 استان از تردد این دانشجویان کاسته می‌شود. 

هیئت امنای دانشگاه‌ها در خصوص نحوه پرداخت شهریه تصمیم می‌گیرند

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم افزود: آیین‌نامه نحوه باز پرداخت شهریه به دانشگاه‌ها ابلاغ شده ولی از آنجا که بازه‌ای در آیین‌نامه تعریف شده است و هیئت‌های امنا در محدوده آن بازه تصمیم‌گیری می‌کنند بنابراین این امر در اختیار هیئت‌امناها قرار دارد و آنها می توانند در این بازه ، زمان را انتخاب کنند. 

بودجه اختصاص یافته به مدارس تحت نظارت سما به 400 میلیارد تومان رسید

زرهانی رئیس سازمان سما گفت: هدف ما این است که بتوانیم از فضاهای خالی که در دانشگاه آزاد وجود دارد نهایت استفاده را کنیم و بتوانیم آنها را به آموزشکده‌ها و مدارسی تبدیل کنیم که تاکنون نیز 400 میلیارد تومان به آنان اختصاص پیدا کرده است.

واگذاری فضای آموزشی اضافی دانشگاه آزاد به سازمان سما

سید احمد زرهانی رئیس مرکز سما دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در بخش‌نامه‌ای که از طریق ریاست دانشگاه و رئیس سازمان سما ابلاغ شد قرار بر این شد تا دوره کاردانی دانشگاه در اختیار سازمان سما قرار بگیرد تا فضای آموزشی اضافی دانشگاه آزاد برای راه‌اندازی مدارس سازمان سما استفاده شود که در حال حاضر واحدهای استانها در این زمینه فعالیت خوبی داشته‌اند. 

وی افزود: از سال آینده در تعدادی از شهرها از جمله ورامین، پرند،‌ پاکدشت و دماوند مراکز و آموزشکده‌های سازمان سما ایجاد و از شروع سال تحصیلی آینده ( مهرماه 95) امکان پذیرش دانش‌آموزان فراهم خواهد بود. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید