عرضه رایگان تعداد زیادی از پتنت‌های ناسا برای شرکتهای کوچک

0

گیگر :

مدتی است که ناسا سعی دارد تکنولوژی‌هایی را که برای فضا توسعه داده، در زمین هم مورد استفاده قرار گیرند. لذا طی چند سال گذشته لایسنس هزاران پتنت (از خانه‌های بادی تا روباتهای انسان نما) را به شرکتهای گوناگون فروخته است.


ناسا این فرایند را تحت  طرح بلندپروازانه «برنامه انتقال تکنولوژی» یا TTP طی این سالها دنبال کرده است و موفقیتهای خوبی هم در این زمینه حاصل شده. اما هفته گذشته تلاش تازه‌ای برای کاربردی شدن پتنتها را به اجرا گذارد. طی فرآیند اجرایی تازه، ناسا تعداد زیادی از پتنتهایش را با استارت‌اپها و شرکتهای نوبنیان به اشتراک گذارد و همچنین انها را به رایگان در اختیار شرکتهای کوچک قرار داده تا با قرض گرفتن تکنولوژیهای این سازمان (حداقل در سالهای اولیه شکل گیری شرکتها)، بتوانند ضمن رشد در بازار رقابتی امروز، به اجرایی شدن و عرضه این فناوریها با هزینه معقول و مناسب بپردازند.
 
این می‌تواند فرصتی جذاب و جالب باشد که مجموعه عظیمی از ابداعات زمینی را ببینیم که حاصل تلاش سازمانی است که خودش را وقف فضا کرده.
 
 در میان این ابداعات و اختراعات و پتنتها که استفاده درست از آنها تاثیر فراوانی بر جهان آینده خواهد داشت، می‌توان موارد جذابی همچون تکنولوژی باتری‌های پیشرفته، فلزات خوددرمانگر و حتی چیزهایی چون رمزعبورهای بیومتریک بر پایه ضربان قلب را هم یافت. در ادامه به ۷ پتنت برتری می‌پردازیم که در میان موارد عرضه شده توسط ناسا به چشم می خورند.
 
 رباتهای بیشکل

 این گنجینه پتنتی غنی شامل تعداد بسیار زیادی ربات است که سالها ناسا روی آنها تحقیق کرده است، اما یکی از آنها با نام  BladderBot بسیار جذاب و منحصر به فرد است: این ربات بی شکل و نامنظم برای این طراحی شده که بدون نیاز به چرخ یا پا، بدون مشکل روی صخره‌ها و نواحی سنگلاخی حرکت کند. این ربات به جای پا یا چرخ از سه کیسه مملو از مایع و یک توپی در مرکز استفاده می‌کند که مایع موجود را در نواحی مختلف بدن ربات تقسیم کرده و به حرکت در می‌آورد و باعث حرکت ربات روی سطوح مختلف می‌شود.
 
 نوع جدیدی از آلیاژ
 در کتابخانه پتنتی ناسا می‌توانید انواع بسیار گوناگون مواد و آلیاژها را بیابید و در حقیقت یک دسته بندی کاملا مجزا به این تکنولوژیها تعلق گرفته است. در این میان یک آلیاژ جدید آلومینیوم با خواص کششی بهتر و مقاومت بیشتر به چشم می‌خورد که NASA-427 نام گرفته است. این آلیاژ در اصل برای استفاده در برنامه راکتی Ares ساخته شد و ناسا امیدوار است کمپانی‌های اتومبیل سازی با استفاده از آن چرخ‌های مقاومتر و ترمزهایی مطمئن تر تولید کنند.
 
خانه قابل تورم با گاز

ناسا از دهه ۱۹۶۰ مشغول کار بر روی ایده خانه و زیستگاه‌هایی است که امکان متورم و باد شدن سریع را برای استفاده آسان در هر موقعیتی داشته باشند. در حقیقت پتنت تازه که در سال ۲۰۱۱ توسط ناسا ثبت شده، بخش زیادی از طراحی خود را از طرح و ایده سال ۱۹۶۱ وام گرفته است. در شرایط فوق‌العاده محیطی (از جمله فضا) استفاده از مصالح ساختمانی مرسوم و قدیمی امکان پذیر نیست. لذا باید یک زیستگاه و سرپناه مستحکم و مقاوم و دارای فضای کافی به شکلی ساده و سریع آماده گردد. و چه راهی ساده تر از باد کردن و متورم نمودن سریع ساختمان می‌توان پیدا کرد؟ این پتنت شامل استفاده از نوعی سازه پارچه ای بسیار مقاوم است که به سرعت پر شده و تحت فشار هوا یا هر گاز دیگری آماده استفاده می‌گردد.
 
دستکش رباتیک

پروژه ناسا برای ارسال ربات انسانی به فضا خود تا به اینجا شامل چندین زیرمجموعه و پروژه جانبی دیگر بوده که یکی از آنها روبو-گلو نام دارد که به گفته ناسا «یک ربات اختصاصی و ویژه در کف دستان شما» است. همانند اسکلت خارجی رباتیک کامل که به کارکنان کارخانه‌ها اجازه می‌دهد تا میزان توان و قدرتشان را در جابجایی اجسام و انجام کارهای سنگین به شکل خارق‌العاده‌ای افزایش دهند،  این ربات هم به فضانوردان و ساکنان فضا اجازه می‌دهد تا راحت‌تر از ابزارها استفاده کرده و اجسام و وسایل را مدت زمانی بیشتر از تحمل یک انسان معمولی در دست نگاه داشته یا حمل کنند.
 
فلز خود‌درمان‌گر

جای شگفتی نیست که مواد خود‌درمانگر در لیست پتنتهای ناسا به دفعات دیده شوند. زیرا در فضا کمترین امکان تعمیرات به شکلی بسیار پر هزینه فراهم است.  اما این ماده بسیار جذاب است، زیرا ترک و شکستهای ایجاد شده درون فلز را خود به خود بهبود می‌بخشد. این ماده در حقیقت یک روکش است که روی ابزار یا سفینه کشیده می‌شود. هنگامی که یک ترک  و رخنه ایجاد می شود، این روکش تا نقطه ذوبش گرم می‌شود (که بسیار کمتر از نقطه ذوب فلز زیرینش است) و به شکل مایع شکاف را پر می‌کند. ناسا اشاره می‌کند که این فرآیند اکنون در شرایط خلا قابل دسترسی است و هدف بعدی آنها امکان پذیرساختن ان در هوای آزاد است.
 
رمزهای عبور بر پایه ضربان قلب

تا کنون درباره امنیت بیومتریک و رمزهای عبور بیومتریک زیاد شنیده‌ایم، و ناسا هم در میان سازمانهای پیشرو، در این زمینه تحقیقات فراوانی داشته است. این پتنت هم زمینه ساز تولید نرم‌افزاری است که با استفاده از ۱۹۲ پارامتر مختلف سعی دارد تا هویت شخص را شناسایی کند و برای این کار از امواج تولید شده توسط ضربان قلب هر فرد استفاده می کند.
 
تبدیل گازهای گلخانه ای به سوخت پاک با استفاده از نور خورشید
و در پایان این گزینه را می‌توان یکی از جذابترین پتنتهای ناسا دانست: یک مبدل خورشیدی برای دی اکسید کربن. این طرح دارای جزئیات بسیار زیادی است که در این مطلب جای صحبت درباره آنها نیست. تنها کافی است همینقدر بدانیم که ناسا در این طرح قصد دارد با استفاده از سلولهای فوتوالکتروشیمیایی که در مراکز آلودگی اصلی و همچنین کارخانه‌جات نصب می‌شود، قبل از آنکه گاز سمی CO2 وارد جو شود، آن را جمع آوری کرده و در نهایت با استفاده از نور خورشید جمع اوری شده در این سلولها، آن را به سوختهایی چون متان تبدیل کند. 
 
هنوز شیوه دقیق انجام این کار نامشخص است، زیرا مراحل ثبت و عرضه این پتنت هنوز به پایان نرسیده. اما ناسا می‌گوید که شیوه مناسب برای اجرای ارزان و رسیع این پتنت را در دست دارد.
 

 

منبع:cover

پاسخ دهید