عرضه شدن یک کنسول دستی جدید برای علاقمندان بازی های کامپیوتری

0

عرضه شدن یک کنسول دستی جدید برای علاقمندان بازی های کامپیوتری

در ابتدای دهه ی 80 میلادی بازار کنسول های خانگی با رکودی عجیب و بسیار زیان آور مواجه شد که حتی صنعت بازی سازی را در برخی مناطق جهان نظیر امریکای شمالی تا مرز ورشکستگی کامل پیش برد. در جریان به وجود آمدن رکود مذکور دلایل فراوانی سهیم بودند که علاوه بر سیاست های اشتباه و نا بخردانه ی شرکت آتاری (که شوک مشهور موسوم به شوک آتاری را در دنیای بازی های کامپیوتری به وجود آورد) یکی از دلایل مهمی که منجر به پایین آمدن محبوبیت کنسول های خانگی در میان گیمر ها شد، از راه رسیدن موج تازه ای از حضور کامپیوتر های خانگی به بازار بود. در واقع شاید بتوان گفت که در طول دهه ی هشتاد میلادی استفاده از کامپیوتر های خانگی برای انجام اموری نظیر سرگرمی به یک باره سیری صعودی به خود گرفت و در این میان نخستین سیستم های کامپیوتری خانگی حرف نخست را در مناطقی نظیر اروپا می زدند. از همین رو بسیاری از گیمر های آن روزگار خاطرات فراوانی با بازی های عرضه شده بر روی این دسته از سیستم های خانگی دارند. حال شاهد این نکته هستیم که یکی از خاطره سازان آن دوران، اکنون قرار است در قامت یک کنسول دستی جدید به ملاقات هواداران خود بیاید.

 

 

یکی از محصولات پر طرفدار دهه ی هشتاد میلادی در میان کاربران خانگی، کامپیوتر 8 بیتی ZX Spectrum بود که توانست به فروش قابل توجهی در میان مخاطبان خود دست پیدا کند و به محصولی کاملاً موفق در دنیای سرگرمی های دیجیتال تبدیل شود. در واقع خالق انگلیسی این محصول یعنی آقای کلایو سینکلر (او واقعاً آقا است چون رسماً لقب Sir را از ملکه ی انگلستان دریافت کرده است!) در قالب شرکتی که حدود یک دهه پیش از آن سال ها تشکیل داده بود (شرکت Sinclair Research که در سال 1986 میلادی امتیاز آن به مبلغ 5 میلیون پاوند به شرکت Amstrad فروخته شد) توانست در امر ورود کامپیوتر های خانگی به منازل کاربران نقش مهمی را ایفا نموده و به تولید ابزار های کاملاً مفیدی در این زمینه اقدام نماید که محصولات خانواده ی ZX و به خصوص ZX Spectrum نیز جزوی از آن ها به شمار آمده و به نوعی گل سر سبدشان بودند. در کنار کاربرد های مفید ZX Spectrum به طور حتم یکی از دلایل محبوبیت و شهرت این کامپیوتر خانگی در میان مخاطبان خود به بازی های متنوعی باز می گشت که برای این پلتفرم تولید شده بودند و به خصوص در قاره ی اروپا مخاطبان فراوانی در میان گیمر ها داشتند. به منظور احیای خاطرات شیرین گیمر هایی که در دهه ی هشتاد میلادی روز های بسیار خوبی را با کامپیوتر خانگی ZX Spectrum سپری کرده بودند، سال گذشته خالق این محصول یعنی آقای کلایو سینکلر، کامپیوتر ZX Spectrum را در قالب یک کنسول خانگی جدید به نام ZX Spectrum Vega در اختیار علاقمندان این ابزار به یاد ماندنی قرار داد.  

 zx-vega

تصویری از کنسول خانگی کوچک ZX Spectrum Vega

 

گفتنی است که این کنسول خانگی کوچک برای مورد استفاده قرار گرفتن توسط کاربران تنها نیاز داشت از طریق دو کابل یو اس بی و کابل ورودی صوت و تصویر به تلویزیون متصل شود. در واقع نیروی مورد نیاز برای راه اندازی این کنسول کوچک (که بیش از هر چیز به یک گیم پد شباهت دارد) توسط تلویزیون و از طریق کابل یو اس بی آن تامین می شود و در کنار این امر برای انجام بازی ها بر روی صفحه ی تلویزیون نیز تنها نیاز به اتصال کابل های ورود و خروج تصویر به تلویزیون اتاق نشیمن است. حال آقای سینکلر تصمیم گرفته تا نسخه ای دستی از کنسول مذکور را نیز روانه ی بازار نماید. کنسولی که ZX Spectrum Vega + نام دارد و همانند تمامی کنسول های دستی این روز ها از یک صفحه نمایش LCD در ساختار خود بهره می برد تا علاقمندان انجام بازی های خاطره انگیز کامپیوتر خانگی ZX Spectrum بتوانند خاطرات شیرین خود در امر انجام بازی های این پلتفرم را بر روی کنسول دستی مذکور در هر کجا که دوست دارند زنده نمایند. سوای وجود صفحه نمایش یاد شده، ما بقی قابلیت های کنسول ZX Spectrum Vega + درست همانند برادر بزرگ تر این محصول یعنی کنسول خانگی ZX Spectrum Vega است. به این ترتیب که در کنار تجربه کردن بازی های این کنسول بر روی صفحه نمایش اختصاصی آن، علاقمندان بازی کردن بر روی صفحات نمایش عریض هم می توانند کنسول دستی ZX Spectrum Vega + را همانند کنسول خانگی کوچک ZX Spectrum Vega به تلویزیون اتاق نشیمن خود متصل کرده و از انجام دادن بازی های قدیمی کامپیوتر خانگی ZX Spectrum لذت ببرند. نکته ی قابل توجهی که در رابطه با کنسول دستی ZX Spectrum Vega + می توان به آن اشاره کرد این است که این کنسول قابلیت پشتیبانی از تمامی بازی های ساخته شده برای پلتفرم قدیمی ZX Spectrum را دارا خواهد بود. مجموعه آثاری که تعداد کلی آن ها از رقم 14 هزار عنوان نیز فرا تر می رود. البته چیزی نزدیک به 1000 عنوان از بازی های کامپیوتری ساخته شده برای پلتفرم ZX Spectrum (که بهترین و به یاد ماندنی ترین آن ها را شامل می شود) از همان ابتدا در این کنسول دستی وجود خواهد داشت و همگی آن ها به شکل کاملاً رایگان قابل بازی کردن خواهند بود. برای تجربه ی سایر آثار شاخص پلتفرم ZX Spectrum نیز علاقمندان به این عناوین قدیمی می توانند رام مربوط به آن ها را از طریق حافظه ی SD به این کنسول دستی منتقل کرده و به تجربه ی این بازی ها بر روی کنسول ZX Spectrum Vega + بپردازند.

 zx-vega1

کنسول دستی ZX Spectrum Vega + همراه با گنجینه ای غنی و قابل توجه از آثار پلتفرم ZX Spectrum

 

همان گونه که به آن اشاره شد، کنسول دستی ZX Spectrum Vega + قادر است به تلویزیون نیز متصل شود. بر طبق گفته های سازندگان کنسول دستی ZX Spectrum Vega + این کنسول قابلیت پشتیبانی از هر دو فرمت NTSC و PAL را خواهد داشت و در عین حال توانایی به نمایش در آوردن رنگ هایی به مراتب شفاف تر و طبیعی تر را نسبت به نسخه ی کلاسیک کامپیوتر خانگی ZX Spectrum دارد. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که سازندگان کنسول دستی ZX Spectrum Vega + از راه حضور در پروسه ی کراود فاندیگ و از طریق وب سایت Indiegogo موفق به تامین هزینه های لازم برای ساخت این محصول شده اند و با جمع آوری رقمی نزدیک به 180 هزار پاوند که بسیار بیش از هدف ابتدایی 100 هزار پاوندی آن ها بوده است، به زودی نخستین فاز از عرضه ی کنسول های دستی ZX Spectrum Vega + را آغاز کرده و این محصول را با قیمت 100 پاوند در اختیار علاقمندان آن قرار خواهند داد. به هر حال به نظر می رسد که مشتریان اصلی این کنسول دستی افرادی خواهند بود که خاطرات فراوانی با بازی های ریز و درشت پلتفرم ZX Spectrum دارند. با این حال برای گیمر های جوانی که فرصت تجربه کردن آن دوران را نداشته اند، تهیه کردن کنسول دستی ZX Spectrum Vega + می تواند فرصت بسیار مناسبی برای ملاقات با برخی از به یاد ماندنی ترین آثار قدیمی حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری باشد.

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید