عرضه مواد دخانی در فاصله 50 تا 100 کیلومتری مدارس ممنوع است/ هزینه روزانه 10 میلیارد تومان در کشور برای سیگار

0

دبیر کل مبارزه با دخانیات ایران با بیان اینکه عرضه مواد دخانی در فاصله 50 تا 100 کیلومتری مدارس ممنوع است، گفت: روزانه 10 میلیارد تومان در کشور برای سیگار هزینه می شود.

وی افزود: 4 هزار ماده خطرناک در دود سیگار و 7 هزار و 200 ماده خطرناک در دود قلیان وجود دارد که هر قلیان به اندازه یک تا دو پاکت سیگار می تواند به  سلامت فرد آسیب برساند.

مسجدی با بیان اینکه دود قلیان می تواند بر روی اعضای بدن جنین موثر باشد، عنوان کرد: در این راستا حرکت جدی در سطح دانشگاه ها با همکاری وزارت علوم و آموزش و پرورش اجرا شده که نمونه آن اجرای پایلوت طرح پاک در ورامین برای پیشگیری از استعمال دخانیات است.

دبیر کل مبارزه با دخانیات ایران تاکید کرد: طبق قانون عرضه مواد دخانی ، عرضه این مواد تا فاصله 50 تا 100 کیلومتری مدارس ممنوع است.

وی ادامه داد: 65 میلیارد نخ سیگار سالانه در ایران مصرف می شود که از این تعداد 15 تا 25 درصد به صورت غیر قانونی وارد کشور می شود.

مسجدی بیان کرد: روزانه 10 میلیارد تومان در کشور برای سیگار هزینه می شود که وزارت بهداشت 2 برابر این مبلغ را برای درمان بیماری های ناشی از مصرف این مواد مصرف می کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید