عشق به تحصیل در 79 سالگی/ من، مولتی میلیاردرم/می خواهند آرزوی باسواد شدن را به دلم بگذارند

0

سین جیم این بار به سراغ فردی رفته است که مسن ترین دانش آموز ایران شناخته می شود و در سن 79 سالگی شوق علم آموزی او را رها نکرده است .

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛شاید برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که با دیدن آینده نه چندان روشن پایان تحصیلات انگیزه کافی برای درس خواندن نداریم اما در میان این افکار منفی و پوچ ، آشنایی با افرادی که با سن بالا در مناطقی که شرایط آموزشی چندان مناسبی ندارد اقدام به تحصیل کرده اند؛ گام های خسته افراد را برای رسیدن به موفقیت های تحصیلی و تداوم در این کار تقویت می کند.

علی فراهانی مسن ترین دانش آموز ایران ، در سن 79 سالگی دانش آموز پایه هشتم است. وی در روستای علوی ملایر استان همدان زندگی می کند.

عشق به تحصیل در 79 سالگی/ من، مولتی میلیاردرم/می خواهند آرزوی باسواد شدن را به دلم بگذارند

گفتگویی با وی انجام دادیم تا هدف او از علم آموزی در این سن را جویا شویم و چند و چون درس خواندن و برخورد اطرافیانش با این اقدام را بدانیم.

 

شرح حالی از زندگی خودتان برایمان بگویید

علی فراهانی متولد 1316 هستم، نه فرزند چهار دختر و پنج پسردارم  ودر مجموع 30 40 نفر هستم و شغلم اول چراغ سازی بوده اما در حال حاضر کشاورزی می کنم و چند راس گوسفند دارم.

 

چه عاملی باعث شد دراین سن به تحصیل روی بیاورید؟

در سنین جوانی به دلیل هیجانات جوانی و ناپختگی گاهی تصمیم های ناآگاهانه گرفته می شود و ادامه تحصیل ندادن من هم به همین خاطر بوده است  و به نظر من در پیری تصمیمات صحیح تری می گیریم.

 

پیش از این هم مدرسه رفته بودید یا در حال حاضر شروع به درس خواندن کردید؟

خیر. قبلا هم وقتی در زنجان سرباز بودم کلاس اول را طی 20 روز خواندم اما درس و مدرسه را ترک کردم و درآن زمان فکر می کردم  خواندن و نوشتن در این حد کافی است البته 12 سال پیش نهضت سواد آموزی در روستا ما آمد و دوره های آموزشی برگزار کرد و من در این دوره ها شرکت کردم و دو کلاس دیگر هم خواندم و با نمره 18 مدرک گرفتم و بعد  از آن هم وارد دبیرستان شدم.

مسئولان مدرسه باحضور شما مشکلی نداشتند؟

من مدت خیلی کوتاهی و فقط 50 روز قبل عید مدرسه رفتم  و در پایه هشتم درس خواندم و مسئولان بدون هیچ دلیلی مانعی از حضور من در مدرسه شدند و خودم هم علت آن را نمی دانم .

 

میزان تحصیلات بچه هایتان چگونه است؟  

بچه هایمان درس خواندند اما میزان تحصیلاتشان خیلی کم است و فقط یکی از آنها دیپلم گرفت، متاسفانه هیچ کدام وارد دانشگاه نشدند .

عشق به تحصیل در 79 سالگی/ من، مولتی میلیاردرم/می خواهند آرزوی باسواد شدن را به دلم بگذارند

 

برخورد خانواده و اطرافیانتان با درس خواندن شما چطور است؟

یکی از پسرهایم با مدرسه رفتن من موافق نیست و می گوید با این سن مدرسه رفتن خوب نیست اما دوستانم خیلی راضی هستند و به این کار افتخار می کنند.

 

نظر خودتان درباره درس خواندن و ادامه تحصیل چگونه است؟

به نظرم من درس خواندن وادامه تحصیل خیلی عالی است ؛ همیشه در دعاهایم از خدا می خواهم عقلم را زیاد کند و با درس خواندن این دعای من محقق شده است.

 

چه حسی دارید زمانی که درس می خوانید؟

خیلی حس خوبی دارم و واقعا به درس خواندن علاقه مند هستم؛ مثلا امروز سه بار در خانه قرآن خواندم و به صنعت نیزعلاقه دارم و الان از بابت اینکه  چرا زمان سربازی و جوانی فعالیت بیشتری نداشتم و کار حرفه ای یاد نگرفتم بسیارناراحت هستم.

 

باوجود علاقه ای که به درس داشتید چرا درس خواندن را رها کردید؟

الان کارم سنگین نیست  اما در گذشته  کار و مشغله زیادی داشتم ودر واقع برای امرار معاش خانواده  ام زمانی برای ادامه تحصیل نداشتم  چون باید هزینه زندگی دوخواهر و مادر و خانواده خودم را تامین می کردم.

 

الان وقتی سر کلاس حاضر می شوید برخوردبچه ها با شما چگونه است ؟

بچه ها خیلی برخورد خوبی داشته اند و الان می گویند چرا مدرسه نمی آیی؟ زمانی که مدرسه رفتم بچه ها اصرار داشتند حتما سر کلاس های دیگر هم بروم و با آنها درس بخوانم.

الان که مدرسه نمی روید چطور درس خواندن را ادامه می دهید و چه برنامه ای دارید؟

نزدیک ما روستایی است که  قرآن یاد می دهند و من الان می خواهم در آن کلاس ها شرکت داشته باشم و قرآن را حفظ کنم البته اگر شرایط پیش بیاید درس را ادامه می دهم ، متاسفانه خانه ام درشهر نیست که امکانات داشته باشم وبه دانشگاه بروم.

 

زمانی که مدرسه می رفتید، یادگیری دروس برایتان مشکل نبود؟

درس خواندن برایم مشکل نیست درس ها را زود یاد می گیرم حتی چراغ سازی را هشت روزه یاد گرفتم و کمی زبان عربی، زبان ترکی بلد هستم.

 

درس خواندن روی کارتان اثر منفی نداشته است؟

نه خداروشکر، اصلا درس خواندن روی کارم اثر نداشته است و  لطمه ای وارد نمی کند حتی برای زمین کشاورزی ام هم کارگر می گیرم تا به من کمک کنند.

به حدی درخواندن در کارم اثر مثبت داشته که دیگر برای دریافت رسید و کارهای اداری به کسی نیاز ندارم و خودم کارهایم را انجام می دهم.

 

درحال حاضر در خانه درس هایتان را می خوانید؟

آره درس ها را می خوانم و خیلی علاقه دارم و از هر کلاسی می توانم بخوانم  و هرگز در تمرین کردن دروس کوتاهی نمی کنم.

 

خانواده تان در درس ها به شما کمک می کنند؟

نه، اصلاهمسر و فرزندم کمک نمی کنند حتی همسرم سواد ندارد و به او می گوییم تا سواد بیاموزد ،قبول نمی کند.

 

از وقتی که درس خواندن را شروع کردید،چه تغییراتی داشته اید؟

الان دغدغه ای ندارم و نیاز نیست برای کارها مثل رسید پول هایم و غیره از کسی کمک بگیرم زندگی ام بهتر شده است.

 

چه پیامی برای مردم و به ویژه محصلان دارید؟

آرزوی سلامتی برای همه مردم ایران می کنم و از مردم و محصلان درخواست می کنم به درس خواندن بیشتر توجه کنند و به این وسیله در مقابل دشمنان کشور ایستادگی کنیم و از مسئولان خواهش می کنم امکانات لازم مثل پزشک ، ادارات دولتی و … را در تمام روستاها دایر کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید