عضو اصلی پروژه ساخت کنسول Coleco Chameleon از این پروژه کنار کشید

0

عضو اصلی پروژه ساخت کنسول Coleco Chameleon از این پروژه کنار کشید

بسیاری از خاطرات شیرین گیمر های قدیمی با تجربیات آن ها از سر و کله زدن با کنسول های کارتریجی پیوند عمیقی خورده است. به همین دلیل بسیاری از این گیمر ها چندان بدشان نمی آید که بار دیگر بتوانند به خاطرات قدیمی خود شکل تازه ای بدهند و این امکان را داشته باشند تا قادر به وقت گذرانی با یک کنسول کارتریجی جدید باشند. به منظور پاسخ دادن به این حس نوستالژیک، اعضای تیم Retro Video Game Systems چندی پیش به فکر تولید یک کنسول کارتریجی جدید افتادند. اما با توجه به فعل و انفعالات اخیر به نظر نمی رسد که روند پیشرفت این پروژه آن چنان که باید قابل توجه باشد.

 

اعضای تیم Retro Video Game Systems سال گذشته پروژه ی ساخت یک کنسول جدید را برای تامین بودجه ی کلی آن که رقمی معادل 1.95 میلیون دلار تعیین شده بود وارد پروسه ی کراود فاندینگ نمودند تا بتوانند از طریق وب سایت Indigogo این بودجه را برای تولید کنسول جدید خود تامین نمایند. کنسولی که قرار است به جای دیسک یا نسخه های دیجیتال بازی های کامپیوتری (همانند کنسول های اواخر دهه ی هشتاد و دهه ی نود میلادی) از کارتریج های پلاستیکی بازی بهره ببرد و علاوه بر آن درست همانند کنسول های قدیمی تنها امکان تجربه ی بازی های آفلاین را برای علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری فراهم آورد. با این حال از طریق وب سایت مذکور تنها رقمی معادل 81 هزار دلار نصیب سازندگان این کنسول جدید شد و به این ترتیب آن ها تصمیم گرفتند تا پروژه ی ساخت کنسول خود را به کمک شرکت Coleco پیش ببرند. یکی از شرکت های قدیمی فعال در دنیای بازی های کامپیوتری که سابقه ی تولید کنسول بازی Coleco Vision را در دوران آغاز تولید کنسول های خانگی در کارنامه ی خود می بیند. بر این اساس این کنسول کارتریجی جدید Coleco Chameleon نام گرفت و ظرف هفته های اخیر علاقه مندان این کنسول کنجکاوی برانگیز بالاخره توانستند با نسخه ای ابتدایی از آن در نمایشگاه Toy Fair شهر نیویورک دیدار نمایند. اگر چه تا پیش از حضور کنسول Coleco Chameleon در نمایشگاه مذکور اوضاع کاملاً رو به راه به نظر می رسید و حتی صحبت از ورود قریب الوقوع این کنسول به پروسه ی کیک استارتر برای تامین بودجه ی ابتدایی ساخت آن مطرح بود، اما نمایشگاه Toy Fair تمامی معادله ها را به هم زد و سازندگان کنسول Coleco Chameleon پس از حضور در این نمایشگاه در عوض تحسین و ستایش با مقادیر فراوانی تمسخر و سیل بی پایانی از پرسش های بی پاسخ روبرو شدند.  

 chameleon

تصویری از نسخه ی ابتدایی کنسول Coleco Chameleon که اخیراً به نمایش در آمده است

 

یکی از نکات تعجب بر انگیزی که در رابطه با کنسول Coleco Chameleon در نمایشگاه شهر نیویورک مشاهده شد این نکته بود که این کنسول جدید به جای کنترلر اختصاصی خود از یک کنترلر کنسول سوپر نینتندو بهره می گرفت. همچنین بنا به اعتقاد بسیاری از علاقه مندان قدیمی دنیای بازی های کامپیوتری نسخه ی به نمایش در آمده از این کنسول در نمایشگاه اسباب بازی شهر نیویورک نه یک محصول کاملاً تازه که تلفیقی از دو کنسول قدیمی سوپر نینتندو جونیور و آتاری جگوار بود (در واقع اگر یک قوطی رنگ مشکی بر روی تصویری که در بالا آن را مشاهده می کنید ریخته شود نتیجه ی نهایی با کنسول آتاری جگوار مو نمی زند!). علاوه بر آن با توجه به انتشار تصویر فوق از سوی سازندگان این کنسول و از آن جایی که بدنه ی نسخه ی به نمایش در آمده از کنسول Coleco Chameleon در این تصویر از ساختاری شفاف و شیشه ای بهره می برد، درون آن به خوبی مشخص به نظر می رسد و از همین رو بورد اصلی و چیپ داخلی آن کم و بیش واضح می نماید. در این میان عده ای اعتقاد دارند که چیپ به کار رفته در این کنسول (بر اساس تصویر فوق) چیزی جز یک کارت کپچر کامپیوتر که در دهه های گذشته مورد استفاده ی کاربران خانگی قرار می گرفت نیست. بنا بر این آن چه پس از برگزاری نمایشگاه Toy Fair بیش از همه به گوش می رسد این نکته است که کنسول Coleco Chameleon چیزی جز یک کلاه برداری از علاقه مندان به کنسول های کارتریجی قدیمی نیست و دست اندر کاران این پروژه هیچ ارمغان خاصی برای عرضه به مخاطبان خود در آستین ندارند. جالب این جاست که پس از برگزاری نمایشگاه مذکور یکی از اعضای اصلی پروژه ی ساخت کنسول Coleco Chameleon با نام دیوید گیلتنن از پروژه ی تولید این کنسول کنار کشید و به اعلام این نکته پرداخت که قصد دارد مدتی را به دور از دنیای بازی های کامپیوتری بگذراند. البته آقای گیلتنن این فرضیه که کنسول Coleco Chameleon چیزی جز یک کلاه برداری بزرگ نیست را به کلی رد کرد و تایید نمود که او و همکاران سابقش واقعاً قصد طراحی و ساخت یک کنسول کارتریجی واقعی را داشته اند. با این حال او تصریح کرد که احساس می کند نکاتی در این پروژه وجود دارد که او نمی تواند با آن ها کنار بیاید و دلیل اصلی جدایی او از تیم تولید کنسول Coleco Chameleon نیز وجود همین نکات بوده است. نکاتی که البته او هیچ اشاره ی روشنی به آن ها نکرده و در عین حال از پاسخ دادن به پرسش های مربوط به ماهیت نسخه ی به نمایش در آمده از این کنسول در نمایشگاه اسباب بازی نیویورک نیز به نوعی طفره رفته است. به هر حال هیچ مشخص نیست که آیا کنسول Coleco Chameleon عاقبت به سرنوشت روشنی دست خواهد یافت یا این که در نهایت کل پروژه ی ساخت آن به تعطیلی خواهد انجامید. با این حال اگر فرآیند ساخت کنسول Coleco Chameleon روزی به سرانجام روشنی برسد علاقه مندان به تهیه ی این کنسول باید رقمی معادل 299 دلار را برای خرید آن پرداخت نمایند.    

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید