علائم کدام بیماری‌ها بیشتر در اینترنت جستجو می‌شوند؟

0

گیگر :

گاهی تغییری را در بدن خود مشاهده‌ می‌کنید که احتمالاً جزو علائم یک بیماری است؛ اما مطمئن نیستید. اولین کاری که در چنین مواقعی انجام می‌دهید، چیست؟ جستجو در اینترنت.

اگرچه افراد زیادی از اینترنت برای تشخیص اولیه بیماری خود استفاده می‌کنند؛ اما تحقیقات نشان دادند سایت‌هایی که با اعلام علائم، بیماری شما را تشخیص می‌دهند، معمولاً درست نیستند.
علی‌رغم هشدار بیشتر پزشکان در این مورد، حقیقت این است که با مشاهده کوچک‌ترین تغییر در بدن ابتدا به اینترنت مراجعه می‌کنیم. در ادامه فهرستی مشاهده خواهید که علائم پرجستجو در سایت یاهو را نشان می‌دهد.

۱. دیابت
تقریباً ۱ نفر از هر ۱۱ نفر آمریکایی دیابت دارد و بیش از یک‌چهارم افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند. دیابت نوع ۱ زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کند. این بیماری ممکن است در هر سنی برزو کند؛ اما معمولاً در کودکی یا نوجوانی مشاهده می‌شود. دیابت نوع ۲ که معمولاً قابل‌پیشگیری است، زمانی اتفاق می‌افتد که بدن نمی‌تواند از انسولین به درستی استفاده کند. این نوع دیابت شایع‌تر است. علائم رایج این دو نوع دیابت عبارت‌اند از وجود کتون در ادرار، گرسنگی، نیاز مکرر به دفع ادرار، عفونت‌های مکرر و خستگی. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ معمولاً دچار کاهش وزن بی‌دلیل نیز می‌شوند. این در حالی است که دیابت نوع ۲ باعث بروز مورمور شدن، بی‌حسی یا درد در دست‌ها و پاها می‌شود.

۲. افسردگی
افسردگی نوعی اختلال ذهنی است و انواع مختلفی دارد؛ در نتیجه علائم متفاوتی دارد. در کل علائم افسردگی عبارت‌اند از احساس مداوم غم و ناامیدی، احساس گناه، عدم علاقه به فعالیت‌هایی که قبلاً برایتان لذت‌بخش بود، خستگی، مشکلات خواب، پرخوری و فکر کردن به خودکشی.

۳. بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
این بیماری تنفس را دشوار می‌کند و در کل دو نوع دارد: برونشیت مزمن و آمفیزم. در برونشیت مزمن دیواره داخلی مجراهای هوا تحریک و ملتهب شده و منجر به تشکیل مخاط غلیظ می‌شود. آمفیزم زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره‌های کیسه‌های هوا در ریه آسیب دیده است. معمولاً علائم این بیماری به مرور زمان تشدید می‌شود و زمانی مشاهده می‌شود که آسیب به ریه جدی باشد. علائم رایج این بیماری عبارت‌اند از تنگی نفس، مخاط اضافی، سرفه مزمن، عفونت‌های مکرر مجاری تنفسی و کاهش وزن در مراحل بعد.

۴. رماتیسم مفاصل
رماتیسم مفاصل نوعی اختلال خودایمنی است که بر روی دیواره داخلی مفاصل تأثیر گذاشته و منجر به تورم می‌شود. این بیماری در تمام مفاصل مشاهده می‌شود و علائم آن عبارت‌اند از درد، سفتی، تورم، خشکی چشم‌ها و دهان، کاهش اشتها، تب، کاهش انرژی و بروز غده‌های روماتیسمی زیر پوست.

۵. لوپوس
لوپوس یک بیماری مزمن التهابی است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و سلول‌های سالم خود مانند قلب، ریه، پوست، مفاصل و کلیه‌ها حمله می‌کند. نشانه رایج لوپوس محل خارشی شبیه پروانه روی گونه‌ها است که ممکن است در هیچ فردی مشاهده نشود. علائم این بیماری ممکن است همانند علائم سایر بیماری‌ها باشد؛ اما در کل زخم در داخل دهان و بینی، درد در قفسه سینه، حساسیت به نور خورشید، درد و تورم مفاصل، تب، سردرد و خستگی شدید از علائم لوپوس محسوب می‌شوند.

۶. تیروئید
زنان بیشتر از مردان دچار تیروئید می‌شوند. در کل ۶ نوع مشکل مربوط به غده تیروئید وجود دارد؛ کم‌کاری غده تیروئید، پرکاری غده تیروئید، آماس تیروئید، گواتر، تورم تیروئید و سرطان تیروئید. هر کدام از این مشکلات علائم خاص خود را دارند. علائم کم‌کاری غده تیروئید عبارت‌اند از خستگی شدید و افزایش وزن و علائم پرکاری تیروئید عبارت است از کاهش ناگهانی وزن، تغییر عادت ماهیانه، لرزش، بزرگ شدن غده تیروئید و مشکلات خواب.

۷. بازگشت اسید از معده
علائم بازگشت اسید از معده عبارت است از احساس سوزش در قفسه سینه و گاهی گلو، سرفه خشک یا گلودرد، استفراغ غذا یا مایعات ترش و مشکلات بلع.

۸. آسم
علائم رایج آسم عبارت است از خس‌خس، سرفه به ویژه در حین خنده یا ورزش، تنگی نفس و احساس سفتی در قفسه سینه.

۹. اختلال دوقطبی
اختلال دوقطبی یک بیماری ذهنی است. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است رخدادهای روان‌شیدایی شوند و سطح انرژی و روحیه‌شان حداقل به مدت یک هفته بسیار بالا باشد یا دچار رخداد جنون خفیف شوند که روحیه‌شان بسیار بالاتر از عادی است یا فرد به مدت چند روز تحریک‌پذیرتر است. همچنین این افراد ممکن است دچار رخدادهای افسردگی شوند.

۱۰. سطح پایین تستوسترون
با افزایش سن مردان، سطح تستوسترون آن‌ها کاهش می‌یابد. تستوسترون یک هورمون جنسی است که نقش مهمی در روحیه، بزرگی ماهیچه‌ها، تراکم استخوان و نیاز جنسی مردها دارد. افسردگی، کاهش انرژی، از دست دادن کلسیم استخوانی، آنمی و افزایش چربی بدن جزو علائم رایج این شرایط است.

 

cover

پاسخ دهید