علل جدید شیوع اعتیاد باید شناسایی شود

0

وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی گفت : فقر، حاشیه نشینی و بیکاری از علل کلاسیک بروز اعتیاد بوده ولی نگرانی اصلی جامعه امروز، علل جدید شیوع اعتیاد است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ علی ربیعی وزیر کار ،تعاون و رفاه اجتماعی در افتتاحیه دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد که صبح امروز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، فقر، حاشیه نشینی و بیکاری را از علل کلاسیک بروز اعتیاد برشمرد و تصریح کرد: هرچند این علل بسیار مهم است ولی امروزه نگرانی اصلی جامعه علل جدید شیوع اعتیاد از جمله ناآرامی های روانی، سبک های تعاملات اجتماعی، فاصله بین منحنی انتظار از زندگی و زندگی واقعی و غیره است. 

وی با تاکید بر علت شناسی و راهکارهای متناسب برای مواجه با مشکلاتی از قبیل اعتیاد، گفت: برای اعتیاد شناسی نیاز به تکمیل دانش بوده، دانش به این معنا که دانایی محوری در تمام برنامه ریزی های سازمان ها و ادارات پیگیری شود. 

به گفته وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی، اعتیاد علاوه بر هدر رفت انرژی های اجتماعی تا کنون موجب شهادت و جراحت افراد مبارز با این معضل شده به طوری‌که حتی از برخی جنگ های کوتاه مدت نیز بیشتر بوده است.

وی ساختارهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی را از جمله علل متغیر بروز اعتیاد در هر کشور خواند و ابراز داشت: متاسفانه در حال حاضر روش ها متناسب با علت ها نیستند چراکه علت ها به طور دقیق مشخص نشده و برای علت یابی و مطالعات این حوزه، تکیه بر نقش های اجتماعی از اهمیت به سزایی برخوردار است. 

ربیعی با بیان اینکه بیشترین افراد بهبود یافته اعتیاد با استفاده از روش ها و راهکارهای اجتماعی بوده است، افزود: باید برای حل معضل اعتیاد، نهادهای اجتماعی مناسبی با دانش مرتبط به اعتیاد ایجاد شود، البته امروزه برخی انجمن ها و نهادها با دانش های ذهنی خود به بسیاری از روش های اجتماعی و مناسب دست یافته اند. 

درحال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید