علی‌بابا؛ اولین خودروی هوشمند دنیا را می‌سازد

0

علی‌بابا، که یکی از بزرگترین و معروفترین شرکت‌های چینی در زمینه تجارت الکترونیک و فناوری است، در تازه‌ترین اقدام خود در این حوزه مدعی شده اولین خودروی هوشمند (smartcar) دنیا را با استفاده از سیستم عامل اختصاصی خود طراحی کرده است. این شرکت ایده خود را برروی خودروی Roewe RX5 که توسط کمپانی SAIC ساخته شده، پیاده‌سازی کرده به‌طوریکه استفاده از سیستم عامل YunOS این اجازه را می‌دهد تا مبالغ مربوط به سوخت‌گیری، پارک خودرو و همینطور عوارض جاده‌ای به‌صورت خودکار پرداخت شوند.

saic-roewe-rx5-suv-2017-004

از مشخصات دیگر این خودرو می‌توان به خدمات آنلاین همچون سیستم ناوبری، سرگرمی و قابلیت رزرو اشاره کرد. هر خودروی هوشمندی که به سیستم عامل علی‌بابا مجهز شده باشد، از یک کد شناسایی یکتا برای شناسایی راننده استفاده خواهد کرد. بنابراین خودرو به‌صورت هوشمند و باتوجه به سابقه سفرهای قبلی آن فرد، دمای کابین، سیستم سرگرمی و همینطور نزدیکترین رستوران‌ها را پیشنهاد می‌دهد.

saic-roewe-rx5-suv-2017-042

همچنین سیستم عامل YunOS بدون محدودیت خاصی در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت تا اپلیکیشن‌های طرف سوم متنوعی تولید و با ارائه قابلیت‌های بیشتر در این خودرو، در اختیار رانندگان قرار بگیرند. این شرکت چینی با عرضه خوردوی هوشمند خود چالش بزرگی را در بازار برای شرکت‌های بزرگ آمریکایی فعال در حوزه فناوری، مثل گوگل و اپل، ایجاد می‌کند. ماه گذشته گوگل نسخه جدید اندروید برای خودروها (Android Auto) را در مازراتی گیبلی به‌کارگرفت تا کنترل امکاناتی نظیر تنظیم دما، سیستم ناوبری، موسیقی و همینطور نرم‌افزارهای پیام رسان در اختیار راننده باشد. این خودروی هوشمند که امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند دیگر، مثل تلفن و یا تلویزیون هوشمند، را دارد قرار است از ماه دیگر و با قیمت پایه ۲۹۳۹۵ دلار برای فروش دربازار چین عرضه شود.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید