عملکرد ضعیف نهادهای مردمی در صنعت داروسازی دامپزشکی

0

نظارت بیشتر بر اتحادیه‌ها و حذف حلقه‌های زائد سبب پیشرفت صنعت دارو‌سازی دامپزشکی و کاهش قیمت آن می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ صبح امروز دکتر خلج رئیس سازمان دامپزشکی  کشور در تالار خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی در همایش راهبردهای مدیریت  کیفیت در صنعت ساخت داروهای دامپزشکی مطابق با آخرین الزامات بین المللی و ملی با اشاره به ساخت داروهای با کیفیت اظهار داشت:‌ ما باید بر مبنای مدل ایرانی اسلامی در آستانه تدوین برنامه ششم دارویی را بسازیم که از نظر کیفیت و از نظر کمیت بسیار مفید و موثر باشد.

وی بیان کرد:‌ در برنامه 5 ساله سوم موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ایم که همه تلاش دولت در برنامه ششم یک نگاه بالا دستی است.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه سند چشم انداز و مولفه‌های اقتصاد مقاومتی از اهداف و برنامه های دولت است، افزود: سند چشم انداز کشور یک نگاه آرمانی محسوب می‌شود و در برنامه ریزی‌های صورت گرفته در افق 1404 چشم انداز بیست ساله ایران باید کشوری توسعه یافته و جایگاه اول اقتصادی، علمی و فرهنگی در منطقه باشیم و در تامل سازنده و موثر با دیگر کشورهای دنیا بازارهای هدف دنیا را بدست بیاوریم.

وی ابراز داشت: برخورداری از دانش پیشرفته و نو سازی در علم و تکنولوژی، برتری در نیروی انسانی و ثروت ملی همگی جزء‌ اهداف و سند چشم انداز کشور است و برای دست آوردن این موفقیت‌ها باید از مجرای واقعیت عبور کنیم.

خلج ادامه داد: اگر به ما تذکری داده می‌شود برای رد شدن از موانع موفقیت‌ها است و این سمینار با تکیه بر توان سیاست‌های کلان کشور و سیاست‌های کلی سلامت در بخش دارو و روش‌های تشخیصی است و من امیدوارم در این دو زمینه بتوانیم با سایر کشورها تبادل خوبی داشته باشیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی تجربیات فشرده خوبی را در اختیار ما قرار داده است، تصریح کرد:‌ ما باید سطح تولید‌مان طوری باشد که قدرت رقابت در عرصه بازار هدف و تولید را داشته و با بالا بردن کیفیت و اثر بخشی دارو هزینه‌های تولیدی را کاهش دهیم.

کاهش قیمت تولید با حذف حلقه‌های غیر ضروری

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را عملی کنیم باید قیمت تمام شده را کاهش دهیم و با شناسایی شرکت‌های معتبر تمام حلقه‌های غیر واقعی را حذف کنیم.

خلج در پایان خاطر نشان کرد: ما باید با تقویت سیستم‌های نظارتی و افزایش سرعت تولید با مسائل مبارزه کنیم هر چند که این کار با مقاومت جدی رو به رو می‌شود.

 در ادامه مراسم دکتر هاشم زاده معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: یک دوره کامل آموزشی در زمینه صنعت دارو با همکاری وزارت علوم و دانشگاه علمی کاربردی و همچنین دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در جهت ارتقا محصولات فنی کارخانجات انجام می‌شود.

وی بیان  کرد:‌ ما در صنعت داروسازی یکسری ضعف‌هایی داریم که سبب ایجاد رقابت‌های ناسالم در بازار و پایین آمدن کیفیت محصولات می‌شود. همچنین رقابت پذیری محصولات داخلی را با سایر کشورها ضعیف می‌کند.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی با بیان اینکه صنعت ما بسیار پراکنده و به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند، افزود: هزینه‌های تمام شده داروهایی تولیدی ما بسیار بالا است و ما با استقبال از سندیکاهای بوجود آمده می‌توانیم تا حدودی در کاهش این قیمت کمک شایانی کنیم.

هاشم زاده ابراز داشت: تضاد در مقررات، مقرراتی که مانع سهولت کار شود همگی سبب بالا رفتن هزینه‌های دارو می‌شود و ما انتظار داریم که از سازمان دامپزشکی و همچنین نهادهای مردمی این مشکل را به زودی حل کنند.

وی ادامه داد: در کشور ما نهادهای شبه دولتی رشد می‌کنند ولی نهادهای اصلی و مردمی مثل تعاونی‌ها ضعیف عمل می‌کنند و ما باید این نهادهای مردمی را  توسعه دهیم.

حمایت از سندیکاها سبب موفقیت صنعت دارو سازی

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی در پایان خاطر نشان کرد:‌ توسعه صادرات و کاهش قیمت‌ها کار سندیکاها بوده و ما باید خود کنترلی و نظارت را در وجودمان افزایش دهیم تا صنعت داروسازی کشور با انسجام و بهبود کیفیت پیشرفت کند.

نظارت مستقیم سازمان دامپزشکی بر داروهای وارداتی

دکتر خلج رئیس سازمان دامپزشکی  کشور با اشاره به برنامه‌های نظارت در روند تولید داروهای بی کیفیت اظهار داشت: هم اکنون در کشور 170 کارخانه تولیدی داروهای دامپزشکی داریم که 300 شرکت فعال کار واردات دارو را انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: تمامی این مواد اولیه که به وسیله‌ شرکت‌های وارد کننده در کشور توزیع می‌شود بی کیفیت نبوده زیرا در یک سیستم و سامانه نظارتی سازمان دامپزشکی عبور می‌کند و مقررات فنی علمی بر روی این داروها صورت گرفته و در صورت کسب اطمینان وارد چرخه توزیع بازار کشور می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سند چشم انداز و مولفه‌های اقتصادی آماده است، افزود: کیفیت داروها و روند مستمر تولید از مصرف القایی خودداری می‌کند اما در عین حال قدرت رقابت در بازارهای داخلی و کشورهای هدف باید اصل اول کارخانه های داروهای تولیدی باشد.

خلج ابراز داشت:‌با حفظ اصالت کارخانه‌های وارداتی سازمان تمرکز خاصی بر روی این شرکت‌ها دارویی داخلی داشته و در پی حذف واسطه‌های غیر ضروری است.

وی با بیان اینکه در دوران پسا برجام ارتقای کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه ایجاد می‌شود، تصریح کرد:‌ داروهای وارداتی مورد آزمایش قرار گرفته و سپس ترخیص می‌شود.

وی تاکید کرد: در بحث بیماری تب برفکی به دلیل نبود امنیت سلامت دامی در بیرون از مرزهای کشورمان و کنترل و پیشگیری نکردن کشورهای همسایه مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

خلج عنوان کرد: ما به 50 میلیون واکسن برای مراقبت و پیشگیری نیازمندیم  و برای  کنترل بیماری تب برفکی مبلغ 200 میلیارد تومان باید سرمایه گذاری شود.

وی عنوان کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید 60 درصد بیماری تب برفکی در کشور کاهش یافته که به دلیل کنترل نکردن این بیماری در کشورهای حاشیه خلیج فارس مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

خلج عنوان کرد: با تلاش فشرده موسسه واکسن سازی رازی ویروس تب برفکی تبدیل به واکسن شده و با تلاش محققان و تولید کنندگان داخلی این دارو در اختیار بازار داخلی قرار می‌گیرد.

وی گفت: منابع جهانی تب برفکی در دنیا کم است اما با کمک شرکت‌های دانش بنیان در مهاباد بر اساس نگاه درون گرا و افق چشم انداز در حال تولید واکسن این بیماری و عرضه آن به بازارهای نیاز داخلی و منطقه‌ای هستیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی از قاچاق دام به خارج از کشور خصوصا در مرز سیستان و بلوچستان با ایجاد کارخانه‌های بسته بندی و  کشتارگاهها از جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید