عوارض روانی ناشی از یائسگی چیست؟

0

تعدادی از زنان در این دوران به ناگاه متوجه می شوند که همه چیز در حال خراب شدن است و آنها از پس مشکلاتی که سابقاً به آسانی آن را تحمل می کردند، برنمی آیند.

پرسش: عوارض روحی و روانی ناشی از یائسگی چه چیزهایی هستند؟

عوارض روانی ناشی از یائسگی چیست؟

پاسخ: به طور خلاصه علائم روانی دوران بحران یائسگی به قرار زیر است:
– بی خوابی یا بد خوابی و به دنبال آن احساس خستگی و ضعف مفرط را به وجود می آورد.

– افسردگی: تعدادی از زنان در این دوران به ناگاه متوجه می شوند که همه چیز در حال خراب شدن است و آنها از پس مشکلاتی که سابقاً به آسانی آن را تحمل می کردند، برنمی آیند. حس پوچی وبی فایده بودن برای گروهی از زنان در دوران یائسگی ظاهر می شود و این زنان اغلب در یک تضاد بین ” زن بودن و مادر بودن ” قرار می گیرند.آنها تصور می کنند که چون نمی توانند مادر شوند به خاطر همین زنانگی آنها به طور کلی از بین رفته است. از طرف دیگر دوران یائسگی مصادف با سندرم آشیانه خالی است که برخی از افسردگی های زنان را به آن نسبت می دهند. برخی از مطالعات آغاز دوره یائسگی را زمینه ساز بروز افسردگی می دانند. طی مطالعات در دورانی که زن وارد مرحله یائسگی می شود بروز افسردگی در او حدود دو و نیم برابر بیشتر از زمانی است که به این مرحله وارد نشده اند.

– کمبود استروژن بر روی فعل و انفعالات مغزی تاثیر می گذارد. در نتیجه این تاثیرات در قسمت های مختلف فکری و عاطفی تظاهر می کند. بدون تردید استروژن بر روی قسمتهایی از مغز که مربوط به حافظه یادگیری است، تاثیر می گذارد.

عامل دیگری که بر وقوع تغییرات روانی یائسگی موثر می باشد، انتظارات منفی از یائسگی است که در فرهنگ ما رواج دارد. زنان از تغییراتی که در مورد دیگران شنیده اند، وحشت دارند و این امر آنها را نسبت به تغییرات فوق حساس تر می کند – یائسگی باعث ایجاد نوسانات خلقی در زنان می شود – تغییر میل جنسی و تحریک پذیری جنسی نیز ممکن است بر روی سلامت ذهنی زن یائسه تاثیر بگذارد.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.

لینک مطلب

پاسخ دهید