غوطه در کهکشان بی انتها: پیشنمایشی از بازی No Man's Sky (بخش دوم)

0

غوطه در کهکشان بی انتها: پیشنمایشی از بازی No Man's Sky (بخش دوم)

در این بخش از پیشنمایش بازی No Man’s Sky به نکات مفصلی از گیم پلی این بازی اشاره خواهیم کرد. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم که در صورت علاقه مند بودن به کسب اطلاعات بیشتر از این بازی در ادامه ی مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

 

 

بازی No Man’s Sky برخلاف بسیاری از بازی های کامپیوتری شناخته شده، هیچ هدف خاصی را در آغاز بازی پیش روی مخاطب خود قرار نمی دهد. از این لحاظ شاید بتوان این بازی را به نوعی به زندگی تشبیه کرد. به این معنی که شما در آغاز راه پر پیچ و خم خود در مسیر نامشخصی که آن را زندگی نام نهاده اند هیچ هدف معینی را پیش روی خود نمی بینید. به این ترتیب که به طور کاملاً اتفاقی روزی چشم باز می کنید و خود را در میان شرایطی می یابید که باید خود را خواهی نخواهی با آن تطبیق داده و پس از تعیین هدف نهایی خود با توجه به تجربیات پشت سر نهاده، برای رسیدن به آن تلاش کنید. هدفی که البته ممکن است هیچ گاه توسط شما در طول زندگی کشف نگردد و به موجب آن تمام عمرتان به بطالت و بیهودگی سپری شود و در نهایت با افسوس و حسرت خاتمه یابد. امری که در بازی No Man’s Sky نیز به طور تمام و کمال شاهد وجود آن خواهیم بود و احتمالاً بخش مهمی از افراد نا راضی از این بازی را کسانی تشکیل خواهند داد که نتوانسته اند هیچ هدف مشخصی را در طول این بازی برای خود تعریف کرده یا خود را به طور کامل با فلسفه ی موجود در این بازی تطبیق دهند و از همین رو هیچ لذتی را برای تجربه کردن در گیم پلی بازی No Man’s Sky نخواهند یافت. در ابتدای امر تجربه کنندگان بازی No Man’s Sky این بازی را بر روی سیاره ای دور افتاده در لبه ی دنیا آغاز خواهند کرد. دنیایی متشکل از هزاران کهکشان مختلف که هر کدام از آن ها میلیون ها سیاره را در دل خود جای داده اند. در واقع تمامی این سیاره ها در طول بازی No Man’s Sky قابل دست یابی هستند و برای این کار شما می توانید سوار بر سفینه ی فضایی کهکشان پیمایی که در ابتدای بازی در اختیارتان قرار خواهد گرفت به کشف آن ها پرداخته و به اسرار موجود در دل هر کدام از آن ها دست یابید. البته سفینه ی فضایی مذکور تنها ابزاری نیست که در طول این بازی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در کنار آن نوعی ابزار همه کاره نیز از همان ابتدای بازی No Man’s Sky در اختیار تجربه کنندگان این اثر قرار خواهد گرفت. ابزاری که کاربرد های متعددی در گیم پلی بازی No Man’s Sky خواهد داشت و می توان از آن به منظور رسیدن به اهداف مختلفی در طول این بازی بهره گرفت.

 no-mans-sky3

در کنار این فضا پیمای کهکشان نورد، در طول بازی No Man’s Sky ابزاری تفنگ مانند نیز در اختیار تجربه کنندگان این بازی قرار خواهد گرفت که علاوه بر امکان اسکن کردن سیاره های مختلف به منظور یافتن منابع گوناگون موجود در آن ها توسط این ابزار، می توان از آن برای دفاع از خود یا استخراج منابع مذکور نیز بهره گرفت.

 

اگر چه آغاز حضور شما در بازی No Man’s Sky همان گونه که در سطور پیشین این متن به آن اشار شد شکل می گیرد، اما هیچ پایان خاصی را برای این بازی نمی توان متصور بود و در واقع اساس گیم پلی اثر مذکور بر امر اکتشاف کهکشان های مختلف و کند و کاو سیاره های جای گرفته در دل آن ها پایه ریزی شده است. در این میان هر کدام از سیاره های موجود در بازی No Man’s Sky از ویژگی های منحصر به خود بهره می برند؛ به این معنی که علاوه بر وجود عوارض طبیعی متفاوت، شرایط زیست محیطی گوناگون و موجودات کاملاً منحصر به فردی که بر روی آن ها زندگی می کنند، هر کدام از این سیاره ها دارای شرایط خاصی در اتمسفر خود هستند. به عبارت بهتر بسیاری از سیاره های موجود در بازی No Man’s Sky از اتمسفری سمی بهره می برند و از همین لحاظ حضور طولانی مدت بر روی آن ها می تواند موجبات مرگ بازیباز را فراهم آورد. گذشته از آن هر کدام از سیاره های موجود در بازی No Man’s Sky دارای ساکنان مختص به خود هستند که تعدادی از آن ها از ویژگی های تهاجمی برخوردار بوده و عده ای دیگر نیز کاملاً بی آزار خواهند بود.

 no-mans-sky4

ربات حاضر در این تصویر یک محافظ جدی برای سیاره ای به شمار می رود که بخش سرسبزی از آن را در این تصویر مشاهده می کنید. در واقع بسیاری از سیاره های به تصویر کشیده شده در دل بازی No Man’s Sky از محافظان خاص خود بهره خواهند برد. محافظانی که وظیفه ی حفاظت از این سیاره ها و جلوگیری از بروز خرابکاری توسط بازیباز بر سطح آن ها را بر عهده خواهند داشت.            

 

یکی از دلایل حضور در سطح سیاره های مختلف بازی No Man’s Sky بهره برداری از منابع موجود در آن ها خواهد بود. به این معنی که به منظور ارتقای توانایی های سفینه ی کهکشان پیما و همچنین ابزار همه کاره ی خود، شما ناچار به بهره برداری از منابع مختلفی هستید که در سطح برخی از سیاره های حاضر در این بازی وجود دارند. البته تمامی سیاره های موجود در بازی No Man’s Sky از منابع ارزشمندی بهره نمی برند و ممکن است در بسیاری از آن ها هیچ منبع انرژی خاصی برای استخراج وجود نداشته باشد. بر اساس اطلاعات موجود سیاره هایی که در عمق دنیای به تصویر کشیده شده در دل بازی No Man’s Sky قرار دارند و در کهکشان های مرکزی این بازی جای گرفته اند از منابع ارزشمند تری نسبت به سایر سیاره های موجود در این بازی بهره می برند و در عین حال موجودات خطرناک تری هم بر روی آن ها زندگی می کنند (یا این که دارای محیط سمی و بسیار خطرناکی برای حضور طولانی مدت هستند). به این ترتیب به منظور بهره برداری از منابع مذکور باید ریسک بیشتری را به جان خرید. چرا که بدون ارتقای توانایی های سفینه ی فضایی تان (به عنوان مثال افزایش سرعت یا گنجایش منبع سوخت آن) شما نمی توانید به کهکشان های دور دست سفر کرده و به اکتشاف سیاره های اسرار آمیز موجود در دل آن ها بپردازید. جالب این جاست که در صورت به راه انداختن کشت و کشتار بیش از حد در سطح بسیاری از سیاره های کشف شده در بازی No Man’s Sky یا استخراج فراوان منابع موجود در آن ها، محافظان آن سیاره (که می توانند موارد کاملاً متفاوتی نظیر چندین ربات کوچک یا اسکادران های پیشرفته و سازمان یافته را در بر بگیرند) به سراغ شما آمده و در برابرتان قد علم خواهند کرد. در واقع در گیم پلی این بازی نیز همانند عناوینی نظیر Red Dead Redemption با دست زدن به اعمال خشونت آمیز توسط بازیباز، او توسط ماموران ویژه (که در بازی مذکور کلانتر ها و در بازی No Man’s Sky محافظان سیاره ها هستند) مورد تعقیب قرار خواهد گرفت و به سخت ترین شکل ممکن توسط آن ها تنبیه خواهد شد.

 no-mans-sky5

به کمک سفینه ی فضایی موجود در بازی No Man’s Sky شما علاوه بر امکان سفر به نقاط مختلف از کهکشان، می توانید در فعالیت های دیگری نظیر زد و خورد های بین کهکشانی نیز شرکت کنید. به عبارت بهتر در دل کهکشان های ریز و درشت موجود در دنیای این بازی گروه ها و دسته های مختلفی متشکل از بازیبازان گوناگون (و یا سایر موجودات فضایی هوشمند) حضور دارند که در طول درگیری های دو جانبه ی صورت گرفته میان آن ها شما می توانید با جانب داری کردن از برخی گروه های درگیر، از کمک های آن ها در ادامه ی بازی بهره مند شوید. جالب این جاست که بسیاری از موجودات فضایی موجود در کهکشان های بازی No Man’s Sky از زبان مختص به خود بهره می برند که در صورت داشتن ارتباط گسترده با آن ها به تدریج می توان به فراگیری این زبان ها خپرداخت. امری که امکان بروز فعالیت هایی از قبیل داد و ستد با موجودات فضایی و رد و بدل کردن منابع ارزشمند یافت شده از دل سیاره های گوناگون با آن ها را در طول بازی No Man’s Sky رقم خواهد زد.  

 

با کشف هر سیاره و همچنین یافتن جانوران و سایر گونه های حیات موجود در آن توسط بازیبازان، آن ها می توانند این اطلاعات را از طریق سازه هایی نظیر فانوس دریایی که بر روی سطح این سیاره ها قرار دارد در اطلس جهانی این بازی به ثبت رسانده و حتی اگر برای نخستین بار به کشف یک سیاره ی جدید و کشف نشده اقدام نمایند، این امکان را خواهند داشت تا نام آن سیاره را به نام خود به ثبت برسانند. در واقع این اطلس جهانی که محتویات درون آن به شکل آنلاین برای تمامی تجربه کنندگان بازی No Man’s Sky امکان پذیر است، نقش بسیار مهمی در بخش هایی از گیم پلی این بازی بر عهده خواهد داشت. چرا که بازیبازان با مراجعه به این بانک اطلاعاتی ارزشمند خواهند توانست از مشخصات سیاره هایی که خود موفق به کشف آن ها نشده اند با خبر شده و با آگاهی از مکان قرار گیری آن ها در دنیای بازی No Man’s Sky ، به آن ها سفر نمایند. البته همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد به منظور سفر به نقاط دور دست از کهکشان شما باید ابتدا توان سفینه ی فضایی خود را ارتقا بخشید تا قادر به پیمودن مسافت های طولانی باشد. امری که ثبت اطلاعات مربوط به سیاره ها در اطلس جهانی بازی No Man’s Sky می تواند کمک بسزایی به پیشرفت آن کمک نماید. چرا که در صورت ثبت اطلاعات جدید در اطلس جهانی این بازی مقادیری پول به بازیبازان تعلق خواهد گرفت که از طریق آن قادر به خریداری کردن آیتم های مورد نیاز خود در ایستگاه های فضایی گوناگون خواهند بود. حال که بحث ایستگاه های فضایی به میان آمد بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در نقاط مختلف از کهکشان های موجود در دنیای بازی No Man’s Sky ایستگاه های فضایی مختلفی وجود دارد که بازیبازان می توانند از طریق آن ها به انجام فعالیت هایی نظیر سوخت گیری و داد و ستد بپردازند. در واقع در بازی No Man’s Sky این شما هستید که تعیین کننده ی هدف نهایی از انجام این بازی خواهید بود. به عبارت بهتر دنیای بی انتهای این بازی به شما اجازه خواهد داد که در صورت تمایل تمام وقت خود را در سطح تعدادی محدود از سیاره های محبوب خود گذرانده و به کشف سانتی متر به سانتی متر از اسرار نهفته در دل آن ها بپردازید. یا این که در قامت یک کریستف کلمب فضا نورد ظاهر شده و به ماجراجویی گسترده در دل کهکشان های مختلف بپردازید. در واقع در دل بازی No Man’s Sky درست همانند زندگی واقعی شما می توانید انسانی مهربان باشید که قدر منابع طبیعی موجود در سطح سیاره ها را دانسته و با عدم آسیب رسانی به موجودات ساکن بر روی آن ها یک زندگی مسالمت آمیز را در کنار تمامی موجودات زنده تجربه می نماید. یا این که قادر خواهید بود با تبدیل شدن به انسانی طمع کار به غارت منابع موجود در دل سیاره ها به شکل بی رویه بپردازید و به موجب درگیری مستمر با موجودات فضایی حاضر در کهکشان های مختلف (به جای داد و ستد و مراوده با آن ها) در قامت یک موجود پلید و شرور ظاهر شوید. به این ترتیب نوع انجام بازی No Man’s Sky تنها و تنها به خود شما بستگی خواهد داشت و این شما هستید که تعیین می کنید به چه ترتیبی قصد لذت بردن از گیم پلی این بازی را خواهید داشت. در بخش پایانی از پیش نمایش بازی No Man’s Sky به نکات جالبی از نحوه ی طراحی دنیای این بازی اشاره خواهیم کرد.               

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید