غول مدرن روسیه چیست؟ (آشنایی با یکی از پیشرفته ترین تسلیحات جنگی جهان)

0

غول مدرن روسیه چیست؟ (آشنایی با یکی از پیشرفته ترین تسلیحات جنگی جهان)

با عرض سلام به شما عزیزان و سروران گرامی، آرزوی آدینه ای خوش و پر از خوشحالی را برای شما سروران داریم.هدیه دیگر ما در این آدینه،آشنایی با تانک مدرن آرماتا است.تانک روسی که به تازگی معرفی شده است.با ما همراه باشید.

 

سرانجام انتظارها بعد از چند  سال به پایان رسید و در رژه پیروزی سال ۲۰۱۵ میلادی این تانک به نمایش در امد و بعد از مدتی جزئیات  زیاد از  این طرح انقلابی  که تغییرات بسیاری  نسبت به تانک های روسی قبلی داشت منتشر شد. تانک جدید تی ۱۴ ارماتا نام گرفت. آرماتا چنین تانکی است با یک برجک بدون خدمه . تانک دارای سه خدمه است که درون  بدنه در یک کپسول زرهی محافظت شده قرار دارند تا در صورت انفجار مهمات درون تانک اسیب نبینند . فرمانده دارای یک سامانه پانورماتیک (دید گسترده )  با کانال دید حرارتی   نسل سوم است که روی برجک اصلی سمت راست  نصب است و توسط فرمانده از درون تانک هدایت می شود   و قابلیت چرخش ۳۵۰ درجه را دارد و دارای  مسافت یاب لیزری  مستقل  با برد ۷٫۵ کیلومتر است . سامانه دید پانورماتیک  دارای  برد کشف هدف از ۷٫۵ کیلومتری در روز  و با کمک سامانه  حرارتی از ۳٫۵ کیلومتری در شب است . همچنین فرمانده دارای  سامانه مکان یاب گلنوس و بر اساس تصاویر منتشر شده از کابین تانک ،  دارای  سامانه نقشه خان  دیجیتال  ماهواره ای است.

آرماتا  دارای یک موتور  دیزل ۱۲ سیلندر   ChTZ 12Н۳۶۰ (A-85-3A) 1500 تا ۲۰۰۰  اسب بخار در  عقب بدنه است که با در نظر گرفتن وزنش دارای رانش  به وزن ۳۰   اسب  بخار بر تن است  که بالاترین رقم بین تانک های موجود است. موتور این تانک را می تواند  برای عملکرد بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اسب بخار تنظیم کرد  . تانک دارای  یک گیربکس  اتوماتیک ۱۲ سرعته (برخی منابع  ۱۶ سرعته)است که میتواند تانک را به سرعت۹۰ کیلومتر بر ساعت برساند و برد ان ۵۰۰ کیلومتر است . میتوان موتور تانک را در عرض ۳۰ دقیقه تعویض کرد. سلاح اصلی که در حال حاظر  در نسخه های پیش تولید نصب شده ، توپ ۱۲۵ م م  ۲۲A82-1M است. این توپ نسخه ارتقا یافته توپ ۱۲۵ م م ۲ ای ۴۶ است که روی تانک های چون تی ۷۲ و تی ۹۰ نصب شده ولی این نسخه ارتقا یافته  و دارای  ۲۰ % دقت بیشتر و سرعت دهانه بیشتر  است وبه دلیل سرعت دهانه بیشتر مهمات هاش تاثیر بیشتری  دارد. این توپ نیز دارای گلوله گذار چرخفلکی است  ولی سیستم ان با نسخه نصب شده در تی ۶۴ تا تی ۹۰ فرق دارد. در سیستم جدید ، خشاب دایره ای شکل مهمات در پشت سر  خدمه قرار دارد و سر گلوله ها به طرف بالا قرار گرفته اند و در این نسخه  پوکه و مهمات سرهم است در حالی که در توپ ۱۲۵ م م ۲ ای ۴۶ مهمات از خرج پرتاب جدا بوده. در صورت نفوذ مهمات و انفجار مهمات درون ارماتا  با در نظر گرفتن قرار گرفتن سر مهمات  به طرف بالا، به طرف بالا شلیک شده و  تنها باعث کنده شدن برجکی می شود که خدمه ای درون ان نیست و از طرفی خدمه درون کپسول زرهی خود ایمنی لازم را دارند. سامانه گلوله گذاری  میتواند بین ۱۰ تا ۱۲ گلوله در دقیقه  لود کند و برد موثر ان ۸۰۰۰ کیلومتر است  این توپ میتواند مهمات انرژی  جنبشی  جدید با نام  Vacuum-1 با توان نفوذ در ۹۰۰ تا ۱۰۰۰  م م زره در ۲۰۰۰ متر را شلیک کند که عملا توان شکار تانک های موجود غربی را دارد و از مهمات ام ۸۲۹ ای۳ امریکا نیز قدرتمند تر است ولی در حال حاظر اطلاعات بیشتری از این مهمات در دست نیست.

همچنین این توپ توان پرتاب موشک ضد تانک  ۳UBK21 Sprinter  را دارد که برای این تانک طراحی شده و دارای  سرعت بیش از ۲ ماخ   و برد بیش از ۶۵۰۰ متر است و  در ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ م م زره نفوذ می کند  و از قرار معلوم این موشک نیز دارای سامانه هدایت لیزری است .مشخصاتی از این موشک هنوز اعلام نشده است . در نمونه های به نمایش گذاشته شده یک مسلسل ۷٫۶۲ م م کنترل شونده از درون  تانک با وسیله فرمانده  روی برجک دیده شده است. این مسلسل  با ۱۰۰۰ گلوله با کمک سامانه پانورماتیک فرمانده هدایت می شود  و میتوان در روز و شب تمامی ۳۶۰ درجه را پوشش دهد و اگرچه در لیست جنگ افزارهای  ارماتا  مسلسل ۱۲٫۷ م م نیز امده  ولی تا کنون روی ای تانک دیده نشده است. تانک ۴۵ گلوله ۱۲۵ م م حمل میکند که ۳۲ گلوله درون خشاب  توپ و مابقی به شکل ذخیره قرار دارد. دیگرسیستم دفاعی ارماتا  سامانه  دفاعی فعال برای نابودی موشک ها و راکتهای ضد تانک است.این سامانه با نام APS و یا Afghanit  بر اساس سامانه ضد موشک  دروزد ۲ ساخته شده که در دهه ۱۹۸۰ در شوروی طراحی شد و روی چند تانک تی ۵۵ ازمایش شد ولی هرگز به مرحله عملیاتی گسترده  نرسید.

ارماتا دارای دو نوع سیستم برای مقابله با پرتابه دشمن  است. یکی نارنجک انداز های   دو زا برای ایجاد پرده دود  و  سامانه ای برای پرتاب  خرج انفجاری بر ضد  موشک ویا راکت دشمن. این نارنجک اندازها روی بدنه قرار دارد که شامل  ۲۴  نارنجک  که به صورت عمودی  درون  سقف برجک  قرار گرفته احتمالا برای مقابله با موشک های  حمله کننده از بالا  مانند جولین و یا اسپایک  و  همچنین دو مجموع نارنجک  انداز  هر کدام با ۱۲ نارنجک انداز که به صورت افقی  درون لانچر خود قرار دارند و البته لانچر توان چرخش به طرفین را دارد. چهار رادار که در بالا از انها نام برده شده برای  پرتاب نارنجک اندازهای دودزا هستند که با تشخصی پرتابه مانند موشک های    چون جولین با پرتاب نارنجک انداز دود از  دست به استتار تانک زند. ولی این رادارها وظیفه هشدار به سامانه نابود کننده موشک را نیز دارند. برای نابودی  پرتابه دشمن دارای ۵ پرتاب کننده در دو سمت  بدنه بین برجک و بدنه است(در مجموع ۱۰ عدد) که سر انها دارای زاویه های مختلف است و ۱۲۰ درجه  در هر سمت جلوی برجک را پوشش میدهد از این رو نمی تواند   تمامی ۳۶۰ درجه را پوشش دهد.  رادارهای  این سامانه در جلوی برجک قرار دارد. دو رادار هر یک  در جلوی  برجک در هر سمت قرار دارد که از نوع ارایه  فازی است و میتواند ۴۰ هدف را رهگیر کند .این سیستم با محاسبه سریع فاصله هدف تا تانک دست به پرتاب  یک خرج انفجاری میکند که در نزدیکی موشک  یا راکت دشمن منفجر شده و ان را تخریب میکند.

با تشکر از jangaavaran

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید