فارغ التحصیلان در طرح آمایش آموزش عالی ساماندهی می‌شوند

0

وزیر علوم با بیان اینکه سال آینده برای تامین تجهیزات علمی کشور تلاش بیشتری می‌شود، از موارد مطرح شده در طرح آمایش آموزش عالی مانند ساماندهی فارغ التحصیلان خبر داد.

محمد فرهادی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  در خصوص بازنگری رشته‌های تحصیلی گفت: کار بازنگری حدود 50 درصد از رشته‌های تحصیلی با بیش از 10 سال قدمت که نیاز به اصلاح و یا کنار گذاری داشتند را به صورت 100 درصد انجام دادیم و 50 درصد مابقی رشته‌ها تا حدود 70 درصد بازنگری شده‌اند.

وی افزود:‌ بازنگری رشته‌های تحصیلی بخصوص در رشته‌های فنی و مهندسی‌، علوم پایه ، کشاورزی، هنر و…  کار بسیار ضروری بوده که باید رشته‌ها نو بخصوص در رشته‌های فنی و مهندسی بیشتر به سمت کارآموزی و کارورزی هدایت شوند. 

فرهادی با اشاره به ساماندهی آموزش عالی در قالب طرح آمایش آموزش عالی که تهیه و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، بیان کرد: ابلاغ لازم و برنامه عمل این طرح از سال آینده به طور جدی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: از جمله موارد عمده مطرح شده در این طرح می‌توان به منطقه بندی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی (در 10 منطقه در سطح کشور تقسیم می شوند)، رتبه بندی دانشگاه‌ها (در سطح بین المللی‌، منطقه ای و…)، توجه به اقتصاد آموزش عالی، تقویت دوره‌های تحصیلات تکمیلی و پژوهش‌های علمی و کاربردی در کنار پژوهش‌های بنیادی برای رفع مشکلات کشور و منطقه، جذب نیروهای انسانی کارآمد‌ ، ساماندهی فارغ التحصیلان و ارتباط بین شغل و تحصیل و.. اشاره کرد.

وزیر علوم بیان کرد: امیدواریم در سال آینده توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی‌، تامین تجهیزات علمی کشور تکمیل و گسترش آزمایشگاه‌های ملی و مرجع که هم به دانشگاه و هم به منطقه ارائه خدمت می‌کنند را داشته باشیم در واقع این برنامه‌ها تا حدی انجام شده و در سال آینده تلاش می شود برای گسترش و تکمیل هر چه بیشتر آنها گام برداشته شود.

وی در پایان با اشاره به برخی اقدامات در سال 94 اظهار داشت: امسال یکی از اقدامات مورد توجه جذب اساتید نخبه ایرانی بوده که در دانشگاه های ایران آموزش دهند و دوره برگزار کنند، همچنین برخی اساتید خارجی برای برگزاری دوره های آموزشی به ایران دعوت شدند. اقدام دیگر در سال 94 تکمیل 500 هزار متر مربع فضاهای کاربری آموزشی و مقاوم سازی برخی فضاهای آموزشی بوده است. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید