فاکسکان، کمپانی ژاپنی شارپ را به مبلغ 3.5 میلیارد دلار خریداری کرد

0

فاکسکان، کمپانی ژاپنی شارپ را به مبلغ 3.5 میلیارد دلار خریداری کرد

مدت زمان زیادی بود که کمپانی تایوانی فاکس­کان قصد تصاحب کردن کمپانی ژاپنی و نام آشنای شارپ را داشت. فاکس­کان بزگترین تولید کننده ی قطعات رایانه ای و الکتروینیکی در جهان به حساب میآید و در عین حال بزرگترین صادر کننده ی کشور تایوان نیز محسوب میشود. کمپانی شارپ نیز از جمله کمپانی های فعال در زمینه ی صنایع الکترونیکی است که از سال 1912 فعالیت خود را آغاز کرد و امروز شارپ به عنوان بزرگترین تولید کننده ی تجهیزات اداری در جهان شناخته میشود و همچنین پنجمین تولید کننده ی تلویزیون در جهان است. پس از مدت ها این دو کمپانی با هم به توافق رسیده اند و فاکس­کان 66 در صد از سهام این کمپانی را در اختیار گرفته است.

 

طبق این قرار داد، فاکس­کان 66 در صد از سهام کمپانی شارپ را به مبلغ تقریبا 3.5 میلیارد دلار در اختیار گرفته است و البته فاکس­کان همین ابتدا سرمایه گذاری قابل توجهی را در این کمپانی انجام داده است. این مبلغ در مقایسه با مبلغ 5.8 میلیارد دلاری که در فوریه گزارش شده بود کاهش بسیار زیادی داشته است.

سر آغاز این معامله از جایی شروع شد که فاکس­کان از بدهی شارپ مطلع شد که طبق شایعات مبلغ این بدهی حدودا 3.1 میلیارد دلار بوده است. این داستان با مشکلات مالی طولانی مدت شارپ همراه شده بود و فاکس­کان بسیار علاقمند برای خرید این کمپانی بود اما توانایی پرداخت این مبلغ را به طور کامل در آن زمان نداشت.

شارپ چندین سال در حال مبارزه با مشکلات مالی خود بود که این مشکلات تقریبا از سال 2012 شروع شدند. با این وجود شارپ همچنان از پیشروان فناوری صفحه نمایش ها به شمار میرفت. دقیقا قبل از اینکه فاکس­کان وارد این ماجرا شود، شارپ بحث هایی در مورد واگذاری این کمپانی به یک شرکت خارجی با یک کنسرسیوم متشکل از سرمایه داران که حمایت دولت را پشت خود داشتند انجام داده بود و آن ها علاقه ای به فروش شارپ به یک رقیب خارجی نداشتند. بدین ترتیب معامله با فاکس­کان اولین واگذاری یک شرکت الکترونیکی اصلی ژاپنی به یک کمپانی خارجی به شمار میرود که نشان از آن دارد که ژاپنی ها باید نگران مشکلات مالی کمپانی های بزرگ خود باشند.

موسس و مدیر عامل فاکس­کان در مورد این قرار داد گفته است که: ” بنده از چشم انداز این اتحاد بسیار هیجان زده هستم و ما با همه ی کسانی که در شارپ مشغول به کارند همکاری خواهیم کرد. ما بیش از چیزی که انتظار داشته ایم به دست آورده ایم و مطمئن هستیم که میتوانیم پتناسیل واقعی شارپ را آزاد کنیم و با کمک به یکدیگر به ارتفاعات رفیعی دست پیدا کنیم. “

اکنون این دو کمپانی با هم به توافق رسیده اند و مطمئنا فاکس­کان با کمک تجهیزات و فناوری های شارپ به دنبال افزایش قدرت و ظرفیت تولید خواهد بود. پیش بینی ها این است که این کمپانی باعث ایجاد ارتباط خوبی بین فاکس­کان و اپل شود، با توجه به این که آیفون های پیشین اپل به صفحه نمایش های ساخت شارپ مجهز بودند. با وارد شدن فاکس­کان به دنیای صفحه نمایش ها، فرصت های تجارت جدید و مشتریان جدیدی را نیز برای این کمپانی به همراه دارد. قرارداد بین دو کمپانی در روز دو آوریل به امضا خواهد رسید. نظر شما در مورد این رویداد چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید