فرصت طلایی برای حمایت از بیماران سوختگی/ متوسط هزینه درمان یک بیمار سوختگی 300 هزار دلار است

0

وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه در زمان تصویب بودجه سال آینده به سر می‌بریم اکنون فرصت مناسبی برای مطرح کردن حمایت از بیماران سوختگی است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه پنجمین کنگره کشوری سوختگی با اشاره به اینکه درمان سوختگی بسیار سخت و پرهزینه است بیان کرد: اکنون فرصت مناسبی برای افزایش حمایت از بیماران سوختگی است زیرا اکنون زمان تصویب برنامه ششم توسعه و بودجه‌های سال آینده است.

وی با بیان اینکه بیماری سوختگی برای بیماران، اطرافیان و پزشکان ملال آور است عنوان کرد: سوختگی حادثه بدی است که باید پیشگیری شود، مجموع اعتبارات حمایت از بیماران سوختگی 35 میلیارد تومان در سال است، در حالی که این رقم در خارج از کشور یک میلیارد تومان به ازای هر نفر است.

هاشمی با اشاره به اینکه سالانه 25 هزار بیمار سوختگی داریم اظهار کرد: تعداد تخت‌های استاندارد سوختگی کمتر از 100 عدد است، در این دولت تلاش‌های بسیاری شد و اکنون نزدیک 1000 تخت سوختگی داریم اما گفتنی است حداقل به میزان 2.5 برابر این تعداد تخت نیاز داریم.

وی ادامه داد: حمایت بیمه‌ها در این امر بسیار لازم است، با وجود شروع حمایت‌های بیمه‌ای اما هنوز نقدهای زیادی وجود دارد. واقعیت این است که باید توجه ویژه‌ای به امر آموزش و پیشگیری شود.

وزیر بهداشت با اشاره‌ به حادثه‌ای که برای دانش‌آموزان شین‌آبادی اتفاق افتاده است، گفت: هیچ کدام از این بچه‌ها کمتر از 50 بار عمل نشدند، در حالی که اگر برای گرمایش آنها فکری کرده بودند رقم آن بیش از یک میلیون تومان نمی‌شد. سوختگی علاوه بر سختی و رنج زیاد هزینه زیادی را نیز برای دولت به بار می‌آورد.برای مراقبت از بیماران سوختگی، غذا، تجهیزات پزشکی، تغذیه مناسب، حمایت بیمه‌ای و … لازم است. باید بگویم هیچ کدام از این موارد در کشور در میزان حداقل هم وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه بیمه‌ها تقصیری ندارند اذعان کرد: بیمه‌ها مقصر نیستند زیرا باید یا حق بیمه‌ای خوبی بگیرند و یا از منابع عمومی استفاده کنند. مجلس و دولت در این خصوص باید تصمیم‌گیری کنند. تعدادی از بیماری‌های پرهزینه را معرفی کردیم تا به عنوان بیماری‌های خاص معرفی شوند از جمله این بیماری‌ها می توان به بیماری‌های اعصاب و روان، پوستی، خونی و ارثی اشاره کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: به طور متوسط هزینه درمان یک بیمار سوختگی 300 هزار دلار است، اگر یک هزارم این مقدار تأمین شود موفقیت‌هایمان بیشتر از این می‌شود. مردم هم می‌توانند کمک‌های بسیاری را به بیماران سوختگی بکنند زیرا تألمات روحی و روانی نیز بخشی از درمان آنهاست.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید