فرمول 1 ملکه مسابقات اتومبیل رانی (به بهانه شروع فصل جدید این مسابقات) – قسمت اول

0

فرمول 1 ملکه مسابقات اتومبیل رانی (به بهانه شروع فصل جدید این مسابقات) – قسمت اول

اتومبیل رانی در شاخه های مختلف همواره جزو مهیج ترین و پر طرفدار ترین مسابقات ورزشی بوده است اما در بین انواع گوناگون مسابقات اتومبیل رانی مسابقات فرمول 1 همیشه با هیجان مضاعفی دنبال می شود. این هیجان ناشی از قوانین دقیق و ریزه کاری های مبهوت کننده ای است که این مسابقات را شکل داده است. چند روزی بیشتر تا شروع فصل جدید این مسابقات باقی نمانده است و به همین دلیل بر آن شدیم تا در چند مطلب نگاهی به آنچه در این فصل شاهدش خواهیم بود بیاندازیم.

بازی تاج و تخت در فصل 2016 دنیای فرمول 1 پر هیجان تر از سال های گذشته ادامه پیدا میکند، تیم مرسدس بنز که دو سال گذشته را به راحتی با قهرمانی به پایان رسانده بود امسال با وجود پیشرفت های تیم فراری چندان کار آسانی نخواهد داشت و حتی رانندگان و مدیران تیم مرسدس هم در مصاحبه های خود به قدرت فراری در فصل جدید اشاره کرده اند. از سوی دیگر تغییرات در قوانین مسابقات جهت جذب تماشاگران امسال نیز بحث های داغ و جنجالی ای در پی داشته است، تغییراتی مانند شیوه جدید حذف رانندگان در زمانگیری ها و همچنین تغییرات ظاهری خودرو ها و اضافه شدن عضوی روی بدنه خودرو جهت محافظت بیشتر از راننده در هنگام تصادفات احتمالی از جمله مباحثی است که واکنش های مثبت و منفی فراوانی چه از طرف تیم ها و چه از سوی طرفداران این ورزش به همراه داشته است. اما تغییرات در فصل جدید فرمول 1 تنها به این موارد ختم نمی شود، تغییرات راننده ها از یک سو و تغییرات تیم ها از سوی دیگر خانه تکانی اساسی در چیدمان تیم ها و راننده ها به وجود آورده است. تغییرات تیم ها با اضافه شدن یک تیم از کشور آمریکا هیجان انگیز شده است و از طرفی بازگشت نام رنو به مسابقات در قالب یک تیم مستقل خاطرات زیادی برای طرفداران فرمول 1 زنده خواهد کرد. در این تغییرات تیمی رانندگان زیادی نیز جابجا شده اند و در میان رانندگان حتی نام یک جوان ایرانی-کانادایی نیز به چشم میخورد.

فصل گذشته دنیای موتور اسپورت یکی از تلخ ترین سال های خود را سپری کرد و یکی از دلایل آن از دست دادن ژولز بیانکی راننده جوان و با استعداد تیم ماروشا بود. ژولز آندره بیانکی در پنجم اکتبر سال 2014 و در دور چهل سوم مسابقه پیست بارانی سوزوکا ژاپن کنترل خودروی خود را از دست داد و برخورد شدیدی با یکی از خودرو های امدادی کنار پیست داشت که موجب آسیب دیدگی شدید مغزی این راننده شد، وی بعد از 9 ماه مقاومت سر انجام در تاریخ 17 جولای 2015 در سن 25 سالگی درگذشت. ژولز تنها قربانی خطرات مسابقات اتومبیلرانی نبود اما در مسابقات فرمول 1 او بعد از مرگ قهرمان افسانه ای این مسابقات یعنی آیرتون سنا در سال 1994 اولین راننده ای بود که بر اثر صدمات حین مسابقه کشته شده بود. مرگ بیانکی که عضو انجمن استعداد های جوان فراری نیز بود تاثیر زیادی بر این مسابقات گذاشت. اضافه شدن Virtual Safety Car (VSC) و ایده های فراوان برای اضافه شدن عضوی جهت محافظ از رانندگان در هنگام تصادف از جمله آنها بود.

 عضو مورد نظر که موقتا به نام Halo شناخته میشود در تمرینات 8 روزه پیش فصل در بارسلونا اسپانیا توسط برخی از تیم ها آزمایش شد و واکنش های مثبت و منفی رانندگان همچنان ادامه دارد و بحث داغی در محافل مختلف پیرامون این عضو ادامه دارد. تصویری که در بالا مشاهده میکنید نمونه اولیه Halo است که در تمرینات پیش فصل توسط تیم فراری تست شد. تغییر بزرگ دیگر این فصل مسابقات که مانند Halo هنوز قطعی نشده است حذف رانندگان بصورت Knock out در هنگام زمانگیری است. این تغییر جهت بالا بردن هیجان در روز مسابقه انجام شده است زیرا هر راننده فارغ از نوع خودرویی که با آن به مسابقه میپردازد تنها با یک اشتباه کوچک ممکن است به انتهای جایگاه رانندگان در خط شروع مسابقه سقوط کند و در تمام طول مسابقه مجبور به سبقت گیری باشد تا به جایگاه اصلی خود برگردد. قسمت دوم این مطلب که به زودی منتشر خواهد شد را از دست ندهید زیرا در آن نگاهی به وضعیت تیم ها و رانندگان آنها در فصل جاری خواهیم انداخت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید