فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید تا کشتار در یمن پایان یابد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از مشرق، یک بیمارستان وابسته به «پزشکان بدون مرز»، یک مدرسه، یک کارخانه چیپس سیب زمینی. طبق قوانین بین المللی، این ها نباید هدف حمله نظامی قرار بگیرند. با این حال، در چند روز اخیر همه آن ها توسط هواپیماهای متعلق به ائتلاف به رهبری سعودی بمباران و بیش از چهل غیرنظامی کشته شدند.

فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید تا کشتار در یمن پایان یابد

ایالات متحده در این کشتار «همدست» است. آمریکا این ائتلاف را از راه های مختلف، از جمله فروش سلاح به سعودی(با هدف تقویت نظامی آن ها بعد از توافق هسته ای با ایران) پشتیبانی می کند. کنگره باید فروش سلاح را تعلیق کند و رییس جمهور اوباما باید بی سر و صدا به ریاض اطلاع دهد که اگر از هدف قرار دادن غیرنظامیات دست نکشد و با مذاکرات صلح موافقت نکنند، امریکا کمک های ضروری خود را به آن قطع می کند.

این حملات هوایی شاهد دیگری بر این حقیقت است که سعودی ها کارزار بمباران خود را علیه شبه نظامیان حوثی که صنعا را در کنترل دارند، از زمان تعلیق مذاکرات صلح و شکست آتش بس تشدید کرده است. این اقدامات سعودی تنها بازتاب یکی از این دو احتمال است. یک، سعودی ها و متحدان عمدتا عرب سنی آن ها هنوز نحوه شناسایی اهداف نظامی را یاد نگرفته اند. دوم، آن ها به کشته شدن غیرنظامی ها هیچ اهمیتی نمی دهند.

فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید تا کشتار در یمن پایان یابد

بمباران بیمارستان که به تنهایی باعث کشته شدن 15 غیرنظامی شد، چهارمین حمله ائتلاف سعودی  به تاسیسات زیر نظر پزشکان بدون مرز در یک سال اخیر است، علی رغم این که مکان این بیمارستان ها در یمن بارها به همه طرفین درگیری اطلاع داده شده است.

در مجموع، جنگ یمن تاکنون بیش از 6500 کشته به جا گذاشته و بیش از 2.5 میلیون نفر را آواره کرده و یکی از فقیرترین کشورهای جهان را از وضع محرومیت به وضع ویرانی سوق داده است. یکی از تازه ترین گزارش های سازمان ملل، ائتلاف عربستان را مسوول 60 درصد از مرگ و میر و مجروحیت کودکان در یمن از ابتدای شروع حملات هوایی معرفی کرده است. هم سازمان های حقوق بشری و هم سازمان ملل اعلام کرده اند که در یمن جنایات جنگی صورت گرفته است.

فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید تا کشتار در یمن پایان یابد

سعودی، که جنگ هوایی را در مارچ 2015 آغاز کرد، مسوول شعله ور کردن بحران داخلی در یمن و جنگ با حوثی‌هاست، یک گروه شیعه بومی که ارتباطاتی هم با ایران دارند. سعودی ها ایران را مهم ترین دشمن خود می دانند و می ترسند که ایران نفوذ بیشتری در منطقه به دست بیاورد.

گرچه بیشتر کارشناسان معتقدند که این تهدید (حوثی ها) بزرگنمایی شده است، آقای اوباما تصمیم گرفت از دخالت عربستان در یمن حمایت کند- بدون کسب مجوز رسمی از کنگره- و باز هم سلاح های بیشتری به عربستان فروخت. گفته می شود، از زمان شروع ریاست جمهوری اوباما تاکنون حدود 110 میلیارد دلار از سوی دولت امریکا به عربستان فروخته شده که شامل بالگردهای آپاچه و انواع موشک ها می شود.

فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید تا کشتار در یمن پایان یابد

به علاوه، آقای اوباما کمک های ضروری دیگری از قبیل کمک های اطلاعاتی، سوخت رسانی هواپیماها و شناسایی اهداف حملات هوایی نیز به ائتلاف سعودی انجام داده است. کارشناسان می گویند اگر آمریکا کمک هایش را قطع کند، ائتلاف سعودی زمینگیر می شود. برعکس، وزارت خارجه، هفته پیش، با فروش 1.15 میلیارد دلار تسلیحات دیگر شامل تانک و سایر تجهیزات به سعودی برای جایگزینی با آیتم های نابود شده در جنگ موافقت کرده است. کنگره قدرت جلوگیری از این فروش دارد؛ سناتور کریس مورفی(دموکرات از کنتیکت) می گوید که این احتمال را با دیگر قانونگذاران مطرح کرده است. ولی به دلیل مسایل سیاسی، شانس موفقیت کم است.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به
معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای
منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید