فساد چه شکلیه؟!

0

گیگر :

در مباحث فلسفی، الهی یا اخلاقی، فساد به انحراف معنوی یا اخلاقی از یک ایده‌آل گفته می‌شود. با همراه باشید تا اشکال مختلفی از فساد را ببینید.

فرو‌ریختن ساختمان رانا پلازا؛ ساختمانی که در زمینی سست و مرطوب در بیرون داکا، پایتخت بنگلادش، ساخته شده بود، ۱۱۳۵ کارگر را که اکثر آن‌ها دوزندگان لباس برای خرده فروشان غربی بودند، به کشتن داد. طبق گفته یکی از مهندسان ارشد اداره توسعه شهری داکا، مالک این ساختمان مجوز مناسب را نداشت و ۳ طبقه به طور غیرقانونی به طبقات این ساختمان اضافه شده بود. این فاجعه، در میان بدترین حوادث صنعتی جهان جای دارد و آغازگر درخواست بهبود ایمنی در بنگلادش شد که دومین صادرکننده بزرگ جهان در حوزه پوشاک آماده است. خرده‌فروشان دنیای مد معتقدند این تراژدی باعث شد بیشتر با یکدیگر همکاری کنند تا از کارگران محافظت کرده و ایمنی ساختمان‌ها را در اولویت قرار دهند. برخی کشورها قوانینی برای شفاف‌سازی این زنجیره تأمین پوشاک نیز تصویب کردند.

تخریب جنگل آمازون برزیل، بزرگ‌ترین جنگل استوایی دست نخورده‌ جهان، در سال ۲۰۱۵، تا ۱۶ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که دولت برزیل تلاش کرد قانونی وضع کند و قطع غیرقانونی درختان این جنگل در منطقه‌ای به بزرگی اروپای غربی را متوقف سازد. دولت قطع غیرقانونی درختان را علت اصلی از بین رفتن درختان منطقه آمازون می‌داند. هر سال نزدیک به ۵۰۰۰ کیلومتر مربع از جنگل‌های استوایی این منطقه به دلیل قطع غیر‌قانونی درختان توسط قاچاقچیان چوب نابود می‌شوند. طبق گزارش ملل متحد و اینترپل، قطع غیرقانونی درختان به فساد در دولت برمی‌گردد و نمی‌تواند بدون رضایت مسئولان دولتی که مسئول محافظت از جنگل‌ها هستند، اتفاق بیفتد. طبق این گزارش، ۱۵ الی ۳۰ درصد چوب‌هایی که در سراسر جهان معامله می‌شوند، به صورت غیرقانونی به دست آمده‌اند.

در سال ۲۰۱۵ به دنبال انفجار مواد شیمیایی در بندر شهر تیانجین چین ۱۶۵ نفر کشته شدند. دولت چین خسارات ناشی از این انفجار را بیش از ۱ میلیارد دلار برآورد کرد. طبق گزارش یکی از منابع رسمی، احتراق مواد شیمیایی خطرناکی که به صورت نادرست و غیر قانونی در این بندر انبار شده بودند، دلیل اصلی این انفجار بوده است.

فولکس واگن در سال ۲۰۱۵ اعتراف کرد که حدود ۱۱ میلیون دستگاه از اتومبیل‌های خود در سراسر جهان را با نرم افزاری برای تقلب در آزمون مواد آلاینده موتورهای دیزلی تجهیز کرده بود که میزان دود و آلودگی تولید شده را کمتر از میزان واقعی نشان می‌دادند.

در سال ۲۰۱۵ مشخص شد درآمد شرکت توشیبا طی چندین سال نزدیک به ۱.۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این بزرگ‌ترین رسوایی مالی ژاپن پس از رسوایی شرکت المپوس در سال ۲۰۱۱ به ‌شمار می‌رود.

فیفا نزدیک به دو دهه درگیر بحران ناشی از تحقیقات ایالات متحده آمریکا به اتهام فساد گسترده مالی بود. سپ بلاتر که از سال ۱۹۹۸ ریاست این سازمان را بر عهده داشت، به دلیل نقض قوانین و اصول اخلاقی در ماه دسامبر ۲۰۱۵ از ادامه‌ فعالیت‌های فوتبالی محروم شد.

جیمی مورالس، یکی از کمدین‌های سابق تلویزیون به عنوان ریاست جمهوری کشور گواتمالا در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد. مردم به دلیل خشم از فساد سیاسی کشف شده توسط کمیته بین‌المللی علیه بخشودگی مالیاتی در گوآتمالا، وی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند. این کمیته بین‌المللی از یک اداره فراموش شده و ناشناخته در ملل متحد به نیرویی تبدیل شد که رئیس جمهور اتو پرز را اخراج کرد. اطلاعات به دست آمده از تلفن همراه یک تاجر چینی که به عنوان یک کلاهبردار گمرکی دستگیر شده بود، برای گره‌گشایی از یک توطئه مورد استفاده قرار گرفت. در این توطئه واردکنندگان کالا رشوه می‌دادند تا مالیات ندهند. طبق گفته کمیته بین‌المللی علیه بخشودگی مالیات در گوآتمالا، این کلاهبرداری به پرز و معاونش ختم می‌شد.

۴۳ نفر از معلمین و دانش‌آموزان شهر ایگوالا در جنوب غربی مکزیک پس از درگیری با پلیس محلی در سال ۲۰۱۴ مفقود شدند. طبق گفته‌ دولت، این دانش‌آموزان توسط مأمورین فاسد پلیس محلی بازداشت و به یک باند مواد مخدر تحویل داده شدند. سپس اجسادشان در محل ریختن زباله سوزانده و خاکسترشان در رودخانه ریخته شد. با این حال، متخصصین بین‌المللی بر این باورند که همه اجساد دانش‌آموزان در محل ریختن زباله سوزانده نشده و این تحقیق پر از نقص است. تاکنون تنها باقی‌مانده یکی از دانش‌آموزان گم شده شناسایی شده و این که چه اتفاقی برای سایرین افتاده، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

طبق فهرست سال ۲۰۱۵ شرکت ترنسپرنسی اینترنشنال در مورد فساد دیده شده بخش دولتی، بیش‌ از ۶ میلیارد نفر از مردم سراسر جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که به صورت جدی درگیر فساد دولتی هستند که منجر به ایجاد نابرابری و استثمار می‌شود. گزارش سالانه این شرکت، میزان آگاهی از فساد را علی‌رغم این که اکثراً در خفا و به صورت پنهانی انجام می‌شود، می‌سنجد. در این ارزیابی مشخص شد که دو سوم از ۱۶۸ کشور جهان درگیر مشکلات جدی ناشی از فساد هستند.

سال گذشته عبور یک میلیارد مهاجر از دریای مدیترانه ثبت شده است که این آمار پنج برابر بیشتر از سال ۲۰۱۴ است. طبق تخمین سازمان بین‌المللی مهاجرت، طی سال گذشته نزدیک به ۸۰۵ نفر در شرق و ۲۸۹۲ نفر در مرکز دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند. قاچاقچیان انسان که توسط شبکه‌ای از مجرمین کیفری اداره می‌شوند، نقش اصلی را در سفر بسیاری از این مهاجرین ایفا می‌کنند.

در سال ۲۰۱۳ پس از انجام آزمایشات ژنتیکی بر روی گوشت همبرگر‌های موجود در سوپرمارکت‌های بریتانیا و ایرلند، بقایایی از گوشت اسب پیدا شد. گروه‌های جنایتکار ناشناس به خاطر دستیابی به سود بیشتر، میلیون‌ها تن گوشت گاو گران قیمت را با گوشت اسب ارزان‌تر جا‌به‌جا کرده بودند.

بیش از ۱۱.۵ میلیون سند از یک شرکت حقوقی پانامایی به نام موساک فونسکا به بیرون درز پیدا کرد. این مدارک که به نام اسناد پاناما مشهور شدند، نشان می‌دادند که این شرکت به برخی از قدرتمندان و ثروتمندان جهان برای فرار از پرداخت مالیات آن هم در مقیاسی بزرگ کمک کرده است. این افراد با تأسیس شرکت‌های فرضی و جعلی، قوانین مالیاتی را دور زده‌اند.

در انتخابات سال ۲۰۰۷ کنیا، زمانی که پیروزی وای کیباکی، رئیس جمهور فعلی این کشور، اعلام شد، درگیری‌هایی بین دو گروه مخالف و موافق به وجود آمد که در نهایت منجر به آوارگی ۳۵۰ هزار نفر شد. همچنین بیش‌ از ۱۲۰۰ نفر قتل‌عام و سلاخی شدند. طی انتخابات دوره‌ قبلی کنیا هم در شمارش نهایی آرا تقلب صورت گرفته بود.

محمد بوهاری در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۵ نیجریه با شعار سرکوب فساد مالی به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد. بوهاری پس از ریاست جمهوری به قول خود عمل کرد و به مبارزه با فساد پرداخت. وی اظهار داشت مبالغ هنگفتی از خزانه دولت چپاول شده است. به همین دلیل به بازرسان اجازه داد در مورد مقامات بلندمرتبه که زمانی دست‌نیافتنی بودند، تحقیق کنند. حزب دموکراتیک مردم جانشین خود را متهم به محاکمه و تعقیب مخالفانش کرد. بوهاری از بانک جهانی خواست تا به بازگرداندن ۳۲۰ میلیون دلاری که توسط رهبر نظامی سابق این کشور دزدیده شده بود، به وی کمک کند.

شما هم نمونه‌هایی را برای ما بنویسید!


 

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید