فضای موجود در “افغانستان” برای گفت و گوهای صلح مناسب نیست

0

خبرگزاری میزان – یک عضو شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به اظهارات محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت: شدت درگیری ها و حمله های انتحاری و انفجاری، ایجاد فرصت های مساعد برای گفت وگوهای صلح را از بین می برد.

فضای موجود در گزارش  گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “محمد اسماعیل قاسمیار” گفت: واقعیت عینی این است که جنگ در افغانستان شدت یافته و حمله های انتحاری، افزایش پیدا کرده است، و دست کم فضای موجود برای آغاز گفت وگوهای صلح مساعد نیست.

وی افزود: بدون شک مردم و دولت افغانستان خواهان صلح عادلانه، پایدار و صادقانه هستند و مذاکرات صلح زمانی می تواند آغاز شود و به نتیجه برسد که ابتدا، آتش بس صورت گیرد و جنگ متوقف شود.

قاسمیار گفت: آتش بس، صداقت و راستی آزمایی دو طرف را نشان می دهد و بدون متوقف شدن جنگ، چگونه می توان صلح برقرار کرد.

به گفته وی، دولت پاکستان اگر تمایل دارد گفت و گوهای صلح از سر گرفته شود، باید رهبری طالبان را به طور مستقیم وادار سازد که آنان خود برای گفت و گوهای صلح اعلام آمادگی کنند، نه اینکه اسلام آباد از زبان طالبان سخن بگوید.

قاسمیار به این باور است که اگر گروه طالبان به طور جدی خواهان صلح است باید هیأت واجد صلاحیت خود را تعیین و برای گفت و گو با شورای عالی صلح، معرفی کند.

به گفته این عضو شورای عالی صلح افغانستان، اگر خواست های فوق توسط پاکستان و طالبان عملی شود، امیدواری ها برای آغاز گفت وگوهای صلح، به وجود خواهد آمد.

قاسمیار بر این باور است که اگر طالبان هیأتی با صلاحیت را معرفی کند، یکدستی و صداقت آنان، برای برقراری صلح، مشخص خواهد شد، در غیر این صورت، صلح با چند پارچگی دنبال خواهد شد و این، صلحی نخواهد بود که مردم افغانستان به دنبال آن هستند.

قاسمیار، به صداقت پاکستان برای همکاری در گفت و گوهای صلح ، شک دارد و می گوید که اسلام آباد را متهم می کند که بیش از 10 سال از تروریست ها، حمایت کرده و باعث کشته شدن مردم بی گناه شده است و این سیاست دو پهلو را همچنان ادامه می دهد.

عضو کمیسیون روابط بین الملل شورای عالی صلح افغانستان تاکید می کند که پاکستان باید در عمل ثابت کند که حمایت از طالبان را کنار گذاشته و با صداقت برای برقراری صلح در این کشور تلاش می کند.

قاسمیار در رابطه با متوقف شدن گفت وگوهای صلح با طالبان پس از مرگ ملامحمد عمر رهبر پیشین طالبان گفت: افشای مرگ ملاعمر در حالیکه دو سال از آن می گذشت، درست در شرایطی صورت گرفت که قرار بود دور دوم گفت و گوهای صلح دولت افغانستان و طالبان آغاز شود و این موضوع برنامه ریزی شده بود تا روند مذاکرات را متوقف سازد.

وی، این افشاگری را عالمانه و عامدانه دانست که باعث توقف گفت و گوهای صلح و ایجاد مشکلات دیگر نیز شد.

قاسمیار گفت: ما از پاکستان به عنوان شریک استراتژیک خود انتظار داریم که پیامی صادقانه و به نفع صلح و ثبات افغانستان، داشته باشد و از سیاست های غیر شفاف پرهیز کند.

قاسمیار می گوید که پرسش هایی در افکار عمومی افغانستان وجود دارد که چرا در 12 سال گذشته، نیروهای خارجی به رهبری آمریکا یک گروه نه چندان بزرگ به نام طالبان را نه تنها از بین نبردند، بلکه با تقویت آنان به گسترش ناامنی، دامن زدند.

وی تاکید کرد که مردم افغانستان خواستار آن هستند که جواب این سئوال ها را به صورت قاطع و روشن بگیرند تا بتوانند به گفته های پاکستان و غرب اعتماد کنند.

این عضو شورای عالی صلح تاکید کرد که مردم افغانستان صلح پایدار می خواهند و نباید ازسرگیری گفت وگوهای صلح، کوششی برای سرپوش گذاشتن بر واقعیت ها و ادامه جنگ باشد.

قاسمیار، تصریح کرد: “دولت افغانستان با کسانی که باعث قتل و کشتار مردم افغانستان می شوند، صلح نخواهد کرد” و شورای عالی صلح از این موضع حمایت می کند. زیرا صلح، همزمان با کشتن زنان، کودکان و مردم بی گناه، میسر نخواهد بود و تداوم گفت و گوها، بدون آتش بس، جمع ضدین است که به نتیجه نخواهد رسید.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید