فعالیت بیش از هزار مدرسه آموزش از راه دور در کشور

0

مدیر مدارس آموزش از راه دور آموزش و پرورش از فعالیت هزار و 703 مدرسه آموزش از راه دور در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛ شاهمرادی مدیر مدارس آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش امروز در مراسمی که به مناسبت اولین جشنواره قلم برگزار شد، گفت‌: با مدارس آموزش از راه دور دو رویکرد مهم سند تحول بنیادین آموزش وپرورش که عدالت آموزشی و خدمات نوین آموزشی است تحقق می یابد. مدارس آموزش از راه دور در سال 1383با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع به کار کرد و در طی 11 سال میانگین سالی 200 هزار نفر از خدمات این مدارس بهره مند شدند.

وی ادامه داد: در واقع آموزش از راه دور نظام مکمل فرصت آموزشی در آموزش و پرورش است و با فراز و نشیب و آسیب شناسی دقیق امروز تمام و کمال در راستای تحقق عدالت آموزشی گام برداشته است و هچنین این ظرفیت را دارد که افراد بیشتری که امکان تحصیل در مدارس عادی را ندارند چه در داخل کشور و چه در خارج را پوشش دهد.

شاهمرادی اظهار داشت‌: در هزار و 703 واحد آموزشی تاکنون 180 هزار دانش آموز در دوره متوسطه اول و دوم تحت پوشش قرار گرفتند‌. یکی دیگر از اقدامات مثبت برای این مدارس این بود که آموزش و پرورش حدود 700 مدیر را رسما برای مدارس آموزش از راه دور (‌که بالای 100 دانش آموزداشتند ) ارسال کردند.

وی افزود: در سال گذشته 7 هزار مدرسه آموزش از راه دور دوره آموزش 40 تا 48 ساعته را به صورت آفلاین برگزار کردند چرا که خیلی از افراد هستند که نمی‌توانند در ساعت مشخص سر کلاس‌های آنلاین حضور داشته باشند.

وی بیان کرد: برای کاهش خطا در این مدارس امسال دوره 44 ساعته برای مدیران جهت آشنایی با ضوابط و مقررات گذاشته‌ایم چرا که آیین نامه های این مدارس با سایر مدارس متفاوت است و عدم اشراف مدیران به آنها می تواند درصد بروز خطا را افزایش دهد.

مدارس آموزش از راه دور ویژه افرادی است که یا در دسته لازم التعلیمی‌ها قرار دارند و یا در دسته بزرگسالان. در واقع افرادی که دارای شرایط سنی تحصیل هستند اما امکان حضور در مدارس را ندارند ( مانند معلولین جسمی یا دختران متاهل یا کسانی که دسترسی به دبیرستانها ندارند و نقاط دور هستند‌) در دسته لازم التعلیم قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر از این خدمات بهره مند شده‌اند، ادامه داد: این مدارس غیردولتی هستند و هزینه‌های آنها از سوی موسسان است که از سوی سازمان آموزش و پرورش مدیریت می‌شود‌. برای هر نیمسال تحصیلی 50 هزار تومان بعنوان شهریه ثابت و مطابق با شرایط استان‌ها برای هر واحد درسی بین 5 تا 10 هزار تومان در نظر گرفته شده که در کل می توان مجموع این هزینه‌ها را در حدود 150 تا 200 هزار تومان دانست.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید