فعالیت بیش از 50 شرکت دانش‌بنیان در کشور

0

دبیر جشنواره سلول‌های بنیادی گفت: با همکاری وزارت علوم و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری بیش از 50 شرکت دانش‌بنیان در مقوله سلول‌های بنیادی در کشور مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی ؛ امیرعلی حمیدیه دبير ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنيادی در اختتامیه اولین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول بنیادی و پزشکی بازیافتی که صبح امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد، اظهار داشت: در سال گذشته با کمک معاونت علمی و فناوری، وزارت علوم، آموزش و پرورش و وزارت بهداشت 800 نفر از محققان و دانشجویان علاقمند در این معاونت گرد هم آمدند و جلسات متعددی در زمینه‌های مختلف پژوهشی در قالب احیای قلب، چشم، استخوان و غضروف در کارگروه‌های مختلف تشکیل شد.

وی در خصوص فعالیت‌های ستاد سلولهای بنیادی گفت: ارائه خدمات به بیماران نیازمند صعب‌العلاح در داخل کشور و خارج یکی از افتخارات این ستاد است و همین سبب شده تا بیش از 50 شرکت دانش‌بنیان در کشور تأسیس شود.

حمیدیه تاکید کرد: المپیادهای دانش‌آ‌موزی با همت وزارت آموزش و پرورش و ستاد نانو برگزار شد و در همین راستا جایزه کنکور به همت وزیر آموزش و پرورش به این دانش‌آموزان المپیادی تعلق گرفت.

وی ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی ساخت سلول و ثبت‌نام بیش از هزار نفر در این کارگاه در داخل و خارج کشور از دیگر فعالیت‌های ستاد پژوهشی سلول‌های بنیادی است.

حمیدیه در پایان گفت: در سال گذشته با همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سیستم چابک راه‌اندازی شده و وزارت علوم از ایده و مقالات برتر حمایت مالی و کاری می‌کنیم.

ضرورت ادغام مراکز آموزش عالی سلول‌های بازساختی

در ادامه مراسم فرهادی وزیر علوم گفت: در بحث آموزش سلول‌های بنیادی 10 هزار کودک ناشنوا از نعمت شنیدن برخوردار شدند و ما به همت پژوهشگران و محققان توانستیم سلول‌های شنوایی را ترمیم نماییم.

وی بیان کرد: طب بازساختی سلول‌های درمانی یک بحث علم جدید است که همکاری پژوهشگران علوم پایه، بیولوژیک، مهندسی و ریاضی را می‌طلبد و ما باید با تأسیس مرکز آموزشی و تحقیقاتی واحد به این محققان جوان کشور در زمینه سلول‌های بنیادی کمک کنیم.

وزیر علوم در خصوص رشد پژوهش در زمینه سلول‌های بنیادی در کشور گفت: در کشور تاکنون 6 هزار مقاله در زمینه سلول‌های درمانی منتشر شده و 50 شرکت دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.

اهمیت دادن به نخبگان جوان سبب پیشرفت علم در کشور

 در ادامه مراسم سورنا ستاری گفت: سرمایه‌های مملکت نیروی انسانی و فرزندان این کشور هستند و ما باید به این دانشجویان جوان و نخبه اهمیت داده و اجازه ریسک کردن را برای پیشرفت علم پزشکی بدهیم.

وی بیان کرد: برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی و اتفاقات نو در پژوهش باعث پیشرفت علم پزشکی در زمینه سلول‌های بنیادی شده و کشور ما از بازار فوق‌العاده‌ای برای این تکنولوژی‌های جدید برخوردار است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص 5 میلیون دانشجو در کشور افزود: کشور ما یکی از بزرگترین منابع نیروی انسانی در جهان است و ما باید این جوانان را طوری تربیت کنیم که حاضر شوند برای کشورشان هزینه دهند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید