فعالیت 34 هزار بهورز و 6600 پزشک در شبکه بهداشت کشور/سلامتی بدون دخالت مردم معنا ندارد

0

معاون بهداشت از شاغل بودن 34 هزار بهورز و 6600 پزشک در شبکه بهداشت کشور خبر داد و گفت: طبق برنامه برای هر 3 هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت وجود خواهد داشت.

وی افزود: در استان های مازندران و فارس 4 میلیون و 400 هزار نفر دارای پزشک هستند و بنا داریم با گسترش سیستم شبکه تمام شهرهای کشور را تحت پوشش قرار دهیم.

وی بیان داشت: بر اساس این برنامه برای هر 3 هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت وجود خواهد داشت که برای هر فرد پرونده الکترونیک سلامت ایجاد می کند.

معاون بهداشت تصریح کرد: مردم سه دسته اند یا سالم هستند یا عوامل رفتاری همچون تغذیه ناسالم و عدم تحرک دارند یا دارای عوامل بیولوژیک همچون دیابت، بیماری قلبی، چاقی و مشکلات تنفسی هستند.

دکتر سیاری افزود: بیشترین مرگ و میر در کشور به دلیل سکته های مغزی و قلبی و سرطان هاست. 90 هزار ایرانی در سال سرطان می گیرند که 30 هزار نفرشان فوت می کنند و 2 هزار میلیارد دلار صرف درمان سرطان می شود در حالی که 40 درصد از این سرطان ها قابل پیشگیری است.

وی بیان داشت: برای کنترل بیماری های غیرواگیر و این عوامل بیولوژیک برنامه ای کشوری تدوین شده که در دست اجراست.

 سلامتی بدون دخالت مردم معنا ندارد

 معاون بهداشت با بیان اینکه سلامتی بدون مداخله و مشارکت مردم بی معناست گفت: مردم در سال 10 هزار میلیارد تومان سیگار می کشند. خطر سرطان ریه برای سیگاری ها 23 برابر است. شیوع قلیان زیاد است و در برخی قلیان ها مواد مخدر وجود دارد. پیشگیری از چنین مشکلاتی بدون مشارکت مردم ممکن نیست.

وی گفت: بیماران دیابتی باید حداقل در سال 4 بار ویزیت و مشاروه شوند و خدمت بگیرند که این کارها هم بدون داشتن سیستم امکانپذیر نیست.

وی با اعلام اینکه این برنامه برای حاشیه شهرها شروع شده است، گفت: در حاشیه شهرها و شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت طرح آغاز شده و شامل 7 برنامه و 10 پروژه است.

وی ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و اجرای نظام ارجاع را برنامه های در دست اقدام و آینده طرح تحول بهداشت کشور اعلام کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید