فعالیت 6 مرکز رشد حوزه علوم انسانی در سطح کشور / آیین نامه شورای توسعه و پژوهش به دانشگاه‌ها ابلاغ شد

0

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم از سیاست وزرات علوم در توجه به حوزه علوم انسانی و ابلاغ آیین نامه شورای توسعه و پژوهش به دانشگاه‌ها خبر داد.

وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  ازفعالیت شش مرکز رشد در حوزه علوم انسانی در کشور خبر داد و گفت: توسعه علوم انسانی یکی از اولویت های اصلی این معاونت است، زیرا علوم انسانی حدود 45 درصد ظرفیت دانشگاه ها را تشکیل می دهد.

وی افزود: در صورتی که علوم انسانی در حوزه تولید فناوری،مقاله و دانش کمک کند، معاونت پژوهشی وزارت علوم با دو موتور قوی یکی در حوزه علوم انسانی و دیگری در حوزه بقیه رشته ها تقویت و از جهش علمی برخوردار می شود. 

احمدی ایجاد شورای توسعه و پژوهش فناوری در حوزه علوم انسانی را به عنوان یکی از اقدامات مهم در راستای توسعه علوم انسانی عنوان و بیان کرد: آیین نامه این شورا با حضور وزیر علوم تنظیم و به دانشگاه ها ابلاغ شده است. در سطح کشور شش مرکز رشد در حوزه علوم انسانی فعال هستند که افراد فارغ التحصیل در این رشته می توانند با همکاری با سایر رشته ها در این مراکز به تولید فناوری مشترک بپردازند. 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یادآور شد: مرکز رشد، مرکزی است که با در اختیار قرار دادن امکانات و خدمات از یک سو و مشاوره های لازم در زمینه های فنی، مدیریتی، حقوقی از سوی دیگر، به ایجاد، پرورش و توسعه واحد های نوپا کمک می کند. مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی، مرکزی است که با بهره برداری از توانمندی های علمی و اجرایی دانشگاهیان در تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه در حوزه فناوری های نرم اقدام می کند. 

همچنین خسرو پیری مدیرکل فناوری وزارت علوم با بیان اینکه توجه به علوم انسانی از سیاست های وزارت علوم است، گفت: راه اندازی مراکز رشد علوم انسانی از برنامه های توسعه ای وزارت علوم است و در این راستا برنامه ریزی می کند.

وی افزود: درواقع با راه اندازی مرکز رشد علوم انسانی دانشگاه علامه تعداد مراکز رشد تخصصی کشور در این حوزه افزایش پیدا می کند. فعالیت در حوزه علوم انسانی تنها مختص مراکز رشد تخصصی در این حوزه نیست و در دیگر مراکز رشد کشور نیز موضوعات مربوط به حوزه علوم انسانی دنبال می شود.

مدیرکل فناوری وزارت علوم بیان کرد: باتوجه به گستردگی فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی در کشور باید بستری فراهم شود تا این فارغ التحصیلان بتوانند در زمینه های اقتصادی فعالیت کنند، از این رو راه اندازی مراکز رشد کمک زیادی به این امر می کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید