فوت بیماران دیالیزی غیر عادی نیست/ سلامت خوزستانی ها اولویت مهم وزارت بهداشت است

0

قائم مقام وزير بهداشت گفت: در خوزستان هيچ اتفاق غيرعادى رخ نداده و توسعه خدمات درمانى قابل توجه بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ ايرج حريرچى قائم مقام وزير بهداشت در نشست سخنگو كه امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: اصطلاح پيشگيرى مفاهيم جداگانه و مستقلى دارد كه به ٤سطح تقسيم مى شود. پيشگيرى سطح يك يا اوليه، از بين بردن عامل بيمارى است. استفاده از غذاى سالم، عدم استعمال دخانيات و واكسن زدن در اين دسته از پيشگيرى قرار دارد. 

وی ادامه داد: تشخيص و درمان بيمارى قبل از علامت دار شدن آن، پيشگيرى سطح دو يا غربالگرى ناميده مى شود.

حريرچى جلوگيرى از پيشرفت بيمارى را پيشگيرى سطح سوم خواند و ادامه داد: اكثر اقدامات درمانى در اين سطح انجام مى شود.  پيشگيرى از آسيب هاى خدمات غيرضرورى كه به افراد سالم ارائه مى شود، پيشگيرى سطح چهارم است.

وي افزود: هدف از سطح چهارم پيشگيرى، كاهش ميزان مواجهه با سيستم خدمات سلامت سطح جامعه و آسيب هاى مراجعه به سيستم پزشكى است.

خوزستان براي ما در اولويت است

حريرچى در پاسخ به سوال خبرنگار مبنى بر علت فوت بيماران دياليزى در خوزستان گفت: بيماران دياليزى به علت بيمارى زمينه اى، بيشتر تحت تاثير قرار گرفتند. تمامى بيماران به غير از اين ٨ نفر هيچ علائم مشكوكى نداشتند و تيم ويژه وزارت بهداشت وجود هرگونه مشكل در غذا و دستگاه هاى دياليز را رد كرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در عوامل مسمومیت خوراکی از لحاظ علمی در 60 درصد موارد منشا اولیه پیدا می‌شود گفت: ولی بر این اساس ما هنوز داریم موضوع را بررسی می‌کنیم البته باید توجه داشت که 4 بیمار فوت شده علاوه بر نارسایی کلیه دچار نارسایی‌هایی همچون نارسایی قلبی، کبدی و سرطان بوده‌اند.

حريرچى با اشاره به تازه تجهيز بودن بخش دياليز بيمارستان سينا از محل طرح تحول سلامت، افزود: خدمت گذاران سلامت هيچ تفاوتى ميان قوميت ها قائل نمی شوند. از طرفى سلامت مردم خوزستان يكی از اولويت هاى ماست و وزير بهداشت بيشترين سفرها را به اين استان داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در بیماران دیالیزی درصدی مرگ و میر وجود دارد و آنچه در خوزستان رخ داده چیز غیرعادی نیست گفت: مصمومیت دهانی، روده‌ای طی چند ساعت ممکن است در افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند مشکل‌ساز شود.

حريرچى بيان كرد: ما نتايج جلساتى كه با حضور كارشناسان تشكيل شده را بيان كرديم، پزشكى قانونى هم مى تواند نظر خود را به طور مستقل اعلام كند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید