قدیمی ترین کامپیوتر دنیا+ تصاویر

0

ماشین آنتیکیترا به عنوان قدیمی‌ترین کامپیوتر آنالوگ جهان معرفی می‌شود.

دانشمندان از روی بخش‌های در هم تنیده و پوسیده اهرم‌ها و صفحات آن حدس می‌زنند که این وسیله زمانی در بررسی و محاسبات اخترشناسی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قدیمی ترین کامپیوتر دنیا+ تصاویر

سرانجام بعد از یک دهه تلاش و با استفاده از فن‌آوری پیشرفته اشعه ایکس 3500 حرف به کار رفته در این کامپیوتر آنالوگ (یک چهارم حروف آن) رمزگشایی شد.

الکساندر جونز، استاد تاریخ و متخصص باستان‌شناسی در دانشگاه نیویورک در این خصوص می‌گوید: «ما اکنون می‌توانیم متون متعلق به یونان باستان را از این ماشین استخراج کنیم. زمانی این کار برای ما غیر ممکن بود به طوری که علائم و حروف به کار رفته در آن مثل پارازیت‌های رادیو غیرقابل درک بود».

قدیمی ترین کامپیوتر دنیا+ تصاویر

وی ادامه می‌دهد: «کشف و رمزگشایی جملات این ماشین باعث می‌شود درک بهتری در مورد اخترشناسی یونان باستان بدست آوریم. متون استخراج شده از آن هرچند اندک بسیار حائز اهمیت است».

قدیمی ترین کامپیوتر دنیا+ تصاویر

به عقیده تیم تحقیقاتی تحت نظر این تاریخ‌شناس، این رایانه 2100 ساله به عنوان یک سالنامه برای تعیین حرکت خورشید و ماه به کار می‌رفت. علاوه بر آن از این وسیله برای تعیین اهله گوناگون ماه، موقعیت‌های خورشید و ماه در منطقه‌البروج، خورشید و ماه‌گرفتگی استفاده می‌شد.

ماشین آنتیکیترا در حال حاضر در موزه باستان‌شناسی ملی آتن نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید